سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 33153
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » روبات‌ها با اخلاق می‌شوند
Print This Post

تیمی از محققان دانشگاه تافتز، دانشگاه براون و «موسسه پلی‌تکنیک رنسلر» با همکاری نیروی هوایی آمریکا در تلاشی چندین ساله به دنبال بررسی این نکته هستند که چگونه می‌توان ربات‌های اخلاق‌مدار تولید کرد.

 به گزارش سلام دلفان، در صورت موفقیت این پروژه، محققان می‌توانند هوش مصنوعی خلق کنند که قادر به ارزیابی خودکار موقعیتی دشوار و اتخاذ تصمیم‌های اخلاقی پیچیده باشد که بر دستورالعمل‌های سختگیرانه غلبه کند.تیم تحقیقاتی به رهبری پروفسور ماتیاس شئوتز از دانشگاه تافتز در تلاش جهت طراحی چارچوبی برای منطق اخلاقی انسانی در ربات‌ها هستند. پس از آن، تیم علمی تلاش می‌کند این چارچوب را در الگوریتمی مدل‌بندی کند که می‌توان آن را در هوش مصنوعی تعبیه کرد.

این زیرساخت به ربات امکان غلبه بر دستورالعمل‌هایش را در رویارویی با موقعیت جدید می‌دهد و فعالیت‌هایش را برای کنترلگرهای انسانی توجیه می‌کند.

در چشم‌انداز دانشمندان، همه تصمیمات ربات نخست با استفاده از سامانه‌ای شبیه به سیستم‌های موجود در پیشرفته‌ترین سیستم پرسش و پاسخ هوش مصنوعی مانند ابررایانه واتسون آی‌بی‌ام، بررسی اخلاقی ابتدایی می‌شود. چنانچه کمک بیشتری لازم باشد، ربات به سیستمی متکی خواهد بود که شوئز و همکارانش در تلاش برای مدلسازی پیچیدگی اخلاق انسانی، در حال طراحی آن هستند.

این فناوری نخست به ربات‌های پزشکی با هدف کمک به سربازان حاضر در میدان جنگ اعمال می‌شود.

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار