سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 33504
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » روحانی:درآستانه توافق هسته‌ای هستیم
Print This Post

رئیس جمهور گفت: در موضوع هسته‌ای ایران اگر طرف مذاکره کننده ما بهانه جویی‌ها را کنار بگذارد این مساله به خوبی قابل حل و فصل است که البته امروز با روند خوبی که مذاکرات دارد در آستانه حل و فصل این مساله هستیم.

به گزارش سلام دلفان، روسای جمهور ایران و قزاقستان روز چهارشنبه در حاشیه چهارمین اجلاس سران کشورهای عضو کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در دیدار با یکدیگر بر ضرورت توسعه و گسترش همه جانبه مناسبات دو کشور تاکید کردند.روحانی در این دیدار با بیان اینکه قزاقستان به‌عنوان یکی از همسایگان برای ایران کشوری حائز اهمیت است، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش و تقویت روابط و همکاری های مشترک با این کشور تاکید کرد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: مشکلات بانکی دو کشور باید با تلاش مسئولان دو طرف حل و فصل شود که در این راستا مسئولان بانک های مرکزی دو کشور می‌توانند با تعاملات بیشتر راه حل ها در این جهت را بررسی کنند.

روحانی با تقدیر و تشکر از میزبانی قزاقستان در مذاکرات ایران با 1+5 گفت: قزاقستان به‌عنوان کشوری دوست و همسایه همواره مواضع خوبی در قبال مساله هسته‌ای ایران داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در موضوع هسته‌ای ایران اگر طرف مذاکره کننده ما بهانه جویی‌ها را کنار بگذارد این مساله به خوبی قابل حل و فصل است که البته امروز با روند خوبی که مذاکرات دارد در آستانه حل و فصل این مساله هستیم و در این راستا حمایت قزاقستان نیز می‌تواند تسریع کننده باشد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در حوزه مسائل مربوط به دریای خزر نیز باید همکاری‌های مشترکی بین ایران و قزاقستان انجام شود، تجارت، کشتیرانی، حفظ محیط زیست و توسعه گردشگری را از طریق خزر مهم توصیف کرد و افزود: ایران و قزاقستان ظرفیت‌های بسیاری برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری با یکدیگر دارند که باید از این ظرفیت ها در جهت گسترش مناسبات استفاده کنیم.

روحانی همچنین بر تسریع در اجرای عملیات احداث خط آهن مشترک میان ایران، ترکمنستان و قزاقستان تاکید کرد.

وی با استقبال از دعوت رئیس‌جمهوری قزاقستان برای دیدار رسمی از این کشور گفت: در این راستا کمیسیون مشترک دو کشور باید فعال شده تا زمینه های لازم برای گسترش روابط میان دو کشور را در جریان این سفر آماده و تنظیم کنیم.

**اختلاف نظرها درخصوص دریای خزر از طریق بهره‌گیری از اشتراکات و نگاهی کارشناسانه  قابل حل و فصل است

نورسلطان نظربایف رئیس‌جمهور قزاقستان نیز در این دیدار با تاکید بر لزوم توسعه همکاری‌ها و روابط ایران و قزاقستان تصریح کرد: استفاده از ظرفیت ترانزیتی ایران از طریق خط آهن مشترک برای ما بسیار حائز اهمیت است و در جهت تکمیل این پروژه اقدام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه مواضع ایران و قزاقستان در خصوص دریای خزر با یکدیگر مشترک است، گفت: اختلاف نظرها در این خصوص از طریق بهره‌گیری از اشتراکات و در چارچوب نگاهی کارشناسانه و حقوقی از سوی سران کشورهای حاشیه خزر قابل حل و فصل است.

نظربایف افزود: دریای خزر دارای ذخایری مهم و آبزیان قابل پرورش منحصر به فردی است که باید همه کشورها از این ظرفیت بتوانند استفاده کنند.

رئیس جمهور قزاقستان همچنین با دعوت از دکتر روحانی برای دیدار رسمی از قزاقستان علاقمندی کشورش برای گسترش همه جانبه مناسبات با ایران را ابراز و خاطر نشان کرد: قزاقستان از تحرک جدید ایران در مذاکرات با 1+5 حمایت کرده و امیدوار است تحریم‌ها علیه این کشور به زودی برداشته شود.

نظربایف انتخاب روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور ایران را نه فقط برای ایران بلکه برای منطقه امیدآفرین توصیف کرد.

 

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار