سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 3368
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۰
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » اخبار برتر » اسلام و عید نوروز
Print This Post
حجت الاسلام والمسلمین احمد نیکرو؛ استاد اخلاق و مدیر حوزه علمیه بقیه الله الاعظم(عج) مطلبی را در باب دستورات اسلام در خصوص آداب عید نوروز به رشته تحریر درآورده است ...

حجت الاسلام والمسلمین احمد نیکرو؛ استاد اخلاق و مدیر حوزه علمیه بقیه الله الاعظم(عج) مطلبی را در باب دستورات اسلام در خصوص آداب عید نوروز به رشته تحریر درآورده است و آن را در اختیار سلام دلفان قرار داده است که بدین شرح است:

با نزدیک شدن بهار طبیعت مردم سرزمین اسلامی ایران مطابق یک رسم دیرینه آماده استقبال از بهار و عید باستانی نوروز می شوند. اسلام عزیز هم در تأیید برخی رسوم نوروز برنامه هایی معنوی ارائه کرده است که نگاهی اجمالی به آنها خواهیم انداخت.

امام صادق(ع) فرمودند: وقتی نوروز می شود غسل کنید و لباس پاکیزه بپوشید که این فرمایش حضرت، خود یک آماده سازی برای استقبال از بهار محسوب می شود.

همچنین از جمله سنّت های پسندیده که در این ایّام پررنگ می شود صله رحم است که از نگاه اسلام عمر را زیاد می کند و برکت به ارمغان می آورد.

تعداد کثیری از مردم نیز از تعطیلات این ایّام استفاده نموده و به سیر و سفر می پردازند که این امر نیز در دین مبین اسلام پسندیده است و دستوراتی در این زمینه از پیشوایان معصوم(ع) به ما رسیده است. برخی از دستورات و آداب مسافرت چنین تبیین شده است:

کسی که به مسافرت می رود در ابتدا وصیّت کند و نسبت به فرزندان، مسائل شخصی، امور مالی و همسایگان سفارشات شخصی داشته باشد. سپس دو رکعت نماز به پا دارد و غسل کند. همچنین دادن صدقه و دعا کردن و گفتن بسم الله از اهم مستحبّات است که در روایت آمده است کسی که بسم الله بگوید فرشته ای تا زمان برگشت او را محافظت می نماید و شیطان از پی او نخواهد آمد.

یکی دیگر از سنت های دیرینه در میان ایرانیان مسلمان، مهمانی دادن است که بسیار مورد تأکید اسلام می باشد. پیامبر گرامی اسلام در یک بیان نورانی فرمودند:

درود ملائکه بر کسی که سفره گشوده دارد؛ کسی که به برادر دینی خود غذا بدهد خداوند به اندازه هفت خندق او را از آتش جهنم دور می نماید و نیز امام صادق(ع) فرمودند مهمان با آمدن خود رزق و روزی بسیار می آورد و با رفتن او مغفرت و بخشایش پروردگار شامل حال اهل خانه می شود.

برخی از امور مربوط به مهمان از این قرار است:

1- مهمان بدون اعلام قبلی، وقت غذا وارد نشود 2- تقاضای دشوار از صاحبخانه نداشته باشد 3- بیش از دو شب توقف نکند. 4- چشم به اموال و دارایی میزبان نداشته باشد.

در مقابل، میزبان هم وظایفی بر عهده دارد:

1- خود را به زحمت نیاندازد تا معاشرت ها محدود نشود:

( امیرالمؤمنین که توسط شخصی دعوت شده بودند به میزبان فرمودند: با سه شرط می آیم و دعوت تو را می پذیرم: 1- از بازار چیزی تهیّه نکنی 2- آنچه در خانه داری پنهان نکنی ( و هرچه هست برای خوردن) بیاوری 3- خانواده ات را به زحمت نیاندازی)

2- اگر مقدور بود میزبان غذای مورد علاقه مهمان را تهیه نماید. 3- آنچه برای مهمان تهیّه نموده، کم و حقیر شمارد 4- از مهمان برای آوردن غذا اجازه نگیرد.

از جمله اموری که در اسلام مورد دقّت قرار گرفته این است که: 1-  باید توجه داشت غذای میزبان از شبهه ناک نباشد 2- محلّ مهمان غصبی نباشد 3- صدای موسیقی در آنجا به گوش نرسد 4- حرف های نامربوط و لغو در آنجا زده نشود 5- صاحبخانه اعتقادات فاسد نداشته باشد.

  1. نویسنده دیدگاه: علی
    اسفند ۲۷, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۸:۵۶

    حاج آقا گُل گفتی ، دستورات اسلام همیشه براساس مصالح و منافع مسلمانان بوده است . اما تأثیر گذاری این دستورات برما بسیار کم شده است زیرا آنقدر دنیایی شده ایم که گویی قرار است در این دنیای هزار رنگ جاودانه شویم . لقمه های حرام رونق اندیشه مارا به اسارت گرفته و دشنه ی زهر آلود ابزار آلات فساد قلبمان را مسخ کرده و آن را از وجود مقدسات تهی نموده و نطفه ی شیطان را درآن بارور نموده .

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار