سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 33815
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » معمای شهر کوتوله‌های شهداد
Print This Post

در حالی برخی درباره حیات در شهر کوتوله‌های شهداد تردید دارند که اهالی قدکوتاه روستای ماخونیک بیرجند، نمونه‌ای عینی و زنده از وجود مردمانی با قد یک متری هستند و وجود این روستا شاید بتواند پس از صدها سال، راز و رمز غیب شدن اهالی شهر لی‌لی‌پوت‌های کرمان را بازگشایی کند.

به گزارش سلام دلفان، نظریه مهاجرت کوتاه مدت، اما بی بازگشت مردم کوتاه قد شهداد در حالی مطرح می شود که برخی از کارشناسان بکلی درخصوص وجود آدم های کوتاه قد تردید دارند و عنوان می کنند که شواهدی دال بر وجود مردمی کوتاه قد وجود ندارد.

اما روستایی وجود دارد به نام ماخونیک در بیرجند که شکل معماری خانه هایش حکایت از کوتاه قدی مردمانش دارد؛ کوچه ها، خانه و درهای بسیار کوچک این شهر مکانی عجیب را برای زندگی این مردمان فراهم کرده است.

محمد صدوقی، فعال میراث فرهنگی در گفت وگو با مهر اظهار کرد: این که بخواهیم تمدن شهداد را به روستای ماخونیک نسبت دهیم نیاز به کار مطالعاتی دارد، اما وجود این روستا می تواند مهر تائیدی بر وجود شهر آدم های کوتاه قد در هزاران سال قبل در این منطقه باشد؛ در واقع زندگی در شهر شهداد جاری بوده است و این افراد به دلیل جنگ، شرایط طبیعی یا موارد دیگر تهدید می شده اند و برای مدتی این منطقه را ترک کرده اند و حتی می توان این فرضیه را هم مطرح کرد که احتمالا ارتباطی بین این دو تمدن وجود دارد.

وی به وجود شواهد فعالیت های آتشفشانی در منطقه گندم بریان در نزدیکی شهر کوتوله ها اشاره کرد و گفت: امکان ترک شهر به دلیل فعالیت هایی از این دست نیز بوده است. با وجود این، روستای ماخونیک به دلیل قد مردمانش و ساختار شهری جزو روستاهای خاص در جهان به شمار می رود و بسیار مورد توجه قرار دارد.

صدوقی گفت: این روستا در جنوب شرق بیرجند قرار گرفته است و شواهدی دال بر وجود یک تمدن غنی در این منطقه از جمله سنگ نگاره ها دیده شده است.

وی گفت: ارتفاع دیوارها و خانه های این روستا به زحمت به 51.5 متر می رسد و دقیقا برای انسان هایی ساخته شده است که قد بسیار کوتاهی دارند.

صدوقی گفت: ساکنان این روستا اکنون تا حدود زیادی زندگی ابتدایی دارند و سعی کرده اند آداب و رسوم خود را حفظ و از آنها پیروی کنند. مثلا این مردم تلویزیون را نمادی از شر می دانند و با حضور آن در ماخونیک مخالفند و حتی سعی کرده اند خانه ها را از مصالح بومی در دسترس خود بسازند. این مردم سیگار نمی کشند و سعی می کنند در تغذیه خود از گوشت هم استفاده نکنند.

وی جامعه ماخونیک را تا حدود زیادی دست نخورده دانست و گفت: قد مردم این روستا تا چندی قبل بسیار کوتاه تر از اکنون بوده و به مرور زمان با تداخل جمعیتی و ازدواج با دیگر اقوام، قد مردم نیز کمی بلندتر شده است.

وی ادامه داد: زندگی کردن برای مردم عادی در این روستا سخت است، چون تمام ساختار بر پایه جثه مردم روستا ساخته شده است.

صدوقی افزود: نکته قابل توجه این که گفته می شود این تمدن 5000 سال قدمت دارد و با شهر کوتوله های شهداد هم عصر است و دور از انتظار نیست که این دو تمدن با هم در ارتباط بوده اند.

وی گفت: اگر به شهر شهداد بروید، تمام وسایل زندگی و ساختار امکانات و ابنیه آنها کوچک و برمبنای قد خودشان و کاربرد روزانه ساخته شده و همین شرایط دقیقا در ماخونیک نیز وجود دارد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار