سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 3451
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۰
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » اخبار برتر » وقتی تنها رسانه مساجد دلفان توقیف می شود!
Print This Post
به بهانه سالگر انتشار اولین و آخرین شماره نشریه صدای عمار؛
سلام دلفان، سرویس مساجد- یک سال پیش در چنین ایّامی بود که نشریه صدای عمّار متعلق به کانون فرهنگی و هنری امام علی(ع) مسجدجامع دلفان منتشر شد. از آنجایی که ...

سلام دلفان، سرویس مساجد- یک سال پیش در چنین ایّامی بود که نشریه صدای عمّار متعلق به کانون فرهنگی و هنری امام علی(ع) مسجدجامع دلفان منتشر شد. از آنجایی که این نشریه در فضای بدون رسانه آن روزهای دلفان منتشر می شد، بازتاب های فراوانی در پی داشت.

هرچند به طور طبیعی به این نشریه در شماره نخست خود ایراداتی وارد بود؛ از جمله چاپ آگهی و توزیع گسترده در سطح شهر (طبق قانون، نشریه داخلی نمی تواند آگهی درج نماید و در سطح گسترده توزیع شود) امّا جا داشت مسئولین محترم، به جای حذف تنها رسانه نوپای مساجد سطح شهر کمک می کردند تا با حذف مشکلات کوچک و ریز شماره اوّل، با قدرت به راه خود ادامه دهد.

متأسفانه تنها یک روز پس از انتشار آن، درخواست جمع آوری این نشریه  از سطح شهر به نیروی انتظامی داده شد! که خوشبختانه مسئولین محترم نیروی انتظامی به این درخواست عجیب جامه عمل نپوشاندند.

امّا به راستی مگر صدای عمّار در اولین و آخرین شماره خود چه نوشته بود که اینگونه خشم مسئولین محترم را برانگیخته بود؟

برای رسیدن به پاسخ این سؤال، نگاهی می اندازیم به تیترهای صفحه اوّل این نشریه:

– صدای عمار طنین افکند

– سهم اندک دلفان از 200 مصوبه دولت برای لرستان؛ مردم در انتظار پاسخگویی مسئولین

– امام جمعه دلفان: با بی عدالتی های موجود کنار نمی آیم

– حجت الاسلام شجونی: مسئولین به آرمان شهدا خیانت نکنند

– نقش مسجد در فرهنگ دینی

– اعتراف مهاجرانی به پاکدستی امام خامنه ای

– شهید غیر بومی

– و یادداشت مدیرمسئول

بی شک آن چیزی که بیش از همه باعث شد تا مسئولین چنین برخوردی با این نشریه داشته باشند درج دو مطلب بود: یکی درج قسمت هایی از سخنرانی امام جمعه وقت دلفان- حجت الاسلام حسینی- در مسجدجامع دلفان بود با تیتر “با بی عدالتی های موجود کنار نمی آیم” و دیگری  انتقاد و  همچنین سؤال در خصوص سهم شهرستان دلفان از مصوبات سومین سفر رئیس جمهور (که حدود یک هفته از آن سفر می گذشت) با تیتر “مردم در انتظار پاسخگویی مسئولین”

در مورد اوّل باید پرسید که آیا انتشار خبر و متن سخنرانی امام جمعه توسط نشریه داخلی مسجد جرم محسوب می شود؟  البته انتشار این سخنرانی  در سطح جامعه برای برخی ها گران تمام می شد زیرا همانگونه که از تیتر مطلب پیداست امام جمعه وقت دلفان با اشاره به چند نموده از بی عدالتی های آن روز های دلفان تأکید کرده بود که با این بی عدالتی ها کنار نخواهد آمد.

در مورد دوم نیز به این مسئله انتقاد شده بود که چرا پس از سه سفر استانی دولت خدمتگزار به استان لرستان هنوز مصوبه چشمگیری برای شهر نورآباد ( که یکی از بالاترین آمارهای بیکاری در سطح کشور را دارد) به تصویب نرسیده است؟ دلیل این ادعا نیز اخبار مصوبات سفر سوم رئیس جمهور بود که همان ایّام  در رسانه ها منتشر شد. و البته دولت مسبب این اهمال دانسته نشده بود بلکه به اهمال مسئولین شهرستان اشاره شده بود، آنهم با پرسیدن چندسؤال. در ادامه نیز از مسئولین تقاضا شده بود چنانچه مصوبه شاخصی به تصویب رسده و مردم از آن بی اطلاعند، آن را به اطلاع عموم برسانند و از سوی نشریه برای انعکاس توضیحات مسئولین اعلام آمادگی نیز شده بود. بعدها که مصوبات سفر سوم از سوی فرماندار وقت در رسانه ها اعلام شد مشخص شد که واقعاً این سفر، مصوبه شاخصی برای دلفان نداشته و انتقاد صدای عمّار بی جهت نبوده و گناه آن، اشاره به واقعیتی تلخ بوده است.

در هر صورت مسئله کش پیدا کرد و در این میان، تنها مسئولی که با آغوش باز از این نشریه استقبال کرد مدیر کل ارشاد اسلامی استان لرستان؛ حجت الاسلام اسماعیلی بود.

متأسفانه “صدای عمّار” در آن روزها برای برخی از مسئولین به صدایی گوش خراش و غیرقابل تحمّل تبدیل شده بود! که به هر نحوی باید از میان برداشته می شد و جوانانی که با ذوق و شوق و با تحمّل سختی های فراوان آن را منتشر کرده بودند دلسرد می شدند.

بعدها، مسئولین محترم تیر خلاص را بر پیکره این نشریه وارد کردند و اعلام کردند که کانون فرهنگی مسجدجامع شهرستان نورآباد حق ندارد حتی بر روی برگه A4 نشریه چاپ کند! حتی نشریه ای که در تیراژ محدود بین نمازگزاران توزیع شود! و البته تنها یک راه را باز گذاشتند؛ اینکه نشریه ای به شکل کاغذ دیواری در تابلو اعلانات مسجد نصب شود که در آن صرفاً اخبار و گزارشات برنامه های کانون و مسجد منتشر شود و هیچ اشاره ای به مسائل فرهنگی و سیاسی شهر نشود حتی خطبه های نمازجمعه!

  1. نویسنده دیدگاه: محمدجوادقياسي.
    اسفند ۲۹, ۱۳۹۰ در تاریخ ۰۸:۵۶

    سلام.آقاي …!آقاي …!
    تورو قرآن اين سايتتونو ازبحث انتخابات پاک کنيد.اين چيه بابا…انتخابات ديگه تموم شد…من که خودم وارد سايتتون ميشم ازديدن کلمات کانديدا،انتخابات،سوابق واهداف و…حالم حسابي ميگيره.
    درضمن نوروز باستاني روبه شماوتمام بچه هاي سلام دلفان تبريک ميگم.توجه نمودي؟؟؟

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار