سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 34553
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » بیمه طلایی که عیارش صفربود حالا دیگر مس شده
Print This Post

از اول خرداد ماه سال جاری شرکت بیمه ایران کلیه قراردادهایش را با آموزش و پرورش لغو نمود، این قراردادها شامل بیمه طلایی فرهنگیان و بیمه خودرو بود که در سالهای گذشته علاوه بر کیفیت نامطلوب خدمات می توان به عدم پوشش‌ دهی مناسب این بیمه، کسر تمام حق بیمه از حقوق فرهنگیان و حذف خدمات دندانپزشکی و عینک اشاره کرد .

به گزارش سلام دلفان- از اول خرداد ماه سال جاری شرکت بیمه ایران کلیه قراردادهایش را با آموزش و پرورش لغو نمود ، این قراردادها شامل بیمه طلایی فرهنگیان و بیمه خودرو بود که در سالهای گذشته علاوه بر کیفیت نامطلوب خدمات دارای حرف و حدیث های دیگری نیز بود که از آن جمله می توان به عدم پوشش‌ دهی مناسب این بیمه ، کسر تمام حق بیمه از حقوق فرهنگیان و عدم بازپرداخت سهم دولت ، حذف خدمات دندانپزشکی و عینک اشاره کرد .

اما هر چه بود تا اواخر سال ۱۳۹۲ این بیمه با تمام اعتراضات حرکت کرد و همگان در ابتدای سال ۱۳۹۳ منتظر تمدید قرارداد و بهبود کیفیت این بیمه بودند که در ابتدا آموزش و پرورش از تمدید یک ماهه این بیمه با بیمه ایران خبر داد و این موضوع نشان از مشکلاتی بین وزارت آموزش و پرورش از یک طرف و بیمه ایران از طرف دیگر بود که البته علاقه‌ای به رسانه‌ای شدن آنها هم نداشتند.

در تاریخ ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال جاری بود که خبری مبنی بر کسر ۲۶ هزار تومان از حقوق فرهنگیان بابت حق بیمه سال جدید و دلیل حذف دندانپزشکی و عینک از بیمه طلایی منتشر شد، که این خبر مستند به بخشنامه مورخ ۱۵ اریبهشت ۹۳ معاون توسعه و مدیریت وزارت آموزش و پروش بود .

در این بخشنامه آمده است : «نرخ حق بیمه درمان تکمیلی شاغلان و افراد تحت تکفل آنان در سال ۱۳۹۳ و از شروع قرارداد جدید اول خرداد ۱۳۹۳ ماهانه مبلغ ۲۶۰ هزار ریال تعیین شده است که باید از حقوق بیمه‌شدگان کسر و به حساب شرکت بیمه‌گر واریز شود.» در این بخشنامه در خصوص دلیل حذف تعهدات عینک و دندانپزشکی آمده است: «قرارداد بیمه‌ای جدید نسبت به سال گذشته تغییر خاصی نداشته و فقط تعهدات عینک و دندانپزشکی به دلیل پیش‌بینی بعضی از خدمات دندانپزشکی توسط دولت در خدمات بیمه‌های پایه و همچنین نرخ بالای حق بیمه این دو پوشش که از نظر اقتصادی به هیچ عنوان مقرون به صرفه نبوده و بهره‌مندی از آن در بسیاری از مناطق و نواحی کشور توسط بیمه‌شدگان با مشکلاتی مواجه بوده، از لیست خدمات حذف شده است.» و اینگونه بود که بیمه طلایی کم عیار به مس تبدیل شد .

اکنون بیمه آتیه سازان حافظ که وابسته به سازمان بیمه سلامت ایران و زیر مجموعه سازمان بازنشستگی کشوری است ، سکاندار بیمه طلایی فرهنگیان شده است . این شرکت متأسفانه در برخی استان‌ها، شهرستان‌ها و مناطق نمایندگی ندارد، حال با وجود تعداد بیشمار فرهنگیان در تمام استان‌های کشور، این پرسش مطرح است که این بیمه چگونه می‌خواهد انبوه فرهنگیان را تحت پوشش قرار دهد؟!به نظر می‌رسد فرهنگیان با مشکلات به مراتب سخت‌تر و بیشتری نسبت به بیمه ایران با بیمه جدید رو به رو خواهند بود؛ به عنوان مثال اگر در یکی از استان‌های فوق‌الذکر تعدادی از فرهنگیان نیاز به مراجعه به نمایندگی یا شعب بیمه آتیه سازان حافظ داشته باشند باید از مراکز شهرستانها، مناطق و روستاهای خود به مرکز استان آمده و با خیل جمعیت رو به رو شوند و مشکلات فراوان‌تری را به همراه خواهد داشت.

از طرف دیگر ۵۰ درصد هزینه ای که قرار است توسط دولت پرداخت شود معلوم نیست چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد زیرا در برخی از استانها در زمان قرارداد با شرکت بیمه ی ایران هنوز این مبلغ عودت داده نشده است و هیچ مرجعی هم پاسخگو نیست . از جمله مشکلات دیگری که در آینده فرهنگیان با آن دشت و پنجه نرم خواهند کرد سپردن بخشی از انجام تعهدات به درمانگاههای فرهنگیان است که متأسفانه در این استان فقط مرکز استان دارای این درمانگاه بوده و شهرستانها فاقد این درمانگاه می باشند ؛ حال تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

اما شرکت بیمه ی جدید نیز خود دارای حرف و حدیث هایی است ؛ این شرکت تا کنون مجوز فعالیت رسمی بیمه‌گری را از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران نگرفته است، اما با این وجود اخیراً اقدام به انعقاد قراردادهای بزرگ بیمه‌ای کرده که از جمله آنها می‌توان به بیمه تکمیل درمان بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی و کارکنان وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد. نکته چالش برانگیز این قرارداد جدید بیمه‌ای از جایی آغاز شد که معاون بیمه مرکزی اعلام کرد که بیمه آتیه سازان حافظ هیچ مجوزی از بیمه مرکزی دریافت نکرده است .

این موضوع هم موج جدیدی از نگرانی‌ها را بین فرهنگیان آغاز کرد؛ قرارداد جدید بیمه‌ای با این همه مشکلات و موانع چطور می‌تواند خدمات خوب و قابل قبولی به فرهنگیان ارائه دهد؟! در پایان جای این پرسش باقی است که نکند فرهنگیان عزیز که از گمنام ترین و زحمتکش ترین اقشار جامعه هستند اکنون وسیله سودای عده ای شده باشند ؟ !

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار