سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 34773
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » اخبار ویژه روزنامه های دوشنبه
Print This Post

فرم ارزيابي دستگاه هاي دولتي به مقصد نرسيد، مشاور روحانی: دولت نقدپذیر باشد و به قانون احترام بگذارد ، وزیر علوم از رئیس جمهور تذکر گرفت؟، تذکر به رئیس جمهور برای دوشغله بودن نوبخت! و … از جمله مهمترین اخبار ویژه روزنامه های دوشنبه است.

*کیهان

خط قرمزهای مذاکرات وین سر جای خود باقی است

مذاکرات کارشناسی هیئت ایرانی با هیئت آمریکایی و روسی در زمینه نحوه تداوم توافق ژنو و تدوین توافق جامع هسته‌ای، با بزرگنمایی رسانه‌ای مواجه شده است.

بنابر اعلام عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه؛ معاونان وزیر امور خارجه ایران پیش از آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران در وین با همتایان آمریکایی و روسی خود جداگانه طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری در شهر ژنو سوئیس و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری در شهر رم پایتخت ایتالیا دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

«عباس عراقچی» در گفت‌وگویی تلویزیونی، لغو تحریم‌ها را یکی از موضوعات مورد بحث میان تهران و واشنگتن عنوان کرد.

وی اظهار داشت: البته رئیس هیئت آمریکایی قائم مقام وزارت خارجه این کشور است که پس از جان کری نفر دوم وزارت خارجه آمریکا به شمار می‌رود و خانم وندی شرمن آقای برنز را همراهی می‌کند.

عراقچی با یادآوری اینکه مذاکره با آمریکا برای روزهای 19 و 20 خردادماه تنظیم شده است، خاطرنشان کرد: بیشتر تحریم‌ها توسط آمریکا اعمال شده و سایر کشورهای عضو 5+1 در آن دخالتی نداشته‌اند.

وی همچنین گفت: مذاکرات با آمریکا سه‌جانبه است و علاوه بر مقامات وزارت خارجه ایران و آمریکا، هلگا اشمید معاون خانم کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در آن حضور خواهد داشت.

یادآور می‌شود برخی رسانه‌های غربی و به ویژه برخی رسانه‌ها و روزنامه‌های داخلی تلاش کرده‌اند فربه کردن آرزوها و توهمات به روال سال گذشته را مجددا در دستور کار قرار دهند و این در حالی است که زیاده‌طلبی‌های آمریکا در کنار بدعهدی و بی‌صداقتی این رژیم مستکبر موجب بن‌بست در مذاکرات وین برای تدوین توافق جامع شد. هیئت ایرانی در این مذاکرات با 5 خط قرمز روشن- از جمله حفظ ماهیت راکتور آب سنگین اراک، غیر قابل مذاکره بودن موضوع تحقیق و توسعه، تعیین میزان نیاز ایران به غنی‌سازی صرفا در داخل ایران و توسط متخصصان داخلی، لزوم تعیین تکلیف لغو تحریم‌ها و بی‌ربط دانستن مسائلی نظیر بازرسی از مراکز نظامی یا موشک‌های دوربرد شرکت کرد و خیال موهوم غرب برای گرفتن امتیازهای یک طرفه و بی‌دلیل را ناکام گذاشت.

پایگاه خبری- تحلیلی المانیتور با انتشار خبری به نقل از یک مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داده که هیئت آمریکایی حاضر در مذاکرات دوجانبه با مقام‌های ایرانی را «ویلیام برنز»، «وندی شرمن»، «جیک سولیوان» مشاور امنیت ملی «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، «بروک آمدرسون» معاون مذاکره‌کننده ایالات متحده، «راب مالی» مشاور ارشد خاورمیانه‌ای شورای امنیت ملی آمریکا و سایرین تشکیل خواهند داد.

برخی اعضای این هیئت در مذاکرات زمستان 91 در عمان حضور داشته‌اند که رسانه‌های غربی می‌گویند آن ملاقات در تدوین توافق ژنو موثر بود. با این حال توافق ژنو غیر از گرفتن برخی امتیازها نظیر توقف غنی‌سازی 20درصد و خنثی  کردن ذخایر اورانیوم 20 درصد موجود و توقف نصب سانتریفیوژهای جدید و عملیات ساخت راکتور اراک، هیچ نتیجه‌ای‌ برای ایران نداشت و حتی به تصریح مشاور رئیس‌جمهور، بیش از 50 درصد 4/2 میلیارد دلاری که قرار بود از اموال بلوکه شده ایران آزاد شود، به دست ایران نرسید. با این وصف ادامه مسیر انحرافی ژنو بیش از این امکان‌پذیر نیست و به تعبیر فارین پالیسی ایران به اندازه کافی امتیاز داده و اعتمادسازی کرده و اکنون این آمریکاست که باید اعتمادسازی کند.

ناکامی دیگر فتنه‌گران در انتقال جسد عمال رژیم صهیونیستی

هوشنگ سیحون، معمار بهایی در لس‌آنجلس به خاک سپرده شد.

اوایل خرداد ماه سال جاری، یکی از معماران وابسته به دربار پهلوی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی از کشور گریخته بود، در ونکوور کانادا درگذشت. هوشنگ سیحون علاوه بر عضویت در فرقه ضاله بهاییت و کلوپ صهیونیستی روتاری (بازوی اقتصادی فراماسونری)، پرونده‌ای سیاه در دانشگاه تهران و شورای عالی شهرسازی از خود بر جای گذاشت که در خبر ویژه کیهان، شرح کارنامه سیاه وی با عنوان «تجلیل از معمار بهایی» در تاریخ (1393/3/7) منتشر شد.

پس از مرگ سیحون برخی رسانه‌های مدعی اصلاح‌طلبی به ویژه روزنامه دولتی ایران در داخل کشور همراه با رسانه‌های اپوزیسیون در خارج از کشور، علاوه بر تجلیل و قبح‌زدایی از کارنامه وی، پیشنهاد انتقال جسد این معمار را به ایران مطرح کردند. روزنامه کیهان در خبری ویژه با عنوان «جاسوس سیا نشد، معمار بهایی را بیاوریم» در تاریخ (1393/3/8) به تشریح این همصدایی پرداخت. در نهایت، پس از جلوگیری از انتقال جسد «ریچارد فرای» به ایران، تلاش روشنفکرنماهای داخل و خارج بار دیگر ناکام ماند و «هوشنگ سیحون» در لس‌آنجلس دفن شد.

گفتنی است هوشنگ سیحون و ریچارد فرای، هر دو جایزه «میراث فرهنگ» را از مؤسسه صهیونیستی «هوور» دریافت کرده‌اند. مؤسسه هوور، از فعالترین مراکز جنگ نرم کشورهای سلطه‌گر غربی علیه ملت ایران می‌باشد که توسط سازمان جاسوسی آمریکا اداره می‌شود و با حزب صهیونیستی «لیکود» روابط بسیار نزدیکی دارد.

معاون خاتمی: به درستی از روحانی سهم‌خواهی نکردیم!

معاون خاتمی در دولت اصلاحات می‌گوید که در ماجرای ائتلاف اصلاح‌طلبان با روحانی، سهم‌خواهی به درستی صورت نگرفت و آنها باید قبل از انتخابات بر سر سهم خود شرط‌های بیشتری می‌گذاشتند!

محمدعلی ابطحی در مصاحبه با نامه‌نیوز و درباره ائتلاف اصلاح‌طلبان و روحانی گفت: به نظر من این یکی از بلوغ‌های سیاسی بود. البته در ادامه نشان دادیم که کمی در این موضوع کاستی داریم، بعد از انتخابات ائتلاف در روند تشکیل کابینه شکل نگرفت و کسانی که بر سر کناره‌گیری آقای عارف از روند انتخابات و حمایت آقای خاتمی از این موضوع تلاش کرده بودند می‌توانستند قبل از این توافق شرایط ائتلاف را مثل همه جای دنیا ببندد و وزارت‌خانه‌های مورد نظر خود را براساس این توافق و ائتلاف جا به جا کند، که این کار را نکردند.

وی در پاسخ اینکه «آقای عارف الان دلخور هستند؟» گفت: منظور من آقای عارف نیست منظور من کلیت گروه و جریان است که سهم‌خواهی در این خصوص به درستی انجام نگرفت.

معاون حقوقی و پارلمانی خاتمی در دولت اصلاحات در پاسخ این پرسش که «آیا آقای عارف از ائتلاف ناراحت بودند؟ به نظر می‌رسد این ناراحتی و دلخوری هنوز هم وجود دارد». پاسخ داد: اگر روند ائتلاف به یک بلوغ رسیده بود و تقسیمات در روند توافق صورت گرفته بود مثل همه جای دنیا فکر می‌کنم بهتر بود. من به دوستانی که در جلسات ائتلاف بودند هم گفتم که این اقدام دستپاچه شما خیلی کار مناسبی نبود و اگر از قبل مثلا بر سمت معاون اولی و وزارت‌خانه فلان و یا بهمان توافق کرده بودند بهتر بود. همه این برداشت را داشتند که عارف معاون اول شود و خب به همین دلیل است که می‌گویم روند ائتلاف هنوز به بلوغ نرسیده است.

اظهارات طلبکارانه معاون خاتمی در حالی است که افراطیون مدعی اصلاحات بیشترین سهم را از کابینه، معاونت‌های وزیران و استانداران دریافت کرده‌اند اما در عین حال براساس استراتژی از پیش تعیین شده بنا دارند همواره از موضع طلبکار ناراضی، امتیازات مضاعفی از دولت بگیرند و همواره روحانی را در موضع بدهکار نگه دارند.

مدیر بدون مسئولیت از رستوران‌داری تا روزنامه‌داری نیابتی

«اقتصاد، تعادل را کم دارد. تعادل (روزنامه اقتصادی) با اعتماد شما می‌آید. با مدیریت: الیاس حضرتی»! این متن یک آگهی است که در روزنامه‌های زنجیره‌ای نقش بسته و حکایت از این می‌کند که الیاس حضرتی مدیر مسئول اعتماد، یک روزنامه دیگر تحت عنوان اعتماد را نیز مدیریت و منتشر خواهد کرد!

این هنر مدیریتی در حالی است که حضرتی همزمان رستوران ماهی سفید را نیز در شمال شهر تهران راه‌اندازی کرده است.

درباره دستپخت مطبوعاتی آقای مدیرمسئول همین بس که تا مدت‌ها همکاران وی در روزنامه اعتماد، تحلیل‌ها و گزارش‌های شبکه دولتی انگلیس را به نام خود منتشر می‌کردند و البته شهرام جزایری مفسد اقتصادی دوره اصلاحات نیز مدیریت این روزنامه را از دوستی و التفات ویژه فراموش کرد! سالها پیش یک همکار سرویس اجتماعی روزنامه اعتماد در وبلاگ خود فاش کرده بود که این روزنامه رپرتاژ آگهی‌هایی را در قالب تحلیل درباره برخی بخش‌های شهرداری منتشر می‌کند.

برخی از همکاران روزنامه اعتماد هم‌اکنون از کشور گریخته و در شبکه‌های بیگانه نظیر BBC  همکاری می‌کنند.

با همه این اوصاف و در حالی که برخی همکاران اعتماد به خاطر فعالیت‌های ضدامنیتی و وطن‌فروشانه به وزارت اطلاعات احضار شده‌اند، این روزنامه در تیتر اول خود از اینکه وزیر اطلاعات به دیدار نماینده ولی‌فقیه در موسسه کیهان آمده و یک ساعت و نیم ملاقات داشته ابراز ناخرسندی کرد. نگرانی رسانه‌های زنجیره‌ای در قبال این دیدار به حدی بود که اعتماد به همراه طیفی از نشریات و سایت‌های زنجیره‌ای اقدام به قالب کردن تحلیل و هراس خود، به خبر دیدار مذکور کردند.

نسخه ایرانی بی‌بی‌سی (اعتماد) همچنین با تیتر «هشدار وزیر اطلاعات به بولتن‌سازان» سعی کرده سخنرانی عمومی وزیر اطلاعات را به دیدار چند روز پیش حجت‌الاسلام والمسلمین علوی از کیهان ارتباط دهد! اما اخبار موثق حاکی از آن است که در پس این موج‌سازی رسانه‌ای، نگرانی‌های شدیدی در شبکه رسانه‌ای عنکبوت نسبت به تعامل مثبت وزیر اطلاعات با کیهان پدید آمده است.

مشاور روحانی: دولت نقدپذیر باشد و به قانون احترام بگذارد

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری گفت اصحاب دولت نباید به اضطراب در مسائل فرهنگی دامن بزنند و به جای حاشیه‌سازی همت خود را صرف مسائل مهم کشور کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا اکرمی در گفت‌وگو با تابناک و در پاسخ این سوال که «در روزهای گذشته نسبت به برخی از رویکردهای دولت به خصوص در عرصه فرهنگ انتقاداتی شده است. به نظر شما علت این انتقادات چیست؟» گفت: خود اصحاب دولت نباید، به اضطراب، دلهره‌ها و دلواپسی‌ها بیفزاید. بالاخره ما یک جامعه فعال، شاداب و دارای آزادی بیان و آزادی بعد از بیان داریم. به هر حال همه افراد می‌توانند، راجع به تمام مسائل اقتصادی، سیاست، اخلاق، حجاب، عفاف، دانشگاه، سیاست خارجی صحبت کنند.

وی درباره این سوال که «عده‌ای از عملکرد دولت در حوزه‌های مختلف از جمله حجاب و عفاف ناراضی هستند و برای استدلال خود به بعضی از عملکردهای دولت اشاره می‌کنند. شما این نقد را به دولت وارد می‌دانید؟» اظهار داشت: ما در جامعه‌مان اگر می‌خواهیم قانونی بحث کنیم؛ یک مصوبه‌ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی به نام حجاب و عفاف داریم.

در سال 84 آقای خاتمی به وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی برای عملیاتی کردن آن دستور داده بود. در سال 85 آقای احمدی‌نژاد  این قانون را به وزارت کشور ارجاع داد و گفت بروید این را اجرا کنید که هنوز هم اجرا نشده است. در قانون عفاف و حجاب بیش از 20 دستگاه باید قانون را در زیرمجموعه خودشان عملیاتی کنند که متاسفانه دستگاه‌ها آن طوری که باید و شاید تمکین نکردند و آن را عملیاتی نکردند.

وی درباره قانون ماهواره نیز می‌گوید: بله در این مورد هم قانون وجود دارد. بالاخره در قصه ماهواره قانون می‌گوید، که افراد عادی نباید از ماهواره استفاده کنند و در نقطه مقابل رادیو،  تلویزیون باید از ماهواره‌های بین‌المللی استفاده کنند و آنچه مفید، موثر و سودمند است را بگیرند و در رادیو و تلویزیون منعکس کنند که از مزایای آن بهره‌مند شویم ولی از مفاسد آن برکنار بمانیم. بالاخره دولت این را اجرا نکرده‌اند. دستگاه‌ها نسبت به قانون التزام عملی ندارند.

«آقای روحانی چندی پیش در مورد ماهواره گفت «اگر خدایی نکرده تلویزیونی بتواند با یک دیش مخفی یا آشکار شبکه دیگری را بگیرد و جوانان آن شبکه را ببینند چگونه ایرانیت و اسلامیت می‌ماند؟! دیدیم که ماهواره آمد و مبارزه در پشت بام و بالکن تاثیرگذار نبود و نه ایمان مردم پر زد و رفت و نه هویت مردم از دست رفت.» نظر شما دقیقا با حرف آقای رئیس‌جمهور در تضاد است؟» اکرمی در پاسخ این پرسش تصریح کرد: من این اظهارات را از آقای رئیس‌جمهور نمی‌پسندم. برای اینکه قانون عملی نشد. اگر قانون عملی می‌شد که این طور نمی‌شد.

بالاخره ما باید به قانون احترام بگذاریم یا قانون را تغییر بدهیم. ولی وقتی قانون وجود دارد نباید قانون را تمکین نکنیم. اگر قانون اصلاح می‌خواهد آن را اصلاح کنیم و نه اینکه بگویم چون مثلا تمکین نکردند، بنابراین فایده‌ای ندارد و بی‌خود بوده است. من این اظهارات را نمی‌پسندم.

حجت‌الاسلام اکرمی همچنین درباره بحث بهشت بردن مردم از سوی رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: استدعای ما از آقای رئیس‌جمهور این است که به مسائل مهم کشور بپردازد. مسائل مهم کشور اقتصاد، اشتغال، اعتیاد، سرمایه‌گذاری و رونق تولید و کار است. الان بیکاری و اعتیاد است که ام‌الفساد است. الان اعتیاد به مدرسه‌ها هم نفوذ کرده است. باید به گونه‌ای به مسائل بپردازیم که مسائل غیر مهم باعث فراموشی مسائل مهم نشود.

اکرمی اضافه کرد: به نظرم می‌آید همه دستگاه‌های فرهنگی باید در این مسائل کمک بکنند. ما هم نگاه نکنیم یک اظهاراتی آقای روحانی انجام داده است. چهار تا امام جمعه انتقاد کرده‌اند بگوییم همه چیز تمام شده است.  750 نماز جمعه در کشور برگزار می‌شود حالا 4 تای آنها تذکر داده‌اند باید به حرف آنها گوش دهیم. اگر حرف آنها درست است  رفتارمان را اصلاح کنیم، اگر درست نیست تساهل نشان دهیم.

*خراسان

 مجوز دولت براي پرداخت طلب 400 ميلياردي يک موسسه غيرانتفاعي

بر اساس ابلاغيه چندي پيش يکي از مديران ارشد اجرايي، مقرر شده مبلغ 400 ميليارد ريال از مطالبات صندوق حمايت و بازنشستگي آينده ساز که مؤسسه اي غير انتفاعي براي برقراري حقوق بازنشستگي کارکنان سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران و شرکت ها و واحدهاي تابعه اين سازمان است، در قبال واگذاري اموال و سهام يا منابع حاصل از فروش سهام شرکت هاي دولتي تسويه و تهاتر شود.

فرم ارزيابي دستگاه هاي دولتي به مقصد نرسيد

بر اساس نامه نگاري هاي برخي دستگاه هاي اجرايي و پيگيري نهادهاي نظارتي مشخص شده که علي رغم روال هرساله دولت در ارسال شاخص هاي عمومي ارزيابي عملکرد دستگاه هاي اجرايي مستقر در استان ها، اين ابلاغيه براي فعاليت دستگاه هاي مذکور در سال 1392 به دست استان ها نرسيده در حالي که اين ارزيابي هر ساله، مبناي تشويق يا مواخذه مديران استاني و نظارت بهتر بر عملکرد آنها قرار مي گرفته است.

*جمهوری اسلامی

* حضور معاون عربي آفريقائي وزير خارجه كشورمان در مراسم تحليف ژنرال سيسي هزينه سياسي زيادي را بر نظام جمهوري اسلامي تحميل كرد. مردم مصر كه ژنرال سيسي را يك كودتاچي و انتخابات رياست جمهوري را نمايشي مي‌دانند، از جمهوري اسلامي ايران انتظار نداشتند با اين اقدام او را تأييد كند. اين اقدام دولت يازدهم يك خطاي فاحش استراتژيك است كه نظام جمهوري اسلامي را در جهان عرب و اسلام زير سؤال برده است.

* بستري بودن آيت‌الله مهدوي كني، بهانه‌اي شده است تا رسانه ملي افراد منزوي شده را مطرح نمايد. ديروز تلويزيون به صورت غيرمتعارف، اظهارنظر محمود احمدي نژاد را – آنهم بيش از ديگران – در جريان عيادتش از آيت‌الله مهدوي كني پخش كرد و اين سؤال را در اذهان مردم ايجاد نمود كه چرا افرادي كه در افكار عمومي به خاطر عملكردشان زير سؤال هستند توسط رسانه ملي به بهانه‌هاي مختلف مطرح مي‌شوند؟

* رويكردهاي تفرقه افكنانه و توهين آميز حسن اللهياري در شبكه ماهواره‌اي “اهل بيت” موجب شد دفتر حضرت آيت‌الله العظمي سيستاني در نجف اشرف در پاسخ سؤالي در اين مورد اعلام كرد: حسن اللهياري علاوه بر مراجع شيعه و نمايندگان بارز آنان، شخصيت‌ها و مقدسات اهل سنت را نيز با الفاظ درشت و احياناً توهين‌آميز ياد مي‌كند، اين شيوه مغاير با تعاليم ائمه اطهار عليهم السلام است و موجب تفرقه بين مذاهب اسلامي گشته و عواقب خطرناكي براي همزيستي مسالمت آميز و سازنده مسلمانان مذاهب مختلف در بلاد اسلامي از جمله ترويج و ترغيب به خشونت و نزاع بين مسلمانان را به دنبال خواهد داشت. بر اين مبنا مرجعيت شيعه ضمن نقد و تقبيح اين‌گونه رفتار اختلاف‌انگيز آقاي حسن اللهياري و رسانه منتسب به او، مؤمنين را به هوشياري در برابر اين‌گونه اقدامات دعوت كرده و از مؤمنين مي‌خواهد كه فريب مظاهر بعضاً جذاب اين رسانه‌ها را نخورند و عواطف آنها موجب نشود كه عواقب ناگوار و خطرناك اين اقدامات تفرقه‌افكنانه و توهين‌‌آميز ناديده گرفته شود.

*آرمان

 وزیر علوم از رئیس جمهور تذکر گرفت؟

شنیده شد که رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در آخرین جلسه این شورا بار دیگر به وزیر علوم در خصوص روند انتصابات در دانشگاه‌ها تذکر داد که وزیر علوم از عملکرد خود دفاع کرد. فارس نوشت؛ فرجی دانا در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است با این روند بحث تغییر فرجی دانا پیش آید یا خیر، این جریان را در شرایط فعلی، غیرقابل پیش بینی ارزیابی کرد. وی در ادامه فضای شورا را روی هم رفته در این زمینه مثبت ارزیابی نکرد.

تداوم محدودیت‌ نروژ علیه دانشجویان ایرانی

شنیده شد که نروژ با تمسک به تحریم‌های اعمالی بر ایران از اعطای مجوز اقامت به تعدادی از دانشجویان ایرانی خودداری کرد .اداره مهاجرت نروژ که مسئول اعطای مجوز اقامت است این تصمیم را به این دلیل اتخاذ کرد که این دانشجویان ممکن است فناوری‌های حساسی را به ایران منتقل کنند. پرس‌تی‌وی گزارش داد، حمیده کفاش یکی از این دانشجویان است که تاکنون به مدت هشت ماه دانشجوی دانشگاه علوم و فناوری نروژاست، به گفته وی دانشجویان دکترا این تصمیم را غیرقابل‌باور می‌دانند. وی اظهار داشت که روی یک پروژه محیط زیستی کار می‌کنم که هیچ ارتباطی با فناوری‌های حساس ندارد

تذکر به رئیس جمهور برای دوشغله بودن نوبخت!

شنیده شد که نماینده مردم تهران در مجلس ضمن انتقاد از دو شغله بودن معاون برنامه ریزی رئیس جمهور گفت: دوشغله بودن آقای نوبخت خلاف قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون اساسی است. الیاس نادران به رئیس جمهور گفت: برابر اطلاعی که پیدا کرده‌ام به استناد بند 10 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری هیأت وزیران مصوب کرده‌است که 50 درصد حقوق و مزایا را برای کارکنان افزایش دهد، در صورتی که بند 10 ماده 68 اجازه افزایش به 25 درصد حقوق کارکنان را براساس توانمندی‌ها و لیاقت‌هایشان داده است و اگر این موضوع به همه کارکنان دولت تعمیم پیدا کند، بیش از 10 هزار میلیارد تومان بودجه جاری کشور را افزایش می‌دهد و این امر مغایر برنامه است، چرا که دولت پیش‌بینی منبع مالی را در بودجه 93 نکرده است.

صادرات گوشت و روغن ممنوع شد

شنیده شد که براساس بخشنامه‌ جدید از سوی سازمان توسعه تجارت، صادرات چهار قلم کالا از جمله گوشت قرمز، کنجاله سویا، روغن خوراکی و دام زنده سبک تا اخذ مصوبه عوارض صادراتی پیشنهادی و ابلاغ آن به گمرک غیر مجاز اعلام شد. انتخاب نوشت؛ در حالی که پیش از این براساس مصوبه‌ای از سوی سازمان توسعه تجارت به دفتر صادرات گمرک ایران صادرات 24 محصول پتروشیمی و محصول فولادی، مسی و آلومینیومی در صورت اخذ مابه التفاوت ارز مرجع یا مبادله‌ای آزاد شده بود براساس بخشنامه‌ جدید صادرات چهار قلم کالا رسما غیر مجاز اعلام شد. پیش ازاین مقرر شده بود که کلیه اقلامی که مشمول عوارض صادراتی بودند با رعایت مصوبات دولت مشمول اخذ عوارض صادراتی شوند و اقلامی که در حال حاضر مشمول پرداخت عوارض هستند اما وصول آن متکی به مصوبه دولت نیست با اخذ تعهد قابلیت صادرات داشته باشد.

تجمعی جمعی از اعضای تعاونی مسکن برق

شنیده شد که جمعی از اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران، پیش از ظهر یکشنبه مقابل در شمالی مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. تجمع‌کنندگان علت حضورشان مقابل خانه ملت را اینگونه بیان کردند: «حدود 4 یا 5 سال پیش زمین‌هایی به اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران واگذار شد، اما امروز پس از گذشت سال‌ها از این واگذاری، زمین‌ها را در اختیار ما قرار نمی‌دهند و همین موضوع مشکلاتی را برای خانواده‌ها ایجاد کرده است». تجمع‌کنندگان با سر دادن شعارهایی همچون «نماینده مجلس حمایت حمایت» و «مرگ بر زمین‌خوار» خواستار اقدام فوری وکلای ملت برای رفع مشکل اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران شدند.

آزادی دستگيرشدگان مراسم سالگرد آیت‌ا… طاهري

شنیده شد که استاندار اصفهان درباره اتفاقات پس از پايان مراسم سالگرد آيت‌ا… سيدجلال‌الدين طاهري، امام جمعه اسبق اصفهان گفت: پيش از برگزاري مراسم سالگرد، بيت ايشان افرادي را به عنوان مسئولان برگزاري اين مراسم معرفي كردند كه هماهنگي‌هاي خوبي صورت گرفت ولي وقتي مراسم به پايان رسيد و جمعيت از خيمه گلستان شهدا بيرون آمد عده‌اي اقدام به شعار دادن كردند كه نيروي انتظامي نيز وارد عمل شد و تنها تعداد چهار نفر از اين افراد را دستگير و بازداشت كرد كه روز بعد نيز اين افراد آزاد شدند. صاحب‌نیوز نوشت؛ زرگرپور ادامه داد: افراد بازداشت‌شده ساكن يكي از شهرستان‌هاي اطراف اصفهان بوده و چنين اقداماتي در اين سطح براي ما قابل پيش‌بيني بود و مساله خاصي نبود.

سوءقصد به رئيس مركز تجارت جهاني ايران

شنیده شد که هفته گذشته هنگام بازگشت رئيس مركز تجارت جهاني ايران از مراسم يادبود امام خميني(ره) (در سالن سران) چند موتورسوار و خودرو وي را تعقيب كرده و بعد از چند دقيقه اتومبيل سبزعليپور را در خيابان حافظ روي پل طالقاني به زور متوقف كردند. اين افراد پس از ضرب و شتم شديد وي از محل متواري شدند. تسنیم نوشت؛ ضمناً ضاربان، خودرو وي را شديداً تخريب و تلفن همراه و برخي از وسايل شخصي سبزعليپور را نيز با خود برده‌اند. هنوز از نيت و انگيزه حمله‌كنندگان اطلاعي در دست نيست اما قاضي پرونده دستورات جامعي جهت پيگيري موضوع و شناسايي عوامل سوءقصدكننده صادر كرده است.

رفع توقيف يك فيلم سينمايي پس از 6 سال

شنیده شد که فيلم «زادبوم» به كارگرداني ابوالحسن داودي پس از شش سال مجوز نمايش گرفت. خبرآنلاين نوشت؛ در جلسه 12 خرداد شوراي پروانه نمايش فيلم‌هاي سينمايي كه با حضور اكثريت اعضا برگزار شد، براي چهار فيلم پروانه نمايش صادر شد. فيلم‌هاي «بيگانه» به تهيه‌كنندگي و كارگرداني بهرام توكلي، «لامپ صد» به تهيه‌كنندگي محسن محسني‌نسب و به كارگرداني سعيد آقاخاني، «چند متر مكعب عشق» به تهيه‌كنندگي نويد محمدي و كارگرداني جمشيد محمودي و «زادبوم» به تهيه‌كنندگي و كارگرداني ابوالحسن داودي موفق به اخذ پروانه نمايش شدند. داودي «زادبوم» را در سال 1387 ساخت و فيلم از آن زمان تاكنون به دلايلي نامشخص مجوز نمايش نمي‌گرفت تا اينكه بالاخره در جلسه اخير شوراي صدور پروانه ساخت، فيلم داودي از بلاتكليفي خارج شد و مجوز نمايش كسب كرد.

*قدس

قاسم سلیمانی ما را شکست داد

افکارنیوز: در پی شکست سنگین گروهک تروریستی «دولت اسلامی عراق و شام» موسوم به داعش در برابر ارتش عراق در سامرا، این گروهک در جدیدترین بیانیه خود مدعی شد ارتش عراق با همدستی سپاه قدس و سپاه بدر توانستند در این جنگ پیروز شوند. «أبوبکر البغدادی» سرکرده گروهک تروریستی داعش در عراق در این بیانیه گفت: ارتش عراق با نقشه و همدستی گروه قاسم سلیمانی توانست برما چیره شود

شباهت عجیب مرد پاکستانی

باشگاه خبرنگاران: مردی پاکستانی که ساکن عربستان سعودی است شباهت خاصی به محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق ایران دارد. عکس منتشر شده از این فرد به طور گسترده با استقبال کاربران اینترنت مواجه شده است.

کارشکنی نروژ در قبال دانشجویان ایرانی

پرس تی وی: اداره مهاجرت نروژ (UDI) به شماری از دانشجویان ایرانی به بهانه تحریمها علیه برنامه هسته ای ایران و بیم از انتقال فناوریهای حساس و با کاربرد دو گانه به ایران، ویزای اقامت در این کشور نداد.

پایان رسیدگی به پرونده رحیمی

ایسنا: دومین جلسه رسیدگی به اتهامهای محمدرضا رحیمی معاون اول دولت احمدی نژاد صبح دیروز در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد و در پایان این جلسه ختم رسیدگی اعلام شد. با توجه به اعلام ختم رسیدگی به این پرونده باید منتظر صدور رأی از سوی هیات قضایی رسیدگی کننده در مهلت قانونی یک هفته‌ای بود.

نامه اعتراضی پرستاران به رئیس جمهور

ایسنا: دبیرکل خانه پرستار در نامه‌ای به رئیس جمهور، خواستار اجرای قانون 7 سال بر زمین مانده تعرفه گذاری خدمات پرستاری شد و گفت: در هیچ کجای دنیا اختلاف پرداختها در نظام سلامت به 300 برابر نمی رسد.

خداحافظی سفیر از محافظ شهیدش

جهان: در اقدامی معنوی، غضنفر رکن آبادی سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در لبنان پیش از سفر به کشورمان بر سر مزار محافظ شخصی‌اش حاضر شد. «رضوان فارس» معروف به «حاج رضا» سر تیم حفاظت از سفارت در بیروت و محافظ شخصی سفیر بود که در حادثه انتحاری ‏سال گذشته برابر سفارت ایران در لبنان به شهادت رسید.

بررسی طوفان های اخیر در مجلس

تسنیم: حسین طلا، سخنگوی مجمع نمایندگان تهران از بررسی طوفان تهران که به مرگ 5 نفر منجر شد، با حضور رئیس سازمان هواشناسی و مدیرکل حوادث غیرمترقبه استانداری تهران خبر داد.

ورود شتر به همدان ممنوع شد

ایسنا: دکتر محمودرضا رسولی مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به شیوع ویروس «کرونا» در برخی کشورها و ایران از ممنوعیت ورود شتر به استان همدان خبر داد.

با این اتوبوس سفر نمی کنیم!

قدس آنلاین: به گفته برخی فعالان ومتصدیان فروش بلیت در پایانه های مسافربری کشور، با توجه به حوادث متعدد به وجود آمده برای اتوبوسهای اسکانیا، برخی مسافران پس از اینکه متوجه می شوند اتوبوسهای مذکور ازنوع اسکانیا هستند از سفر با این خودروها سر باز می زنند و بلیت خود را پس می‌دهند.

ادعایی درباره ‌واردکننده‌ بنزین

ندای انقلاب: برخی رسانه ها در ادعایی از محمد هاشمی اصفهانی همسر دکتر معصومه ابتکار به عنوان وارد کننده بنزین خارجی خبرداده اند.

انتقاد از تبعیض در پرداخت حقوق

مهر: افضلی فر- سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی- گفت: وجود تبعیضهای آشکار در پرداخت حقوق کارمندان در وزارتخانه‌های مختلف با کدام اصول و مبانی دینی و انقلابی و قانونی سازگار است؟

علت تجمع دیروز برابر مجلس

ایرنا: جمعی از اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران دیروز (یکشنبه) با تجمع برابر مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی به پرونده کلاهبرداری اراضی فاز پنج هشتگرد شدند.

اعلام اسامی 5مذاکره کننده آمریکا

فارس: یک مقام بلندپایه آمریکایی اسامی برخی دیپلماتهای این کشور که با هیأت ایرانی در ژنو دیدار می‌کنند را ذکر کرد وگفت: وندی شرمن، جک سالیوان، ویلیام جی برنز، رابرت مالی و بروک اندرسون در تیم مذاکرات حضور دارند.

سوء قصد به رئیس مرکز تجارت جهانی ایران

تسنیم: هفته گذشته هنگام بازگشت رئیس مرکز تجارت جهانی ایران از مراسم یادبود امام خمینی(ره) در سالن سران، چند موتورسوار، خودرو وی را تعقیب کرده و پس از چند دقیقه اتومبیل سبزعلیپور را در خیابان حافظ روی پل طالقانی به زور متوقف کردند.
این افراد پس از ضرب و شتم شدید وی، از محل متواری شدند. ضمناً ضاربان خودرو وی را بشدت تخریب و تلفن همراه و برخی وسایل شخصی سبزعلیپور را نیز با خود بردند.

از پس محصولات غیرمجاز برنمی‌آییم

ایسنا: علی جنتی وزیر ارشاد در نشست صبحانه کاری اتاق بازرگانی‌، صنایع و معادن ایران گفت: ما در بازار از پس این محصولات غیرمجاز برنمی‌آییم. فروش این محصولات آن قدر شایع است که در بازار نمی‌توان با آن برخورد کرد.

واکنش آل سعود به یک فیلم

العالم: پخش یک فیلم مستند با موضوع خیزش مردم در مناطق شرقی عربستان سعودی، موجب خشم طرفداران رژیم سعودی شده است.
گفته می شود صفاء الاحمد روزنامه نگار سعودی که این فیلم را تحت عنوان الحراک السری(تحرک مخفیانه) تهیه کرده از سوی عناصر سعودی تهدید شده است.

علت تجمع کارگران اهوازی

ایلنا: صبح دیروز (یکشنبه،18 خرداد ماه) کارگران پیمانی قطار شهری اهواز در اعتراض به دریافت نکردن 5 ماه حقوق معوقه برای پنجمین روز در ماه جاری برابر سایت مرکزی قطار شهری واقع در خیابان اقبال تجمع کردند.

شمشیرکشی در معبد

مشرق: در درگیری و شمشیرکشی میان دو گروه از سیک ها در یکی از معابد ایالت پنجاب در شمال هند دستکم دوازده تن زخمی شدند. این درگیری در معبدطلایی که مقدس ترین معبد سیک ها در ایالت پنجاب در شمال هند و حین برگزاری مراسم سی امین سالگرد عملیات بلواستارروی داد. عملیات بلواستار در سال 1984 با دستور ایندیرا گاندی و به منظور کنترل بر مجتمع معبد طلایی در شهر امریتسار که توسط جدایی طلبان مسلح سیک تصرف شده بود، انجام شد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار