سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 34927
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » اینجا دلفان است جایی به نام شهر با مردمانی صبور
Print This Post
گزارش اختصاصی سلام دلفان از مشکلات شهر نورآباد

نزدیک به یک قرن از احداث شهر نورآباد می گذرد، اما هنوز نتوانسته ایم شهرمان را از نظر ساختار شهری طوری تزئین کنیم که چشم انداز مناسبی داشته باشد.

به گزارش سلام دلفان، نزدیک به یک قرن از احداث شهر نورآباد می گذرد ، اما هنوز نتوانسته ایم شهرمان را از نظر ساختار شهری طوری تزئین کنیم که چشم انداز مناسبی داشته باشد و یا اگر مهمانی از شهر دیگری به اینجا ورود پیدا کند ؛ احساس دلزدگی و خستگی دو چندان نکند . این جمله به معنی کشیدن تیغ بر رخ زحمات همه ی عزیزان اعم از شهرداران قدیم و جدید و یا شورای شهر اسبق و حال که در راه اعتلاء و آبادانی این شهرگام برداشته اند نیست، بلکه تلنگری نیز به خود مردم است که با وجود همه ی تلاش ها و اقداماتی که در راه عمران و آبادانی این شهر صورت گرفته است ؛ هنوز مسائل و مشکلاتی در سطح فرهنگ عمومی وجود دارد که موجب مخدوش شدن شخصیت اجتماعی و فرهنگ عمومی شهرمان شده است . مسائلی که حل آنها با همت خود مردم و مسولیت پذیری دستگاههای ذیربط خصوصاً دستگاههای متولی فرهنگ عمومی امکان پذیر است و در صورت اهتمام به برطرف نمودن آنها تا حد زیادی می تواند در رفع این خدشه از چهره ی شهرمان موثر واقع شود . در اینجا به گزیده ای از این مسائل و مشکلات اشاره می شود :
برای هر رهگذری که برای اولین بار گذرش به شهر دیگری می افتد ، شاید اولین موضوعی که توجه آن شخص رابه خودجلب کند ، نمای کلی شهر که شامل سازه ها ی ساختمانی ، فضای سبز، ابعاد گذرگاهها ، کف معابر، و بطور کلی چیدمان آن شهر باشد ، که مشاهده ی این چیدمان می تواند تصوّر اولیه ای را در مورد فرهنگ عمومی و شخصیت اجتماعی ساکنان آن شهر در ذهن آن رهگذر ایجاد کند و همین تصوّر موجب قضاوت وی در خصوص خوب بودن یا بد بودن آن شهر می شود .

http://salamdelfan.ir/wp-content/uploads/2015/06/12.jpg

10 متآسفانه کف بندی این شهر علی رغم زحماتی که توسط شهرداران اسبق و حال انجام گرفته است هنوز جلوه ی مطلوبی ندارد و این جلوه ی نامطلوب حاصل بخشی نگری دستگاههای دولتی و عدم احساس مسئولیت خود مردم نسبت به رعایت حقوق شهروندی و اجتماعی همدیگر می باشد .

خیابان امام (ره) دلفان که بیش از ۶ ماه از آغاز عملیات پیاده رووسازی آن می گذرد

http://salamdelfan.ir/wp-content/uploads/2015/06/9.jpg

به عنوان مثال وقتی که اداره ی آب و فاضلاب و یا شرکت گاز که عمده ی تخریب های معابر شهری توسط این دو ارگان صورت می گیرد، فقط به وصول اهداف و منافع خود می نگرند و قواعد سیستمی را رعایت نمی کنند، نباید انتظار داشت و یا ادعا کرد که این شهر دارای جلوه ی زیبا و مطلوبی است . و تا زمانی که نگرش سیستمی به جای نگرش بخشی بر روابط بین این دستگاهها حاکم نشود و از طرفی فرهنگ عمومی مردم ارتقاء نیابد باید همچنان شاهد این نامطلوبی ها باشیم .

خیابان فرمانداری که یکی از مهمترین خیابان هاست با وجود مصلی و ادارات برق، مالیات، ثبت اسناد و ثبت احوال 

http://salamdelfan.ir/wp-content/uploads/2015/06/5.jpg

http://salamdelfan.ir/wp-content/uploads/2015/06/61.jpg

کوچه مسجد جامع و مسجد امام حسین(ع) در مرکز شهر نورآباد

http://salamdelfan.ir/wp-content/uploads/2015/06/3.jpg

http://salamdelfan.ir/wp-content/uploads/2015/06/21.jpg

از کف خیابان ها که بگذریم به جلوه های نامطلوب دیگری از نمای فرهنگ عمومی و شخصیت اجتماعی این شهر اشاره می شود که امید است با تدبیر دستگاههای ذیربط خصوصاً شورای فرهنگ عمومی و احساس مسئولیت خود مردم شاهد جلوه ی زیباتری از شهرمان باشیم :
۱ – فروشندگان میوه و تره بار سه راهی ولی عصر که به ضرب چماق مأموران شهرداری و یا نیروی انتظامی ، کج دار و مریزرا تا غروب آفتاب ، برای قُرق کردن این سه راهی تحمل می کنند.

http://salamdelfan.ir/wp-content/uploads/2015/06/13.jpg

۲- رانندگان هندوانه فروش که علاوه بر پارک عرضی در خیابانهای اصلی که خلاف آیین نامه ترافیک شهری است ، تمام تقاطع ها را تصرف کرده و طبق قوانین راهنمایی و رانندگی باید حداقل فاصله ی ۱۵ متری از سمت تقاطع ها را رعایت کنند که متآسفانه نمی کنند و مأموران راهنمایی و رانندگی که به دنبال کوچکترین بهانه ای برای جریمه کردن سایر رانندگانند ، نسبت به این افراد هیچ گونه واکنشی نشان نمی دهند.

http://salamdelfan.ir/wp-content/uploads/2015/06/111.jpg

۳ – ایجاد سد و معبر در پیاده روها توسط بعضی از مغازه داران که عابران را مجبور به گذر از طول خیابان می کنند.
۴ – پدیده ی نوین زغال فروشی که توسط عده ای سودجو، چوب حراج را بر سرمایه های طبیعی و خدادادی این منطقه گذاشته اند.
۵ – ایجاد سد و معبر توسط تعمیرکاران لوازم خانگی و دوچرخه فروشی ها و خواروبارفروشی ها .
۶- دامداران سطح شهر که علاوه بر آلودگی زیست محیطی ، و فرار از پرداخت عوارض شهری ، نقش مهمی را در ایجاد جلوه های نامطلوب شهر ایفا می کنند.

http://salamdelfan.ir/wp-content/uploads/2015/06/salamdelfan.jpg

۷ – وجود سازه های نیمه تمام و یا فضاهای خالی در مرکز شهر

http://salamdelfan.ir/wp-content/uploads/2015/06/15.jpg

۸– رشد و توسعه نامتوازن شهر در طول آن .
۹ – رشد مشاغل کاذب و دست فروشی های بدون ضابطه به نام « جگرکی» ، « کبابی های سیار» و « قلیونی ها» که با حضور خود ، شلختگی مبلمان شهریمان را تکمیل نموده اند . هرچند این مشاغل در این وانفسای بیکاری و گرانی در مقایسه با مشاغلی که یک شبه از این رو به اون رو می شوند قابل تقدیراست ، اما از طرف دیگر به دلیل مخدوش نمودن فرهنگ عمومی و شخصیت اجتماعی شهرمان قابل نقد و بررسی می باشند . البته بحث قلیانی ها که جدیداً با ارائه وای فای مجانی و فراهم نمودن آلات قمار درکنار قلیان به یک معضل تبدیل شده است، مسقلاً فرصتی دیگر را می طلبد که به آن خواهیم پرداخت.

گردآورنده: محمد مرادی

دیدگاهها بسته شدهاند.

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار