سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 35408
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۶ نظر
خانه » اخبار برتر » حرمت فرهنگ عمومی شهرمان را پاس بداریم
Print This Post

نزدیک به یک قرن از احداث شهر نورآباد می گذرد ، اما هنوز نتوانسته ایم شهرمان را از نظر ساختار شهری طوری تزئین کنیم که چشم انداز مناسبی داشته باشد و یا اگر مهمانی از شهر دیگری به اینجا ورود پیدا کند ؛ احساس دلزدگی و خستگی دو چندان نکند .

گروه فرهنگی سلام دلفان- این جمله به معنی کشیدن تیغ بر رخ زحمات همه ی عزیزان اعم از شهرداران قدیم و جدید و یا شورای شهر اسبق و حال که در راه اعتلاء و آبادانی این شهرگام برداشته اند نیست، بلکه تلنگری نیز به خود مردم است که با وجود همه ی تلاش ها و اقداماتی که در راه عمران و آبادانی این شهر صورت گرفته است ؛ هنوز مسائل و مشکلاتی در سطح فرهنگ عمومی وجود دارد که موجب مخدوش شدن شخصیت اجتماعی و فرهنگ عمومی شهرمان شده است . مسائلی که حل آنها با همت خود مردم و مسولیت پذیری دستگاههای ذیربط خصوصاً دستگاههای متولی فرهنگ عمومی امکان پذیر است و در صورت اهتمام به برطرف نمودن آنها تا حد زیادی می تواند در رفع این خدشه از چهره ی شهرمان موثر واقع شود.

salamdelfan.ir (5)

در اینجا به گزیده ای از این مسائل و مشکلات اشاره می شود :
برای هر رهگذری که برای اولین بار گذرش به شهر دیگری می افتد، شاید اولین موضوعی که توجه آن شخص رابه خودجلب کند، نمای کلی شهر که شامل سازه ها ی ساختمانی، فضای سبز، ابعاد گذرگاهها، کف معابر، و بطور کلی چیدمان آن شهر باشد ، که مشاهده ی این چیدمان می تواند تصوّر اولیه ای را در مورد فرهنگ عمومی و شخصیت اجتماعی ساکنان آن شهر در ذهن آن رهگذر ایجاد کند ، و همین تصوّر موجب قضاوت وی در خصوص خوب بودن یا بد بودن آن شهر می شود .

salamdelfan.ir (7)

متآسفانه کف بندی این شهر علیرغم زحماتی که توسط شهرداران اسبق و حال انجام گرفته است هنوز جلوه ی مطلوبی ندارد و این جلوه ی نامطلوب حاصل بخشی نگری دستگاههای دولتی و عدم احساس مسئولیت خود مردم نسبت به رعایت حقوق شهروندی و اجتماعی همدیگر می باشد .

salamdelfan.ir (6)

به عنوان مثال وقتی که اداره ی آب و فاضلاب و یا شرکت گاز که عمده ی تخریب های معابر شهری توسط این دو ارگان صورت می گیرد، فقط به وصول اهداف و منافع خود می نگرند و قواعد سیستمی را رعایت نمی کنند و یا شهروندی که کمترین احساس مسئولیت را در برابر ضوابط و مقررات عمومی و اجتماعی دارد و زباله ها را در معابر عمومی رها می کند و یا مواد مخرّب آسفالت را بی پروا در کف خیابان می ریزد ، نباید انتظار داشت و یا ادعا کرد که این شهر دارای جلوه ی زیبا و مطلوبی است .و تا زمانی که نگرش سیستمی به جای نگرش بخشی بر روابط بین این دستگاهها حاکم نشود و از طرفی فرهنگ عمومی مردم ارتقاء نیابد باید همچنان شاهد این نامطلوبی ها باشیم.

از کف خیابان ها که بگذریم به جلوه های نامطلوب دیگری از نمای فرهنگ عمومی و شخصیت اجتماعی این شهر اشاره می شود که امید است با تدبیر دستگاههای ذیربط خصوصاً شورای فرهنگ عمومی و احساس مسئولیت خود مردم شاهد جلوه ی زیباتری از شهرمان باشیم :
۱ – فروشندگان میوه و تره بار سه راهی ولی عصر که به ضرب چماق مأموران شهرداری و یا نیروی انتظامی، کج دار و مریزرا تا غروب آفتاب ، برای قُرق کردن این سه راهی تحمل می کنند .
۲- رانندگان هندوانه فروش که علاوه بر پارک عرضی در خیابانهای اصلی که خلاف آیین نامه ترافیک شهری است، تمام تقاطع ها را تصرف کرده و طبق قوانین راهنمایی و رانندگی باید حداقل فاصله ی ۱۵ متری از سمت تقاطع ها را رعایت کنند که متآسفانه نمی کنند و مأموران راهنمایی و رانندگی نسبت به این افراد هیچ گونه واکنشی نشان نمی دهند .
۳ – ایجاد سد و معبر در پیاده روها توسط بعضی از مغازه داران که عابران را مجبور به گذر از طول خیابان می کنند.

salamdelfan.ir (4) salamdelfan.ir (3)
۴ – پدیده ی نوین زغال فروشی که توسط عده ای سودجو، چوب حراج را بر سرمایه های طبیعی و خدادادی این منطقه گذاشته اند.

۵ – ایجاد سد و معبر توسط تعمیرکاران لوازم خانگی و دوچرخه فروشی ها و خواروبارفروشی ها .
۶- دامداران سطح شهر که علاوه بر آلودگی زیست محیطی ، و فرار از پرداخت عوارض شهری ، نقش مهمی را در ایجاد جلوه های نامطلوب شهر ایفا می کنند .

salamdelfan.ir (1)
۷ – وجود سازه های نیمه تمام و یا فضاهای خالی در مرکز شهر .
۸ – رشد و توسعه نامتوازن شهر در طول آن .
۹ – رشد مشاغل کاذب و دست فروشی های بدون ضابطه به نام « جگرکی» ، « کبابی های سیار» و « قلیونی ها» که با حضور خود ، شلختگی مبلمان شهریمان را تکمیل نموده اند .

هرچند این مشاغل در این وانفسای بیکاری و گرانی در مقایسه با مشاغلی که یک شبه از این رو به اون رو می شوند قابل تقدیراست، اما از طرف دیگر به دلیل مخدوش نمودن فرهنگ عمومی و شخصیت اجتماعی شهرمان قابل نقد و بررسی می باشند.

 1. نویسنده دیدگاه: علی
  خرداد ۲۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۹:۱۴

  حرمت فرهنگ عمومی شهرمان را پاس بداریم
  با اینکه سال هاست از دیارم دورم ولی هنوز آنقدر دوستش دارم که هر روز تمام سایت های خبری شهرم را چک میکنم
  نوسنده گرامی قلم زیبایی داشتید امیدوارم مسولین … شهرمون یک کم تامل کنند.

  • نویسنده دیدگاه: علی
   خرداد ۲۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۵:۴۵

   درود بر مسولین باکفایتباکفایت،باکفایت،باکفایت، شهرمون
   باکفایت، باکفایت، باکفایت، خوب شد؟
   نه از شما هم بخاری بلند نمیشه!! محافظه کار
   هرچی برسرمون بیاید حقمونه
   از ماست که بر ماست

 2. نویسنده دیدگاه: رضا
  خرداد ۲۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۳۷

  رحمت برشیر مادر مسولین سلام دلفان محض رضای خدا درخصوص بلوار شهید بهشتی که انصافا نرده های سیمانی ان تقریبا شمایل درستی به شهرداده بود سوال بفرمایید که چرا بجای تکمیل ان شهردار انرا جمع اوری وبجایش جدول گذاشت چرا بجای ترمیم وبهبود انرا بدون کارشناسی تخریب نمود ازخبرنگارتان خواهشمندیم از این جداول بلوار عکس گرفته ونشون بدن که چگونه بدون ناظر داره تایید میشه این درحالیه که جداول بلوارپراز موج و کج وکوله است

  • نویسنده دیدگاه: دوسدارشهر
   خرداد ۲۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۴:۵۲

   سلام وخداقوت به زحمتکشان سایت سلام دلفان
   خداوکیلی این کارشهرداری وشورای شهر نشاندهنده اسراف در سرمایه وپول بیت المال بوده ابن تخریب را در نرد ه های سیمانی بلوار شهید بهشتی را انجام داده وفردا وپس فردا هم میگن شهرداری بدهکاره……..

 3. نویسنده دیدگاه: علی
  خرداد ۳۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۳:۱۲

  با عرض سلام و خدا قوت خدمت شما
  اگه امکان داره از این دور برگردون پمپ بنزین قدیم هم گزارشی تهیه کنید حالا که دارن تعمیرشون میکنن یه صدایی برسونید که این عرض خیابون رو خیلی گرفته و تردد رو در این مکان دچار مشکل کرده اگه شما از این منطقه بازدید کنید به دلیل کم بودن پهنای خیابون هر هفته حداقل یکی دو تا تصادف میشه.
  اگه برای راحتی ما درست کردید این همه جاده رو گرفته و با توجه به اینکه این منطقه بیشتر مشاغل تعمییر کارن و با ماشین سر و کار دارن باعث ایجاد ترافیک میشه چون یک لاین از جاده رو هدایت کننده دور برگردون اشغال کرده هر روز شاهد تصادفیم اگه امکانش هست الان که دارن جدول ها رو تعویض میکنن صدای ما رو برسونید البته اگه کار تعطیل نشه!؟

 4. نویسنده دیدگاه: دردمند
  تیر ۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۰۷

  واقعا با حرکت شهرداری در مورد تخریب نرده های سیمانی شهرمون رفت زیر سوال

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار