سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 36051
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » 31 کشور بر آتش داعش می‌دمند
Print This Post

تروریست‌های فعال در عراق از مجموعه‌ای از گروه‌هایی تشکیل شده‌اند که بزرگ‌ترین آنها داعش است و نیروهای وفادار به صدام، دیکتاتور معدوم بغداد نیز یکی از این گروه‌ها به‌شمار می‌روند.

به گزارش سلام دلفان، با وجود تلاش‌های همه‌جانبه عراقی‌ها برای مقابله با پیشروی تروریست‌های داعش و دیگر گروه‌های مسلح در این کشور، اما نبرد برای پاکسازی مناطق مختلف عراق از لوث وجود تروریست‌ها طولانی شده است. اسکندر وتوت، عضو سابق کمیسیون امنیت و دفاع ملی پارلمان در این‌باره تأکید کرد: یکسره کردن کار نبرد با گروه‌های تروریستی به زمان نیاز دارد، زیرا هزاران نفر از آنها از مرزها وارد عراق شده‌اند و علاوه بر آن از حمایت ترکیه، قطر، عربستان و برخی دیگر از کشورهای منطقه برخوردارند.

روزنامه روسی کمرسانت در مطلبی در این‌باره نوشت، رهایی از القاعده و شاخه‌های آن برای دولت نوری مالکی در عراق مسأله مرگ و زندگی است. پیشروی‌های تروریست‌ها در چند شهر عراق که به دلیل حمایت‌های بی‌دریغ شیوخ عرب بویژه عربستان و قطر از این عناصر است، ترس از تکرار سناریوی سوریه در عراق را تداعی می‌کند. روزنامه انگلیسی تایمز نیز درباره منابع مالی داعش نوشت، حامیان بخش خصوصی در کشورهای حوزه خلیج‌فارس، میلیون‌ها دلار را در حمایت از داعش صرف کرده و متعهد شده‌اند تا میلیون‌ها دلار دیگر را با هدف فتنه‌انگیزی و دامن زدن به بحران سوریه در اختیار تروریست‌ها قرار دهند.

به نوشته این روزنامه بعد از انتشار گزارش‌هایی درباره اقدامات وحشیانه داعش در سوریه، تا حدودی از میزان پول‌ها و کمک‌ها به این گروهک کاسته شد؛ اما هم‌اکنون در سایه بحران عراق، این کمک‌ها دوباره از سرگرفته شده و داعش به یکی از ثروتمندترین گروه‌ها تبدیل شده است. داعش دارای حساب‌های بانکی به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون پوند و درحال نزدیک شدن به استقلال مالی است. براساس این گزارش، داعش دارای هزاران نیرو درعراق و سوریه است و دارایی‌های این گروه به اندازه‌ای است که به قبایل محلی و برخی از مسؤولان باج یا حقوق می‌دهد. درگزارش تایمز آمده است که حامیان تروریست‌ها در کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس از اواخر سال 2011، کمک‌های زیادی را در اختیار تروریست‌ها قرار دادند ولی دولت‌های حوزه خلیج‌فارس این کمک‌ها را نادیده گرفتند. این دارایی‌ها از طریق حواله‌های بانکی و بسته‌های اسکناس در کویت و قطر جمع‌آوری می‌شود و سپس از طریق مرزها به ترکیه منتقل می‌شود.

با آغاز بحران سوریه در سال 2011 و با کمک‌های غرب و کشورهای مرتجع عربی، سیل تروریست‌ها به سوی سوریه روانه شد که با مقاومت مردم و ارتش این کشور طی بیش از 3 سال و شکست چشمگیر تروریست‌ها، رویکرد اقدامات تروریستی گروهک داعش (به عنوان یکی از گروهک‌های تروریستی حاضر در سوریه) به سمت اقدامات تروریستی در عراق تغییر جهت داد. اکنون حدود 13 روز است که گروهک تروریستی داعش مردم و حکومت عراق را هدف قرار داده و با جنایات فراوان موجب ناامنی در این کشور شده است. بر اساس این گزارش، برنامه عناصر داعش تقسیم عراق به 3 بخش جنوب برای شیعیان، مرکز برای اهل سنت و شمال برای کردها است. عربستان که لیدر حامیان تروریست‌ها به‌شمار می‌رود با تمام توان سعی دارد امنیت و ثبات عراق را به بهانه عقیدتی متزلزل کند. پایگاه اطلاع‌رسانی «الرابط الیمنی» گزارش و اسناد آمریکایی را فاش کرد که بر اساس آنها، 131 شخصیت آکادمیک، فعالان سیاسی و شخصیت‌های دینی وابسته به 31 کشور در جهان، مسؤولان اصلی تامین مالی داعش هستند. بر اساس این گزارش، 12 شخصیت سیاسی و دینی عراق که 6 نفر از آنها از افراد بانفوذ در بازار عراق هستند از جمله تامین‌کنندگان مالی داعش هستند. روزنامه واشنگتن‌پست پیش‌تر به نقل از مسؤولان آمریکایی و خاورمیانه‌ای نوشته بود، جمعیت‌های خیریه درکشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس از گروه‌های تروریستی مانند داعش، جبهه النصره و انصارالشام در سوریه و عراق و دیگر کشورها حمایت مالی می‌کنند و ارسال محرمانه پول این گروه‌ها را قادر کرده است که وضعیت خود در میدان نبرد را حفظ کنند.

5/2 میلیون مبارز علیه داعش

حدود دو هفته پس از فتوای مرجعیت عراق برای جهاد و مبارزه با گروه‌های تکفیری بعثی، کمیته بسیج مردمی در عراق اعلام کرد که شمار داوطلبان مبارزه با گروه داعش در عراق تاکنون به دو میلیون و 500 هزار نفر رسیده است. ابومجاهد الرکابی، رئیس کمیته‌های مردمی مبارزه با داعش افزود، جذب داوطلبان در سراسر استان‌های عراق همچنان ادامه دارد. الرکابی همچنین بر اهمیت انحصار سلاح در دست دولت عراق تاکید کرد.

همکاری معاون صدام با داعش

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برخی منابع امنیتی اعلام کردند درگیری میان گروه‌های تروریستی از جمعه شب بین نیروهای داعش و یک گروه تروریستی دیگر به نام «نقشبندیه» (از عناصر حزب بعث و طرفداران دیکتاتور معدوم عراق) در «حویجه» در استان کرکوک آغاز شد. هرچند علل و انگیزه‌های مختلفی برای شروع این درگیری‌ها مطرح نشده، اما نشانه بالقوه از هم پاشیده شدن ائتلاف میان تروریست‌ها در عراق است. به گفته یک مقام امنیتی، تروریست‌های ارتش نقشبندیه درخواست نیروهای داعش برای تحویل دادن سلاح‌هایشان و متعهد شدن به اطاعت از داعش را رد کرده بودند. اما شاهدان عنوان کردند درگیری‌ها بر سر تصرف مخازن سوخت موجود در این منطقه بوده است. تروریست‌های فعال در عراق از مجموعه‌ای از گروه‌هایی تشکیل شده‌اند که بزرگ‌ترین آنها داعش است و نیروهای وفادار به صدام، دیکتاتور معدوم بغداد نیز یکی از این گروه‌ها به‌شمار می‌روند. در همین راستا، یکی از اعضای گروه داعش در گفت‌وگو با روزنامه الرای گفت: حملاتی که از سوی داعش علیه نیروهای دولتی عراق صورت گرفته از داخل خود عراق آغاز شده است. عزت ابراهیم الدوری، معاون صدام و دبیرکل حزب منحل شده بعث عراق با ما همکاری می‌کند و دنبال همان اهدافی است که ما دنبال آن هستیم.

تجاوز  تکفیری‌ها به دختران در موصل

اظهارات 2 دختر جوان اهل سنت ساکن موصل که مورد تجاوز جنسی وحشیانه عناصر داعش قرار گرفته بودند نشان می‌دهد بسیاری از تکفیری‌ها نه تنها عراقی، عرب یا دست‌کم اهل خاورمیانه نیستند بلکه مسلمان نیز نیستند. بدین ترتیب نظریه  وقوع انقلاب یا شورش جدایی‌طلبانه در بین‌النهرین که  سعودی‌ها و کشور‌های خلیج‌فارس تبلیغ می‌کنند و در میان رسانه‌ها و مقامات غربی هم بازتاب یافته تنها یک دروغ بزرگ برای سرپوش گذاشتن بر حمایت‌های غربی- عربی از جنایتکاران داعش است. 2 خواهر سنی اهل موصل در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «العراقیه» تشریح کردند که چطور عناصر داعش پیاپی آنها را مورد تجاوز قرار داده‌اند. یکی از خواهرها گفت: «شنیدم که یکی از این عناصر به لهجه خلیجی سخن می‌گفت، یکی دیگر از آنها به زبانی سخن می‌گفت که من آن را نشنیده‌ام. من در مقابل آنها مقاومت کردم اما آنها به سرم ضربه زدند. وقتی به هوش آمدم دیدم که تمام بدنم غرق در خون است و 2 نفر به من تجاوز کرده‌اند».این رویداد یکی از نمادهای غیرعربی و غیر‌اسلامی بودن داعش است یعنی درست عکس ادعای غربی‌ها بویژه آمریکایی‌ها که اصرار دارند این تروریست‌های تکفیری را اسلامگرای جهادی یا تندرو خوانده و آنها را سنی‌های ناراضی عراقی توصیف کنند که دروغی بیش نیست.

× روزنامه وطن امروز

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار