سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 36185
تاریخ انتشار: ۳ تیر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » خاطراتی از رهبر انقلاب/ نمی‌توانیم مثل امیرالمؤمنین باشیم اما …
Print This Post

یکی نامه نوشت: “خوب عذری پیدا کردید که “می‌گویید ما نمی‌توانیم مثل امیرالمؤمنین باشیم.” نه؛ این عذر نیست…

به گزارش سلام دلفان به نقل از khamenei.ir، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب طی بیاناتی در خطبه‌های نمازجمعه هفتم فروردین سال 71 فرمودند:

امیرالمؤمنین علیه‌السّلام، تمام در آمد سالش را صدقه داد! پول دیگری هم نداشت که خیال کنیم زندگی را از آن طریق خواهد گذراند.

اینها افسانه نیست؛ واقعیّات است! برای این است که من و شما درس بگیریم که از دادن خمس مالمان، ربع مالمان، نصف مالمان، عشر مالمان، زکات واجبمان و انفاق برای مستحقّین، این قدر ابا داریم! این، آن نمونه عالی است. البته نه شما، نه بزرگترهای ما، نه انسانهای عالی مقام و نه ما، به حدّ امیرالمؤمنین علیه‌السّلام نمی‌رسند و نمی‌رسیم. این، امر واضحی است.

من یک وقت – چند سال قبل از این – در خطبه گفتم که «ما نمی‌توانیم مثل امیرالمؤمنین علیه‌السّلام باشیم.» یکی نامه نوشت: “خوب عذری پیدا کردید که می‌گویید «ما نمی‌توانیم مثل امیرالمؤمنین باشیم.” نه؛ این عذر نیست. امام باقر علیه الصّلاة و السّلام – طبق روایت – کارهای امیرالمؤمنین، علیه‌السّلام را که نگاه کرد، گریست و فرمود: «چه کسی مثل این طاقت دارد؟» بعد فرمود: «تنها کسی که در میان اهل بیت می‌توانست خودش را شبیه علی کند، امام سجّاد بود.»

سیّدالساجدین، تازه شبیه امیرالمؤمنین! مگر کسی می‌تواند!؟ خود آن حضرت هم، طبق آنچه که در خطبه نهج‌البلاغه است، فرمود: «الا و انّکم لاتقدرون علی ذلک(3).» امّا این نقلها برای این نیست که ما مثل او باشیم و بگوییم: «خوب، ما که نمی‌توانیم!» بلکه برای این است که در این جهت حرکت کنیم. همه باید دراین جهت حرکت کنند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار