سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 36242
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » کری: قصدی برای توقف داعش نداریم
Print This Post

وزیر خارجه آمریکا در حاشیه سفر به اربیل به سوالات خبرنگاران شبکه‌های تلویزیونی در خصوص تحولات اخیر عراق پاسخ داده است.

به گزارش سلام دلفان، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه سفر منطقه‌ای خود امروز وارد اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق شد و با مسعود بارزانی و نچیروان بارزانی نخست وزیر و وزیر خارجه این اقلیم دیدار کرد. وی همچنین به سوالات خبرنگارانی از ان بی سی نیوز، بی بی سی، ای بی سی و سی بی اس پاسخ داد.

سئوال: آقای وزیر، آیا عراق با جنگ داخلی روبرو شده و اگر این طور است آیا آمریکا واقعا می تواند در این خصوص کاری انجام دهد؟

پاسخ: نه من این طور فکر نمی کنم. منظورم این است که عراق با جنگ داخلی روبرو نیست. این یک تنش و منازعه داخلی است. ولی در شرایط کنونی رهبران سنی که من امروز با آنها دیدار داشتم و حتی برخی رهبران شیعه که روز گذشته با آنها دیدار کردم، همگی مصمم هستند تا از روند قانونی برای تشکیل دولتی تبعیت کنند که دولتی بر اساس وحدت ملی بوده و بتواند همه مردم را در کنار همدیگر جمع کند. بنابر این این فرصتی برای عراق است تا با انتخاب خود از وقوع جنگ داخلی در این کشور جلوگیری کند.

سئوال: آیا اعزام 300 مشاور نظامی آمریکایی به عراق برای جلوگیری از ادامه پیشروی داعش و جلوگیری از وقوع جنگ داخلی در عراق کافی است و در غیر این صورت آیا اوباما حاضر است تا …

پاسخ: آمریکا قصدی برای جلوگیری از پیشروی داعش ندارد. آمریکا قصد دارد به عراقی ها کمک کند تا جلوی پیشرفت نیروهای داعش را بگیرند. و چیزی که اوباما از من خواسته است این است که آمادگی سیاسی رهبران عراق را برای تشکیل دولت جدیدی که بتواند همه مردم را بار دیگر متحد کند، ارزیابی کنم. اگر ظرفیت لازم در عراق وجود نداشته باشد هرگونه حمایت آمریکا از دولت و ارتش عراق با ناکامی و شکست روبرو خواهد شد. و هیچ کسی چنین چیزی را نمی خواهد. مردم آمریکا نیز نمی خواهند سربازان این کشور بار دیگر وارد جنگ عراق شوند. ما اینجا هستیم تا بفهمیم آیا دولت و ارتش عراق قادر به ایجاد این ظرفیت و توانایی هستند یا نه.

سئوال: القاعده گروه داعش را به عنوان یک گروه به شدت افراطی و تندرو رد کرده است. آیا داعش فراتر از تهدید برای آمریکایی ها و جهان است و تهدید این گروه فراتر از القاعده و اسامه بن لادن است؟

پاسخ: ببینید، من نمی خواهم چیزی را در خصوص داعش به وجود بگویم که هنوز وجود ندارد. آیا داعش یک تهدید جدی است؟ بله هست. آیا ما این تهدید را جدی می گیریم؟ بله این طور است. من فکر نمی کنم نیازی باشد چیزی را با یک چیز دیگر مقایسه کنیم. آنها تهدید هستند. و تهدیدی برای منطقه و خود عراق و اتحاد و همبستگی آن به شمار می روند. ما متعهد به کمک به عراقی ها برای مقابله با داعش هستیم ولی باید بدانیم که دولتی در عراق بر سر کار است که قصدی برای تشدید اختلافات قومی و قبیله ای ندارد. باید بدانیم دولتی در عراق وجود دارد که آماده است همه مردم را متحد و یکپارچه کرده و قدرت را تقسیم کند. به اختلافات قومی و قبیله ای پایان دهد و تمرکز خود را روی داعش بگذارد. بارزانی رئیس جمهور کردستان عراق به روشنی اعلام کرد که راهکار کنونی برای مقابله با داعش را نباید در قدرت نظامی آمریکا جستجو کرد. راهکار واقعی را باید در بین مردم عراق جستجو کرد که خواستار بازگشت شرایط و اوضاع به حالت طبیعی و عادی هستند.

سئوال: آیا نگران این هستید که داعش حملاتی را ضد آمریکا از طریق سرزمین هایی که اشغال کرده انجام دهد؟

پاسخ: آنها نشان داده اند که چنین تمایل و قصدی دارند. آنها قبلا در اظهارات تحریک آمیزی اعلام کرده اند که قصد دارند حملاتی را ضد غرب انجام دهند.

سئوال: آیا فکر می کنید آنها توانایی چنین کاری را دارند؟

پاسخ: هنوز نه ولی یکی از ملاحظات جدی و مهمی که ما داریم این است که مطمئن شویم آنها هرگز توانایی چنین کاری را نخواهند داشت. ولی چیزی که رئیس جمهور آمریکا باید در خصوص آن همین حالا تصمیم بگیرد این است که بهترین راه و موثرترین شیوه برای اطمینان حاصل کردن از این مساله که داعش توانایی حمله به آمریکا را ندارد کدام است.

سئوال: شما گفته اید که تنها مردم عراق می توانند رهبران خود را انتخاب کنند ولی آیا شما از نوری مالکی حمایت می کنید، در حالی که انتقادات زیادی نسبت به عملکرد وی در زمینه گسترش اختلافات قومی مطرح شده است؟ آیا فکر می کنید نوری مالکی می تواند عراق را مدیریت و رهبری کند؟

پاسخ: اگر به این سئوال پاسخ دهم به معنای دخالت مستقیم آمریکا در روند انتخاب رهبران عراق است.

سئوال: آیا مردم عراق به نوری مالکی اعتماد و ایمان دارند؟
پاسخ: من نمی خواهم به این سئوال پاسخ دهم. این مردم عراق هستند که باید به این سئوال پاسخ دهند. مردم عراق باید این تصمیم را بگیرند. همه رهبرانی که من با آنها دیدار داشتم مصمم به تشکیل دولت جدید عراق هستند.

 

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار