سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 37365
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۴ نظر
خانه » اخبار برتر » هدف اصلی ما گسترش فرهنگ قرآن خوانی در سطح شهرستان است
Print This Post
گفت وگو با مدیر موسسه قرآنی علی بن موسی الرضا(ع)؛

باتوجه به مهجوریت قرآن در سطح شهرستان، ما فعالیتهای مختلف قرآنی را به صورت خود جوش از سال 1383 شروع کردیم و آن را در ادارات و ارگانها نیز ادامه داده ایم.

به گزارش سلام دلفان – خانم محمدی مدیر موئسسه قرآنی علی بن موسی الرضا(ع) در گفتگو با خبرنگار سلام دلفان در مورد سوابق تحصیلی و شغلی خود گفت : بنده دارای مدرک کارشناسی رشته الهیات هستم که از سال 1383 به عنوان مربی، رشته های مختلف قرآنی همچون روخوانی ، روانخوانی ، مفاهیم ، حفظ و… را در سنین مختلف تدریس میکنم و هم اکنون نیز مدیر موئسسه قرآنی علی بن موسی الرضا (ع) می باشم.

وی در مورد سوابق تحصیلی و دوره های گذرانده شده اش افزود : من دوره های تربیت معلم روخوانی ،حفظ ، قرائت سطح6 ، مفاهیم سطح 4 ، دوره حجاب و عفاف و مهدویت را گذرانده ام.

محمدی هدف از تاسیس موسسه علی بن موسی الرضا(ع) را اینگونه بیان کرد : هدف اصلی ما باتوجه به مهجوریت قرآنی که در سطح شهرستان درک کرده بودیم ، گسترش فرهنگ قرآن خوانی در سطح شهرستان بود و ما فعالیتهای مختلف را در رشته های مختلف قرآنی به صورت خود جوش از سال1383 شروع کردیم و آن را در ادارات و ارگانهای مختلف  ادامه دادیم.

وی افزود : ما تاکنون حدود هزار نفر را در رشته های مختلف آموزش داده ایم و از برجسته ترین مربی هایمان خانم ها دارابی، صحرایی و  نظری می باشند که خانم دارابی مربی مفاهیم قرآنی هم اکنون یک موسسه قرآنی تاسیس نموده است.

محمدی درمورد نحوه ارزیابی قرآن آموزان افزود : ارزیابی بعضی از کلاسها مانند قرائت سطح4 و 5 و مفاهیم سطح 4 باتوجه به سطح بندی صوت و لحن ، پایه و پیشرفته توسط داوران استانی صورت می گیرد اما ارزیابی سطوح پایین توسط داوران موسسه صورت می گیرد.

وی همچنین در پاسخ به سوال نحوه تماس قرآن آموزان با موسسه جهت ثبت نام اینگونه بیان کرد که : علاقمندان به شرکت در دوره های آموزشی موسسه می توانند به مکان موسسه واقع در شهرک بسیجیان جنب پایگاه مقاومت بسیج شهید نوربخش مراجعه و یا با شماره تلفن هایی که در یک کتابچه از طرف استان پخش شده است و ما آن را در دسترس ادارات قرار داده ایم تماس حاصل فرمایند.

مدیر موئسسه قرآنی علی بن موسی الرضا(ع) درمورد برنامه های ماه مبارک رمضان گفت : ما در این ماه مبارک هر روزساعت 18:30 عصر برنامه های جزء خوانی قران کریم را داریم و همچنین طرح ملی1448 که سراسری بوده و نیز طرح بیّنات 17 که با تفسیر سوره نور توسط حجت الاسلام موسوی صورت می پذیرد.

وی درمورد محدودیتهای پیش روی موسسه افزود :البته بودجه و امکانات برای پیشرفت موسسه خیلی موثر است اما در عین حال داشتن فضای مناسب تری برای مکان موسسه همانند مرکز شهر بهتر می باشد که این امر موجب استقبال بیشتر از کلاسهای قرآنی می شود.

وی افزود : ثبت نام در کلاسهای این موسسه به صورت دو دوره 6 ماهه صورت می پذیردو کلاسها از طریق سایت اتحادیه ثبت می گردند و ما نیز ثبت نام رادر گروههای سنی مختلف خصوصا در سنین نوجوانان و جوانان انجام می دهیم. که رشته های ثبت نامی عبارتند از 1- مفاهیم 2- صوت و لحن 3- حفظ سور 4- حفظ نیم جزء و حفظ سطح دو.

محمدی افزود: طبق موارد تجربه شده قبلی ،اگر کسی بخواهد از ابتدا شروع کند در حدود یکسال طول می کشد از سطح یک که روخوانی میباشد تا سطح5 که قرائت پیشرفته است ، را فرابگیرد.وی همچنین گفت تعداد قرآن آموزان خواهر  بیشتر از تعداد قرآن آموزان برادر است و خواهران استقبال بیشتری از این کلاسها می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که هزینه کلاسهای موسسه به چه میزان است و از کجا تامین می شود افزود: بابت هر کلاس در سطوح پایین 95 هزار تومان  و در سطوح تخصصی مانند قرائت سطح 4 و5 از 250 هزار تومان تا 400 هزار تومان از اتحادیه موسسات قرآنی استان دریافت می کنیم ولی با تلاشهای حاج آقا امیدیان که مسئول اتحادیه موسسات قرآنی استان می باشد انتظار افزایش این حق الزحمه را داریم.

وی در مورد کلاسهای پایگاه تابستانی که هرسال برگزار می شود گفت : باتوجه به ایام تعطیلی دانش آموزان در این فصل و خصوصا ماه مبارک رمضان که چند سالی است در تابستان قرار دارد ، استقبال بیشتری در این ایام از موسسه و دوره های آموزشی آن وجود دارد.

محمدی همچنین به کسانی که علاقمند به شرکت در دوره ها و کلاسهای قرآنی هستند توصیه کرد با توجه به اینکه حضور در این کلاس ها رایگان می باشد و حق الزحمه ای از قرآن آموزان عزیز دریافت نمی شود لذا از جوانان و نوجوانانمی خواهیم که در این کلاس ها شرکت کنند، لازم به ذکر است در آخر دوره نیز به آنها مدرک دوره آموزشی تعلق خواهد گرفت.

وی گفت من به عنوان یک زن به خانم ها پیشنهاد میکنم که بیشتر با قرآن مانوس شده و در مراسمات مذهبی – اجتماعی شرکت کنند و خصوصا از لحاظ حفظ حجاب اسلامی الگو باشند.

وی در آخر افزود : دوره های دیگری تحت نظر سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می شود مانند دوره های تربیت معلم رشته های مختلف همچون روخوانی ، روانخوانی ، مفاهیم ، حفظ ،صوت ولحن ، تجوید و… که به صورت استانی برگزار می شود ودر صورت به حد نصاب رسیدن شرکت کنندگان این کلاسها به موسسات واگذار می گردد و ما می توانیم در سطح موسسات نیز این دوره های تربیت معلم را برگزار نمائیم .

 1. نویسنده دیدگاه: سکوت
  تیر ۱۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۶:۰۶

  باسلام
  واقعا بعضی مواقع به حال شهرم گریه میکنم
  این مسئولین اون دنیا چیزی برای گفتن دارن
  چرا ما نباید مثل شهر های کوچیکی که ماه های رمضان جزء خوانی قرآن به صورت زنده پخش میشه در حالی که جمعیتشون از شهر ما هم کمتره اینچنین مراسم های دسته جمعی و بزرگی نداشته باشیم
  و هزاران چرای دیگه..؟/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • نویسنده دیدگاه: همشهری
   تیر ۲۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۱۰

   با سلام خدمت همشهری عزیز به استحضار می رساند جهت بهرمندی از مراسم جزء خوانی قرآن کافیست بعد از نماز ظهر و عصر به مساجد شهر (مساجد امام سجاد(ع) و امام حسین(ع)و….)مراجعه فرمائید

   • نویسنده دیدگاه: سکوت
    تیر ۲۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۵:۵۵

    دوست گلم
    مثل اینکه منظورمو نگرفتی
    اتفاقا خودم توی این مراسما شرکت کردم
    ولی در شان شهر 70 هزاری دلفان نیست که این جزئ خوانی با حضور کمتر از…………..برگزار شه
    اگه این رفیقمون صبح ها تلویزیون رو روشن کنی میبینی که شهرهایی که جمعیتشون کمتر از شهر ماست چه مراسم باشکوهی دارند و باعث شده که پخش زنده شه
    یا علی

    • نویسنده دیدگاه: نام شما...
     تیر ۲۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۱۵

     سلام جا داره به همشهریمون سکوت بگم که اگه مردم تو مراسمای جز خوانی حضور کمرنگی دارن مسئولین بیچاره تو این یمورد بی تقصیرن…..

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار