سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 37599
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » سعودی‌ها بوسه بر هاشمی را پس گرفتند!
Print This Post

در پی اقدام عبدالرحمن غرمان الشهری، سفیر عربستان در ایران در دیدار با هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که در آن دیدار پیشانی آیت‌الله هاشمی را بوسیده بود، ریاض سفیر خود را از تهران فراخواند.

سعودی‌ها بوسه بر هاشمی را پس گرفتند!به گزارش سلام دلفان، دیدار چندی پیش عبدالرحمن غرمان الشهری، سفیر عربستان در ایران با هاشمی‌رفسنجانی حاشیه‌هایی به همراه داشت که مهم‌ترین آن، بوسه سفیر سعودی بر پیشانی هاشمی‌رفسنجانی بود. این بوسه تا مدت‌ها هم در ایران و هم در عربستان سوژه رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی بود.

در ایران رسانه‌های نزدیک و وابسته به آقای هاشمی این بوسه را به عنوان نمادی از دوستی و نزدیکی روابط آقای هاشمی با سعودی دانسته و ارزیابی کردند. نزدیکان و حامیان آقای هاشمی همچنین با استناد به این بوسه درباره بهبود مناسبات ایران و عربستان گمانه‌زنی کرده و وی را تنها گزاره تقویت مناسبات می‌دانستند.

در آن سو یعنی در عربستان اما اوضاع کمی متفاوت بود و شبکه‌های مجازی عربستان مملو از اعتراضات نسبت به این اقدام سفیر بود. سعودی‌ها در شبکه‌های اجتماعی خود از بوسه سفیر بر پیشانی هاشمی انتقاد کردند و این بوسه را نشان‌دهنده عدم اقتدار خاندان سعودی در قبال ایران دانستند. به مرور اگرچه ماجرای این بوسه کمی به حاشیه رفت اما گویا در عربستان سعودی این بوسه بسیار هزینه‌ساز بوده است. به‌گونه‌ای که روز گذشته برخی رسانه‌های داخلی از احضار سفیر سعودی از ایران خبر دادند.

سایت دیپلماسی ایرانی متعلق به صادق خرازی، در این باره خبر داد که در پی اقدام عبدالرحمن غرمان الشهری، سفیر عربستان در ایران در دیدار با هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که در آن دیدار پیشانی آیت‌الله هاشمی را بوسیده بود، ریاض سفیر خود را از تهران فراخواند. این سایت به نقل از یک منبع آگاه نوشت که دولت عربستان از این کار سفیر خود در تهران عصبانی شده و در اعتراض به این رفتار او را فراخوانده است. به گفته این منابع، سفیر عربستان در ایران 2 هفته است که تهران را ترک کرده و تاکنون به محل ماموریت خود بازنگشته است. به نظر می‌رسد این اقدام سعودی‌ها همچنان بیانگر نوع نگاه پادشاهی عربستان نسبت به مناسبات با ایران است. چندی پیش نیز خبر سفر جواد ظریف به عربستان منتشر شده بود که بلافاصله از سوی وزارت امور خارجه تکذیب شد. امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در این باره تصریح کرده بود ظریف برنامه‌ای برای سفر به عربستان ندارد و البته ایران از سفر سعودالفیصل به تهران استقبال خواهد کرد.

منبع: وطن امروز

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار