سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 37858
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » مناجات حضرت امیر(ع) در مسجد کوفه
Print This Post
اختصاصی سلام دلفان(قسمت سوم)

«خدایا از تو امان می خواهم روزی که عذر خواهی ستمکاران سودی ندارد و لعنت برای آنان است و بدترین خانه ، جای آنهاست»

گروه مذهبی سلام دلفان- «خدایا از تو امان می خواهم روزی که عذر خواهی ستمکاران سودی ندارد و لعنت برای آنان است و بدترین خانه ، جای آنهاست»
این بند از مناجات که مستند به آیه ۵۲ سوره مبارکه ی غافر می باشد ؛ آن حضرت از روزی امان می خواهد که عذر خواهی ستمکاران در آن روز دیگر مؤثر نبوده و سودی به حال آنان ندارد . و قبلاً توضیح داده شد که منظور ازستمکار تنها کسی نیست که بر دیگری ستم می کند بلکه به معنای عام آن ، یعنی کسی که نسبت به خدا ، نسبت به خود و نسبت به دیگری ستم می کند و کسی که مرتکب گناه می شود ، ستمکاری است که هم بر خود و هم بر خدای خود ستم کرده است .
از محتوای این آیه چنین برمی آید که در روز رستاخیز همه خلائق جمع شده و گواهان در آن محضر بزرگ ، قیام می کنند و رسوایی در آنجا بدترین رسوایی است . و پیروزی نیز برترین پیروزی است و عذر خواهی گناهکاران در برابر گواهان یعنی فرشتگان مراقب اعمال آدمی ، پیامبران و مؤمنان به جایی نمی رسد و رسوایی در آن محضر بزرگ دامانشان را می گیرد . از سوی دیگر از رحمت خدا به دورند و لعنت ، که همان بُعد معنوی دوری از رحمت خداست ، گریبان گیرشان می شود .

و از سوی سوم، از نظر جسمانی نیز در شکنجه و عذابند، و در بدترین جایگاه در آتش دوزخند . در بند دیگری از این مناجات آمده است : «خداوندا از تو امان می خواهم روزی که هیچ کس قادر به انجام کاری به سود دیگری نیست و همه امور در آن روز از آنِ خداست». این بند از مناجات آن حضرت که برگرفته از آیه ۱۹ سوره مبارکه ی انفطار می باشد ، بیانگر این واقعیت است که ابعاد حوادث هولناک قیامت آن قدر گسترده و عظیم است که با هیچ بیانی قابل توصیف نیست و همان گونه که ما زندانیان عالم خاک از نعمت های بی پایان بهشت به درستی آگاه نیستیم ، از عذاب جهنم ، و به طور کلی از حوادث آن روز بزرگ نیز نمی توانیم آگاه شویم .

البته در این جهان نیز همه کارها به دست قدرت اوست ، و همگان به او نیازمندند ، ولی به هرحال مالکان صوری وجود دارند ، که گاهی افراد سطحی و نا آگاه آنها را از مبدأ قدرت مستقلی می پندارند .

اما در آن روز این مالکیت و حاکمیت صوری و مجازی نیز برچیده می شود و حاکمیت مطلقه خداوند و مالکیت او بر همه چیز از هر زمان آشکارتر می شود و اصولاً در آن روز هرکس به قدری گرفتار خویشتن است که اگر به فرض قدرتی هم داشته باشد ، نمی تواند به امور دیگری بپردازد و یا به فریاد شخص دیگری برسد .

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار