سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 38003
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نامزدهای ریاست جمهوری عراق +عکس
Print This Post

عراق بعد از انتخاب رییس پارلمان و دو معاونش پس از طی یک فرایند دشوار، اینک در آستانه دومین مرحله قانونی خود در راه تشکیل دولت جدید یعنی انتخاب رییس جمهور قرار گرفته است از این رو آشنایی با نامزدهای احراز این پست، ضروری می‌نماید.

 به گزارش سلام دلفان، پس از ۳۰ آوریل ۲۰۱۴ و در طول دوره بعد از انتخابات پارلمانی، اسامی کاندیدهای ریاست جمهوری عراق به طور رسمی اعلام نشده بود، اما ائتلاف کردستان به تازگی اعلام کرد که دو عضو ارشد این ائتلاف یعنی “برهم صالح” و “نجم الدین کریم” بر سر به دست آوردن این پست با یکدیگر رقابت می کنند که البته روز جمعه آینده معرفی خواهند شد تا در جلسه روز چهارشنبه آینده پارلمان مصادف با ۲۳ ژوئیه برای یکی از آنها رای گیری شود. در اینجا به معرفی اجمالی این دو نامزد می پردازیم.* برهم صالح

نامزدهای ریاست جمهوری عراق +عکس

برهم احمد صالح، سیاستمدار عراقی کُرد در سال ۱۹۶۰ در شهر سلیمانیه کردستان عراق به دنیا آمد. توسط رژیم حزب بعث در دوران دیکتاتوری صدام حسین، دو بار به اتهام وابستگی به جنبش آزادی خواه کُردها بازداشت شد و ۴۳ روز را در بازداشتگاه های امنیتی گذراند و شکنجه شد.

وی در زندان در امتحانات دبیرستان شرکت کرد و با کسب معدل ۹۶.۵% حائز رتبه یک در کردستان و رتبه سوم در کل عراق شد. بعد از آزادی به منظور ادامه تحصیل به انگلستان رفت و از دانشگاه کاردیف در سال ۱۹۸۳ دانشنامه لیسانس در رشته مهندسی مدنی و در سال ۱۹۸۷ از دانشگاه لیورپول دانشنامه لیسانس آمار و هندسه در علم کامپیوتر را کسب کرد.
وی بعد از فراغت از تحصیل به عنوان مهندس مشاور در شرکتی در انگلیس مشغول به کار شد و اواخر سال ۱۹۷۶ به طور مخفیانه به ائتلاف ملی کردستان پیوست و بعد ها در شاخه اروپای این تشکیلات مسؤولیت اداره دفتر ائتلاف در آمریکا را به عهده گرفت. وی نماینده اول دولت منطقه کردستان در آمریکا به شمار می آمد و نقش بارزی در معرفی مسائل مربوط به کردها و رنج ملت عراق در مراجع تصمیم گیری داشت.

برهم صالح از سال ۲۰۰۱ تا نیمه سال ۲۰۰۴ ریاست منطقه کردستان را به عهده داشت و بعد از سقوط صدام و حزب بعث در دولت موقت عراق، معاونت نخست وزیر را به عهده گرفت، سپس در سال ۲۰۰۵ در دولت انتقالی عراق وزیر برنامه ریزی بود و در سال ۲۰۰۶ و در اولین دولت منتخب عراق رئیس کمیته اقتصادی شد.

صالح توسط رئیس منطقه کردستان به عنوان رئیس لیست کردستان که در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۹ کردستان پیروز شده بود برگزیده شد و مامور تشکیل ششمین وزارتخانه حکومت کردستان گردید و از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ ریاست منطقه کردستان را به عهده داشت.

وی از زمان به عهده گرفتن ریاست کردستان برنامه های بلندپروازانه و طرحهای متعددی را اجرا کرد که هدف از آنها توسعه، شکوفایی و بالا بردن سطح خدمات آموزشی و بهداشت بود. از جمله این طرح ها می توان به این موارد اشاره کرد: اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان منطقه کردستان برای تحصیل در دانشگاههای معتبر جهانی، حمایت از صندوق مسکن، تاسیس دانشگاههای جدید، اعطای وام به بخش صنعت، افزایش درآمد خانواده های قربانیان و تعیین چارجوب قانونی برای فعالیت سازمانهای جامعه مدنی و …

* نجم الدین کریم

نامزدهای ریاست جمهوری عراق +عکس

نجم الدین عمر کریم، اولین استاندار کرکوک و متولد سال ۱۹۴۹ در همین شهر است. وی تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان خود را در این استان تکمیل کرد و در سال ۱۹۷۲ از دانشکده پزشکی موصل فارغ التحصیل شد.

کریم به عنوان پزشک در بیمارستان کرکوک مشغول به کار شد و سپس ریاست اتحادیه دانشجویان کردستان عراق را به عهده گرفت و بعد از سفر به آمریکا، بورد تخصصی جراحی اعصاب را از دانشگاه جورج واشنگتن دریافت کرد و در همان دانشگاه مشغول تدریس شد.

وی در سال ۱۹۸۸ “انجمن قومیت کُرد” را در شمال آمریکا تاسیس کرد و تا سال ۱۹۹۹ رئیس آن بود. سپس در سال ۱۹۹۱ در اولین نشست رسمی بین طرف کُرد و وزارت خارجه آمریکا شرکت کرد و به همراه گروهی دیگر بخش کردی صدای آمریکا را در سال ۱۹۹۲ و ۱۹۹۶ تاسیس کرد.

کریم در ادامه آکادمی کُردها را در واشنگتن تاسیس کرد و تا به امروز ریاست آن را به عهده دارد. در تمام کنفرانس های معارضان عراقی در وین و لندن شرکت داشته و در معرفی قضیه کردها در مجامع بین المللی نقش بسزایی داشته است. وی اولین کسی بود که در سال ۱۹۹۱ در کنگره آمریکا به زبان کردی صحبت کرد.

وی در واشنگتن (پایتخت آمریکا) و ایالات مریلند زندگی کرده است. متاهل و دارای سه فرزند پسر و یک فرزند دختر است که در آمریکا زندگی می کنند و ۸ برادر دارد و در حال حاضر استاندار کرکوک و عضو دفتر سیاسی ائتلاف ملی کردستان عراق است.

منبع: العالم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار