سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 38494
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » مهمترین اولویت دولت از نگاه جهانگیری
Print This Post

جهانگیری با اشاره به وجود مفاسد اقتصادی مثل بابک زنجانی تا پیش از آغاز دولت یازدهم، گفت: یکی از اولویت های مهم ما در شرایط فعلی مبازره با مفاسد اقتصادی است.

به گزارش سلام دلفان، اسحاق جهانگیری شامگاه دوشنبه در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه که با حضور وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و مسئولین و نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد اظهار داشت: خوشحالم که در ایامی مصادف با روزهای ابلاغ حکم خودم در سال گذشته اینجا هستم و فرصتی است تا از اقدامات و سیاست های دولت در یکسال گذشته سخن گفته شود.

جهانگیری ادامه داد: پیش از این باید به روزهای تلخ جهان اسلام به خاطر جنایات بزرگ اسرائیل در غزه اشاره کنم که با سکوت جوامع بین المللی رو به روست و در محاصره تمام در حال قتل عام زنان و کودکان هستند. اوضاع در عراق و سوریه و حتی لیبی هم به گونه ای است که برای جهان اسلام مسئله ساز شده است و باید برای رهایی از این وضعیت دعا کنیم.

توصیف شرایطی که دولت یازدهم آغاز به کار کرد

وی با توصیف شرایطی که دولت یازدهم مصادف با آن بر سر کار آمده بود، اظهار داشت: زمانی که دولت آقای روحانی کار را به دست گرفت با تورم بالای 40 درصد روبه رو بودیم، بیکاری بالا کشور را آزار می داد و دولت برای بسیاری از پروژه ها به پیمانکاران بدهکار بود، بودجه نامتعادل 210 هزار میلیاردی که با تأخیر زیاد ارائه می شد برنامه ریزی را سخت کرده بود و این بی نظمی مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: از سوی دیگر تحریم های ظالمانه روز به روز بیشتر می شد و با هدفمندی خاصی نقاط درآمدی کشور مثل فروش نفت را هدف قرار رفته بود. درآمدهای نفتی به نصف رسیده بود و در این شرایط اختلاف و درگیری بین شخصیت های نظام وجود داشت که در مجموع شرایط خوبی را رقم نمی زد.

وی گفت: در این شرایط سیاست دولت جدید بر عقلانیت در اداره امور استوار شد تا بر اساس استعدادی که هر شخصی دارد بر سر کار بیاید و کشور با پشتوانه علمی و عقلانی اداره شود. در این راستا اولویت های دولت تعریف شد تا کار آغاز شود.

جهانگیری خاطرنشان کرد: با بررسی هایی که انجام دادیم دیدیم که مردم از تورم رنج می برند بنابراین برای شش ماهه دوم سال 92 بر روی تورم تمرکز کردیم و طوری برنامه ریزی کردیم که در سخت ترین شرایط به منابع بانک مرکزی دست اندازی نکنیم. این در حالی بود که در گذشته بیش از دو برابر داشته های بانک مرکزی مورد استفاده قرار گرفته بود.

این مسئول ارشد دولتی با اشاره به اینکه دستاوردهای دولت در یکسال اخیر چشمگیر بوده است گفت: خوشبختانه موفق شدیم  تورم نقطه به نقطه را از 43 درصد به 15 درصد برسانیم و امیدواریم تا پایان سال نیز باز هم در کاهش این نرخ پیشرفت داشته باشیم.

جهانگیری همچنین مبحث هدفمندی یارانه ها را یکی از پرچالش ترین اقدامات پیش روی دولت عنوان کرد و گفت: سالانه 42 هزار میلیارد تومان یارانه توزیع می شد و این درحالی بود که تنها 11 هزار میلیارد آن در بودجه دیده شده بود و ما برای جبران کسری پرداخت یارانه ها در هر ماه باید ساعت ها جلسه تشکیل می دادیم. عده ای که پیشنهاد می دادند بخشی از یارانه بگیران را حذف کنید بعدها که دولت از مردم خواست داوطلبانه انصراف بدهند حتی حاضر نبودند برای تشویق مردم همکاری کنند.

وی دغدغه هزینه های درمانی را یکی دیگر از مسائل پیش روی دولت عنوان کرد و گفت:  تصمیم گرفتیم که از منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها در فاز دوم در راستای کاهش هزینه های تحمیلی بخش درمان به مردم استفاده کنیم و این موضوع را به شکل جدی دنبال کردیم که به جاهای خوبی هم رسیده است.

بابک زنجانی به بهانه مبادله ارز در تحریم پولهای کشور را خارج کرد

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به جدیت دولت در بخش مبارزه با مفاسد اقتصادی خاطر نشان کرد: یکی از اولویت های جدی دولت مبارزه با فساد اقتصادی است و یکی از راهکارهای دولت نیز که صدای بسیاری از افرادی که منفعتی داشتند را در آورد ادغام نرخ مبادله ای ارز با نرخ مرجع بود. افراد زیادی با استفاده از این شرایط روز به روز قیمت ارز را بالا می بردند.

جهانگیری با اشاره به وجود مفاسد اقتصادی مانند اقدامات بابک زنجانی در سالهای گذشته اظهار داشت: مسئولین آن زمان با مطرح کردن مسائلی تحت عنوان مفاسد اقتصادی اجازه نمی دادند به این مسائل رسیدگی شود. بابک زنجانی مدعی شد که در تحریم ها ارز جابه جا می کنم، مقدار زیادی پول را برد در بانک های خارجی سرمایه گذاری کرد و بعد هم گفت که بانک ها مسدود شده اند.

وی افزود: اولویت این دولت مبارزه با مفاسد اقتصادی است که مثل خوره به جان کشور و انقلاب افتاده و ما اصرار داریم که با این آفت مبارزه کنیم.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود اولویت دولت را خروج از رکود اقتصادی عنوان کردو گفت: دولت قصد دارد تا با بررسی عالمانه در این مسیر قدم بردارد تا بتواند آدرس دقیقی از علت های اصلی رکود در کشور بدهد. در این راستا بسته جامعی طراحی شده که با قید فوریت روز شنبه یا یکشنبه به مجلس تحویل داده خواهد شد و دستورات اجرایی را نیز به بدنه دولت ابلاغ خواهیم کرد.

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار