سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 38595
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ایمنی غذا در سفرهای تابستانی
Print This Post

برای پیشگیری از گرما زدگی حین سفرهای تابستانی و مسمومیت غذایی رعایت توصیه های بهداشتی و ایمنی غذا برای مسافران ضروری است.

به گزارش گروه اجتماعی سلام دلفان، تغذیه صحیح و اصولی نقش بسیار مهمی در سلامت اعضای خانواده به هنگام سفر دارد. بهره مندی از غذای سالم و فاسد نشدنی حین سفر می تواند سفر خوشی را برای هموطنان به همراه داشته باشد.
مسمومیت غذایی به هرگونه بیماری ناشی از مصرف غذای آلوده گفته می شود و آلودگی ها می تواند ناشی از باکتری، ویروس، انگل ها یا مواد سمی باشد.
بهترین شیوه برای کاهش مسمومیت غذایی در سفر به همراه بردن وعده غذایی سالم است که البته به همراه داشتن یخدان برای حمل مواد غذایی بسیار مفید خواهد بود.
براین اساس از خرید و مصرف غذا در رستوران ها و اغذیه فروشی های بین راهی که اصول بهداشتی را رعایت نمی کنند یا مطمئن نیستند بپرهیزید.
مصرف لیمو ترش و ماست، شانس مسمومیت و گرمازدگی را در طول سفر کاهش می دهد و به خصوص ماست چکیده ازجمله لبنیاتی است که احتمال فاسد شدن آن کمتر است.
مسافران از مصرف فست فودها یا سالادالویه به دلیل داشتن سس مایونز و تخم مرغ طی سفر خودداری کرده و به جای آن از انواع کنسروهای موجود در بازار استفاده کنند که البته سطح قوطی کنسروها هم باید فاقد برآمدگی یا فرو رفتگی باشد و قبل از مصرف به مدت ٢٠ دقیقه جوشانده شوند.
نوشیدن مایعات فراوان و آب میوه های سالم هنگام سفر و همچنین مصرف میوه و سبزی تازه و ضدعفونی شده می تواند مسافران را از گرما زدگی در سفر مصون نگه دارد.
از آن جا که بسیاری از مردم در سفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند مسافران بهتر است از آب معدنی استفاده کنند. سبزی و میوه های تازه حاوی مقدار زیادی آب است و بدن با مصرف این مواد غذایی می تواند به تدریج آب مورد نیاز خود را دریافت کند و میزان تشنگی کاهش یابد که البته بهترین میوه ها در سفر سیب، لیمو ترش و موز است.
همچنین مسافران درنظرداشته باشند از خرید و مصرف مواد غذایی از قبیل آب میوه غیربهداشتی در کنار جاده ها، آب زرشک،دل و جگر، مواد غذایی رو باز و فله ای به خصوص از فروشنده های دوره گرد خودداری کنند.
مسافران از غذاهای سبک و زود هضم استفاده کنند و غذاهای دیرهضم مصرف نکنند چراکه این غذاها سبب تشنگی و عطش زیاد می شوند.
طی سفر همچنین باید از خوردن غذاهای چرب، سرخ شده، شیرینی ها، شکلات و خامه اجتناب شود.  رعایت نکات بهداشتی هنگام استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی، شست وشوی دقیق دست ها با آب تمیز و صابون و مراقبت از طبیعت و محیط زیست نیز از دیگر توصیه به مسافران تابستانی است.

منبع: شهر خبر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار