سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 38879
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » والیبال ایران ابزار دیپلماسی ورزشی آمریکا شد
Print This Post

در حالی تیم ملی والیبال ایران به اردوی آمریکا رفته که رفتارشناسی میزبان دلالت بر بهره‌مندی غیر ورزشی از این رویداد دارد.

گروه ورزشی سلام دلفان، تیم ملی والیبال ایران اکنون در آمریکا به سر می برد. این تیم که در دور قبل لیگ جهانی به نتایج درخشانی دست یافت، اکنون سه دیدار تدارکاتی با این میزبان داشته است. این رقابت‌ها در شهر لس‌آنجلس برگزار شده که شمار قابل توجهی ایرانی در آن حضور دارند اما چرا این اردو در این کشور برگزار شد؟ میزبان و میهمان در پی رسیدن به چه دستاوردی بودند؟ چه موضوعی موجب شده تا این تیم بعد از 35 سال به آمریکا سفر کند؟

آیا امریکا به اردوی والیبال ایران نگاه ورزشی دارد؟
در شرایطی که مسؤولان فدراسیون ایران اردوی آمریکا را فرصت فنی خوبی می‌دانند، ماجرا برای طرف دیگر دارای ابعادی سیاسی و در جهت راهبردهای دیپلماتیکش ارزیابی می‌شود.


* اردوی فنی یا سیاسی؟

در این بین، پرسشی مطرح شده که چرا ایران که باید در لیگ جهانی با آمریکا رقابت کند، به این اردو رفته است. در حقیقت، این سفر بدون استدلال فنی ارزیابی شده است. موضوعی که محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال ایران با آن موافق نیست. وی به امضای توافق نامه با فدراسیون آمریکا اشاره کرده و می‌گوید: “امضای این تفاهم‌نامه شروع خوبی است برای اینکه هر دو طرف از ظرفیت‌های موجود در والیبال هر چه بهتر استفاده کنند. بدین طریق استانداردهای والیبال را نه‌تنها در در دو کشور، بلکه در سطوح جهانی نیز ارتقاء بخشند.”

این موضوع از طرف فدراسیون ایران در حالی مطرح می‌شود که به نظر می‌رسد طرف آمریکایی طرح دیگری را در سر داشته است. اینکه تیم ملی والیبال ایران برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی راهی این کشور می‌شود، فرصت خوبی برای یک بهره‌مندی سیاسی بوده که آنها نیز بدان رسیده‌اند. توجه داشته باشید که تلویزیون فارسی زبان صدای آمریکا این دیدارها را به طور زنده از لس‌آنجلس، مرکز تجمع مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی پخش کرده است.

آیا امریکا به اردوی والیبال ایران نگاه ورزشی دارد؟
“در جریان اهمیت دیپلماسی ورزشی هستیم و بدان توجه زیادی داریم. ما فکر می‌کنیم که این سفر (اردوی تیم ملی والیبال ایران در امریکا) نمونه دیگری از این مورد است.”

* وزارت خارجه آمریکا: نمونه موفقی از دیپلماسی ورزش!

در حقیقت، در ورای ظاهر ورزشی این اردو، یک برنامه سیاسی از سوی میزبان طراحی شده بود که بدان نیز رسید. پخش زنده بازی ها از صدای امریکا، محل برگزاری دیدارها، حضور بعد از 35 سال و عملیات روانی گسترده روی آن و …، دلالت بر این منش از سوی آمریکایی ها داشته است.

در این بین، اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را می‌توان تأییدی بر این ماجرا دانست که در پایان این اردو مطرح شد. ماریا هارف با اشاره به برگزاری دیدارها در ورزشگاه دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، گفت: “در جریان اهمیت دیپلماسی ورزشی هستیم و بدان توجه زیادی داریم. ما فکر می‌کنیم که این سفر نمونه دیگری از این مورد است.” این جملات دلالت بر نگاه ایالات متحده به این برنامه دارد که مسؤولان فدراسیون آن را صرفاً ورزشی و فنی می‌دانند؛ اما مسؤولان آمریکایی تحلیل دیگر و نگاه دیگری دارند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار