سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 38960
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » دادکان: با رابین‌هود بازی وزیر ورزش و خادم فوتبال آلوده‌تر شد/ خادم: همه دروغ می‌گویند جز شما!
Print This Post

محمد دادکان و معاون وزیر ورزش در برنامه چهار چهار دو رادیو جوان یک ساعت با هم مناظره کردند که این مناظره هیچ حاصلی نداشت.

مشروح مناظره جنجالی دادکان و خادمبه گزارش سلام دلفان، محمد دادکان در برنامه 4-4-2 رادیو ورزش به عنوان مهمان حضوری و امیررضا خادم معاون پارلمانی وزارت ورزش به عنوان مهمان تلفنی در برنامه 4-4-2 رادیو ورزش حضور داشتند.

بحث و گفت‌وگوی این دو نفر بعد از یک ساعت بدون آنکه نتیجه‌ای داشته باشد به پایان رسید.

امیررضا خادم از محمد دادکان خواست که در قبال انتقاداتش راهکاری به او و وزارت ورزش برای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بدهد و محمد دادکان هم گفت راهکار را باید پنج ماه قبل می‌خواستید نه امروز که سر گاو در خمره گیر کرده است و شما سر گاو را بریده‌اید و در نهایت خادم از او و مجری برنامه خواست که مردم بگویند وزارت ورزش پنج ماه قبل که وزارت ورزش هیأت مدیره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را انتخاب کرده چه کاری بهتر از حرکتی که انجام داده است، می‌توانست انجام دهد؟

مشروح این مناظره را در زیر بخوانید:

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در ابتدای صحبت‌هایش گفت: اگر حرفی می‌زنم برای آن است که مشکلات را از سر راه برداریم و راهکار هم داشته باشیم، به عقیده من اگر پنج واژه را حذف کنیم بسیاری از مشکلات کشور حل می‌شود. این واژه عبارتند از بگم، می‌گم، اگر، مگر به من تکلیف شد و آنکه می‌گوید. می‌گویم هیچ‌وقت نمی‌گوید بنابراین می‌خواهم سمت و سوی صحبت‌هایم سازندگی و مثبت‌اندیشی باشد، من واضح و روشن حرف می‌زنم و قصد تخریب کسی را ندارم، دوست دارم ورزش کشور به سمت و سویی برود که شایسته است.

وی با بیان اینکه همیشه حرفش را به راحتی می‌زند، افزود: از سوی وزارت ورزش و جوانان کاندیدای مدیرعاملی پرسپولیس نبودم و اگر امیررضا خادم صحبت و سندی در این مورد دارد، ارائه کند. تنها اذهان عمومی من را به این کار تشویق کرد که وارد چنین بحثی شوم. البته آقایان استیلی و سلیمی هم صحبت‌هایی در این خصوص با من داشتند اما من قبول نکردم.

آیا مشکلات در دو باشگاه پرسپولیس و استقلال تمامی دارد؟ رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در این مورد تاکید کرد: مطمئن باشید مشکلات این دو باشگاه تمامی ندارد. آن زمان گفتم با توجه به این چیدمان باشگاه پرسپولیس، آرامش آن تا هفته پنجم نمی‌رسد و اختلاف بین هیات مدیره و مدیرعامل ایجاد می‌شود.

برخی مسائل قابل هضم نیست
وی در ادامه تاکید کرد: هر باشگاهی اساسنامه دارد که ارکان اصلی آن طبق این اساسنامه در نظر گرفته می‌شود اما در پرسپولیس و استقلال قبل از انتخاب هیات مدیره، مدیرعامل انتخاب می‌شود. برای من قابل هضم نیست، چطور مدیرعاملی حاضر می‌شود با هیات مدیره‌ای که او را انتخاب نکرده، کار کند.

“بهرام افشارزاده اعلام کرد وزارت ورزش و جوانان تصمیم کرد که من بیایم و به باشگاه استقلال کمک کنم.” دادکان در مورد این صحبت‌ها که به نوعی تائید این حرفش است، در این دو باشگاه اول مدیرعامل و سپس عضو هیات مدیره انتخاب می‌شود، تاکید کرد: ولی در سایه این اختلافات، ناگهان همه چیز حل می‌شود، نشان می‌دهد همه می‌خواهند بمانند و کسی نیامده است به پرسپولیس کمک کند. اگر می‌خواستند به پرسپولیس کمک شود، تیم اینگونه بسته نمی‌شد.

کار اساسی برای استقلال و پرسپولیس انجام نشده
وی سخنانش را اینگونه ادامه داد: من در مصاحبه‌ام گفته بودم اینها شعارهای سرگرم کننده است اما کار اساسی برای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس انجام نشده و در سایر باشگاه‌ها از پول دولت ولخرجی‌هایی صورت می‌گیرد. در حالیکه آقایان شعارهای سرگرم کننده می‌دادند، امروز نه تنها هزینه‌ها کاهش نیافته بلکه شاهد افزایش 30 درصدی هزینه‌ها هستیم.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با بیان اینکه مگر نباید امروز وزیر و دوستان دیگر پاسخگوی این افزایش قیمت‌ها باشند، اضافه کرد: شش ماه کار را تعطیل می‌کردیم و مشکلات را اساسی حل می‌کردیم اما امروز شاهد هستیم تبصره‌های جدیدی بکار برده می‌شود که بعضی از باشگاه‌ها می‌توانند حتی بیشتر سقف قراردادشان هزینه کنند که شاهد تبصره‌های بیشتر از این هم تا پایان فصل خواهیم بود.

وی با بیان اینکه نباید اینگونه با دایی، رحیمی و گروه هیات مدیره برخورد می‌شد تا امروز شاهد درگیری میان آنها باشیم، خاطرنشان کرد: اعضای هیات مدیره قابل احترام هستند. دایی سمبل فوتبال بوده و رحیمی هم مدیر توانا است اما از وقتی اختلافات شروع شد، می‌‎بینیم هیچ کدام از دوستان اظهارنظری نمی‌کنند که چرا شعارهایشان در مورد آرامش بخشیدن به پرسپولیس عملی نشده است.

دادکان یادآور شد: آقای خادم مدیری جوان و با استعداد است اما باید پذیرفت کار ایشان نبود که در وزارت ورزش چنین پستی را قبول کند. چیدن هیات مدیره دو باشگاه بر عهده معاون حرفه‌ی و فنی وزارت ورزش بود اما ایشان معاون پارلمانی بودند. من همان روز هم به دوست مشترکمان گفتم به ایشان سلام برسانید و بگویید چنین پستی را نپذیرد.

بدهی استقلال و پرسپولیس معادل بودجه یک سال ورزش
در این لحظه امیررضا خادم روی خط آمد و ابتدا در خصوص بدهی‌های دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اینگونه اظهارنظر کرد: روزی که مسئولیت را پذیرفتیم طبق گزارش‌هایی که بدستمان رسید، متوجه شدم دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بالغ و یا نزدیک به 150 میلیارد تومان بدهی دارد که این رقم کل بودجه وزارت ورزش برای یک سال است. ما باید راهکارهایی  را در نظر می‌گرفتیم که مهمترین آنها حل مشکل این دو باشگاه به شکلی معقولانه بود. اینکه ایشان می‌گوید به دوست مشترکمان اعلام کرده‌اند من این مسئولیت را نپذیریم، از آن بی‌خبر هستم.

دادکان از مهندس هاشمی‌طبا به عنوان این دوست مشترک یاد کرد و گفت: امیدوارم ایشان در این خصوص صحبت کند تا واقعیت مشخص شود.

نماینده تام الاختیار ورزش و جوانان در امر خصوصی سازی سرخابی‌های تهران در ادامه به نکته مهمی اشاره کرد: شماها مطمئن باشید اگر مشکل مالی استقلال و پرسپولیس حل نمی‌شد، امکان حضور آنها در لیگ چهارم وجود نداشت. من از تجربیات بزرگان استفاده می‌کنم اما در آن مقطع ما تصمیم گرفتیم دو اسپانسر مختلف برای استقلال و پرسپولیس پیدا کنیم که آنها هم حاضر شدند با حداقل حضور نفراتشان در هیات مدیره به این دو باشگاه بیاید. البته قرار است سال آینده این دو باشگاه توسط سازمان خصوصی‌سازی و وزارتخانه‌های مربوطه به فروش برسند و آن زمان مالکان جدید هر کس که دوست دارند، بیاورند.

هیات مدیره، مدیرعامل را مشخص کرد نه وزارت ورزش
وی در مورد این ابهام که محمد داکان اعلام کرد “وزارت ورزش مدیرعامل را انتخاب و بعد اعضای هیات مدیره را مشخص کرده که اقدامی غیرمنطقی است”، اینگونه اظهارنظر کرد: وزارت ورزش به عنوان مالک فعلی استقلال و پرسپولیس به عنوان پیشنهاد دهنده و حمایت کننده نفراتی را به عنوان گزینه‌‎های مدیرعاملی معرفی کرد که حتی در جلسه هیات مدیره برخی اعضا با حضور این افراد مخالفت کردند اما در نهایت هیات مدیره دو باشگاه تصمیم گرفت آنها مدیر عامل شوند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت ورزش در این بحث تنها پیشنهاد دهنده بوده و خوشبختانه شاهد هستیم امروز هیات مدیره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس حضور واقعی و ملموسی در این دو باشگاه دارند که قبل از این چینن فعالیتی از سوی هیات مدیره‌ها دیده نشده بود.

36 سال است خطا می‌کنیم
در این لحظه دادکان با اشاره به اینکه محمود گودرزی وزیر ورزش و شخص امیررضا خادم در آن روزها اعلام کرده بودند که با تدابیر خود هیات مدیره این دو باشگاه را طوری چیده‌اند که مشکلاتشان برطرف شود، تصریح کرد: چند سال دیگر باید هواداران این دو باشگاه مقابل خطاهای مسئولان صبر کنند. 36 سال است ما خطا می کنیم و در چیدمان هایمان اشتباه داریم چه زمانی می‌خواهیم از تجربیاتمان استفاده کنیم، مشخص نیست.

وی اضافه کرد: دو موضوع عامل موفقیت فوتبال یک کشور هستند. اول رفتن به جام جهانی و دوم آوردن مردم به ورزشگاه‌ها. در این دوره به هر نحوی که شده تیم ملی به جام جهانی رفت اما نتوانستیم مردم را به ورزشگاه‌ها آوریم، یعنی شادی عمومیت پیدا نکرد. در زمان من و آقای صفایی فراهانی هم تیم ملی به جام جهانی رفت اما مشکل حضور هواداران در ورزشگاه‌ها حل نشد. واقعا فکر می ‌کنید چرا مردم دیگر برای تماشای دیدارهای استقلال و پرسپولیس به ورزشگاه نمی‌آیند و ساعت‌های خالی خود را چگونه پر می‌کنند؟

شناخت خوب خادم از ورزش و اطلاعات کمش از فوتبال
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با بیان اینکه امیر رضا خادم از ورزش شناخت خوبی دارد اما اطلاعاتش از فوتبال کم است تصریح کرد: شما به مسابقات فوتبال در اروپا نگاه کنید که یک صندلی خالی در ورزشگاه وجود ندارد اما در ایران تمام سکوها خالی است و معلوم نیست مردم به جای حضور در ورزشگاهها به کجا می روند. شما در شکل دوم موفقیت فوتبال شکست خورده‌اید و این انتقاد مربوط به شما و وزارت ورزش نیست اما شرایط طوری رقم خورده که دیگر مردم به ورزشگاه‌ها نمی‌آیند.

وی با طرح این سئوال که بازرس دو باشگاه استقلال و پرسپولیس  در این سال‌ها 36 سال کجا بوده، افزود: شما می‌گویید زمان من هم استقلال و پرسپولیس مشکل داشت، خوب من نقشی در این دو باشگاه‌ها نداشتم زیرا سازمان تربیت بدنی وقت، مدیران این دو باشگاه را انتخاب می‌کرد اما امروز شما وظیفه دارید مقابل زیان دادن بیشتر این دو باشگاه بایستید آن هم با این روش که نمی‌گذاشتید مبلغ قراردادها بالاتر برود.

خادم در این لحظه این سئوال را مطرح کرد که چگونه می‌نوان مقابل این زیان را گرفت و آیا عقیده دارید که باید این دو باشگاه منحل می‌شد؟

دادکان به این پرسش اینگونه پاسخ داد: من گفتم باید برنامه ریزی اصولی برای این دو باشگاه در نظر گرفته می‌شد. در این سال‌ها نباید اجازه داده می‌شد که چنین اتفاقی بیافتد.

ماینده تام الاختیار ورزش و جوانان در امر خصوصی سازی سرخابی‌های تهران در این خصوص اینگونه اظهار نظر کرد: مستندات این بدهی‌ها موجود بوده و اینکه در این سال‌ها کدام مدیرعامل تا چه اندازه بدهی از خود برجای گذاشته است مدیرانی که برای رقابت با همدیگر مبالغ غیر منطقی را از جیب دولت هزینه کردند.

در ادامه گفتگو محمد دادکان و امیررضا خادم به سئوال و جواب‌های طرفین از همدیگر ادامه یافت.

دادکان: چنین کاری برای من و شما بسیار سخت است؟

خادم: یعنی باید مدیر از خارج از کشور می‌آوریم.

دادکان: آیا زیانده بودن این دو باشگاه  توسط بازرسان آن گزارش شده است؟

خادم: این دو باشگاه زیانده هستند، چکار باید انجام دهیم؟ شما به عنوان یک مدیر ورزشی و با تجربه به ما راهکار بدهید.

دادکان: قراردادهای جدید را نمی‌بستید. من در مصاحبه‌ام گفته‌ام بهترین فوتبالیست 100 میلیون و بهترین مربی 50 میلیون تومان بیشتر نمی‌ارزد.

خادم: اما زمان مدیریت شما و در سالهای ابتدایی دهه 80 بازیکنی مانند نیکبخت واحدی با مبلغ 200 میلیون تومان به استقلال پیوست شما چرا با این موضوع مقابله نکردید.

می‌خواستید نقش رابین هود را ایفا کنید اما جامعه فوتبال را آلوده‌تر کردید.
دادکان:
من چکاره بودم و به عنوان رئیس فدراسیون نمی‌توانستم در این مسائل ورود کنم اما شما به عنوان صاحبان این دو باشگاه می‌توانید. در این قراردادها تجدید نظر کنید. زمان من بهترین مربی که حسین فرکی بود و امروز این موضوع اثبات شده است 12 میلیون تومان پول گرفت. امروز وظیفه شما است که مقابل افزایش قیمت‌ها خصوصا در تیم های صنعتی بایستید. آقای وزیر، مردم برای ثبت نام فرزندان خود 200 هزار تومان پول ندارند آیا درست است 2 میلیارد تومان به یک مربی داده شود؟ حداقل آن روزها حرف نمی‌زدید که ما هیات مدیره سرخ آبی‌ها را طوری بستیم که جلو قراردادها گرفته شود. امروز که 30 درصد به این قراردادها اضافه شده چرا جوابگو نیستید. بگذارید یک جمله بگویم امیدوارم ناراحت نشوید. شما و آقای وزیر می‌خواستید نقش رابین هود را ایفا کنید اما جامعه فوتبال را آلوده‌تر کردید.

خادم: آقای دادکان شما باز هم جواب من را ندادید آیا ما باید باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس را منحل می‌کردید یا به همین شکل کار را ادامه می‌دادید؟ لطفا به من راهکار ارائه کنید…

دادکان: راهکار این است که این قدر هزینه نمی‌کردید. من نمی‌گویم این دو باشگاه باید منحل می‌شد اما باید سقف معقول 100 میلیون تومانی برای آنها در نظر می‌گرفتید.

خادم: یعنی شما می‌توانستید امسال با رقم‌های 100 میلیونی برای این دو باشگاه بازیکن بگیرید، البته اینجا باید در خصوص صحبتی که در مورد باشگاه‌های صنعتی کردید به شما بگویم در آن روزها به همراه دکتر گودرزی خدمت آقای نعمت‌زاده رفتیم و از ایشان خواستیم هزینه تیم‌های صنعتی را کنترل کنند. ایشان هم گفتند بسیاری از باشگاه‌های صنعتی تقریبا خصوصی شدند و اختیار اقداماتشان برعهده مجمع دو باشگاه است. البته ایشان ابلاغیه‌ای هم برای این باشگاه‌ها فرستاد که از هزینه‌های بالا بپرهیزند.

دادکان: کجای این باشگاه‌ها خصوصی است؟ باشگاه‌هایی که از بودجه دولت ارتزاق می‌کنند.

خادم: شما به ما بگوییم در این مقطع چه کنیم؟

دادکان: من صد بار در رسانه‌ها گفتم که کار شما درست نیست. وظایف هیات مدیره مشخص است ما چقدر باید یک اشتباه را تکرار کنیم. شما در آن روزهای ابتدای فصل با احساسات مردم بازی کردید و الان می‌گویید چکار باید بکنیم. تیم خوب بسته نشد بازیکنان خودش را نتواست حفظ کند و با چیدمان ناصحیح هیات مدیره امروزه بین اعضا و مدیر عامل اختلاف وجود دارد.

خادم: ما اجازه ندادیم قراردادها افزایش پیدا کند.

دادکان: اما قرارداد علی دایی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

خادم: برای اینکه قرارداد ایشان سه ساله است و اگر تغییری در مبلغ این قرارداد ایجاد می‌شد، احتمال داشت علی دایی به فیفا شکایت کند.

دادکان: علی دایی هیچ وقت این کار را نمی‌کرد.

خادم: شما می‌گویید چون علی دایی به فیفا شکایت نمی‌کرد ما کار غیر قانونی انجام می‌دادیم و سرش کلاه می‌گذاشتیم. تنها چاره‌ای که داشتیم این بود که مدیرعامل با ایشان صحبت کند تا برای کاهش قرارداد این مربی را قانع کند اما این اتفاق نیفتاد. ایشان در مقطعی صلاح دانست که قردادی را ببندد آن هم در زمان آقای رویانیان.

قرارداد امضا شده و هر اسمی که روی آن می‌گذارند، ما موظف بودیم این قرارداد را اجرایی کنیم. نه تنها در باشگاه پرسپولیس بلکه در سایر باشگاه‌ها هم قراردادهایی مثل ایشان بسته شده است. طبق قرارداد امسال مبلغ دریافتی علی دایی 20 درصد بیشتر از سال پیش بود و حتی در قرارداد سه ساله ایشان آمده، می‌تواند هر زمان و به هر شکلی که دوست دارم قرارداد را فسخ کند. آقای دادکان آیا شما معتقدیم ما باید با دیکتاتوری با ایشان برخورد می‌‎کردیم و  یا قرارداد را پائین آورده و یا آن را حذف می‌کردیم؟

دادکان: شما می‌توانستید این مشکل را کارشناسانه حل کنید.

خادم: من به شما یک نکته دیگر را هم بگویم طبق مستنداتی که مهدی تاج رئیس سازمان لیگ اعلام کرده است کل هزینه های در نظر گرفته شده برای باشگاه لیگ برتری در امسال 150 میلیارد تومان است. حال مسائل دیگر را هم به این قراردادها اضافه کنید و رقم 170 میلیارد تومانی را در نظر بگیرید. برای نمونه می‌گویم پرسپولیس سال پیش 30 میلیارد و امسال زیر 18 میلیارد، استقلال سال قبل 30 میلیارد و امسال رقمی حدود نصف این مبلغ و سپاهان 33 میلیارد و امسال حدود 15 میلیارد هزینه کرده‌اند آیا این مبالغ نشانه کاهش قراردادها نیست آقای دکتر؟

دادکان: این کاهش قیمت ها سرگرمی ای برای مردم است زیرا اهل فوتبال می‌دانند نه تنها یک ریال هم هزینه‌ها کمتر نشده بلکه بیشتر هم شده است.

خادم: یعنی همه ما دروغ می‌گوییم و شما راست می‌گویید.

دادکان: آقای خادم چیزی را گردن سازمان لیگ نیندازید یک بار به خاطر مردم هم که شده از آقای تاج بخواهید تا بیایید و با صراحت اعلام کند، مبلغ هزینه شده در امسال 150 میلیارد تومان بوده است. اگر ایشان چنین چیزی را اعلام کند من دیگر حرف نمی‌زنم و اگر این موضوع را تایید نکرد، شما و آقای وزیر دیگر صحبت نکنید. به روح رسول الله قسم اگر آقای تاج این 150 میلیارد تومان را قبول کند تا زنده هستم دیگر حرف نمی‌زنم اما اگر فردا مشخص شود این مبلغ بیشتر بوده، شما و وزیر دیگر حرف نزنید.

خادم: من هم قبول می‌کنم. طبق اعلامی که به ما شده است امسال حدودا 159 میلیارد تومان هزینه شده و همانطور که گفتم با پول‌هایی که صرف هزینه سفر و موارد دیگر می‌شود، حدود 170 هزار میلیارد تومان برای فوتبال هزینه شد. آقای دادکان شما هنوز پاسخ من را نداده‌اید چه راهکاری را پیش روی ما می‌گذارید که بتوانیم این مشکلات را حل کنیم؟

دادکان: راهکار را اول فصل می‌دهند نه وسط فصل. بیایید یک بار هم که شده از تلشتی‌ها و رنگ کردن‌ها دست برداریم و مسائل واقعی را به مردم بگوییم. شما با مردم صادق باشید و بگویید چرا یک کمک مربی در پرسپولیس 500 میلیون تومان می@گیرد.

در این هنگام مجری برنامه 4-4-2 اعلام کرد آقای دادکان منظور شما محمد دایی است؟

دادکان: من اسمی از کسی نمی‌برم ولی این اتفاق افتاده است. من می‌گویم قراردادها را امسال نمی‌بستند و می‌گفتند بازیکنان حق ندارند بیشتر از 100 تا 150 میلیون تومان بگیرند.

خادم: آقای دادکان ما به شما به عنوان یک پیشکسوت و فرد متخصص در فوتبال احترام می‌گذاریم. دفتر من همیشه به روی کارشناسان باز است و از نظرات شما و بزرگان فوتبال استفاده می‌کنم اما شما باز هم پاسخ من را ندادید که چه راهکاری را برای حل این مشکل در نظر بگیریم؟

دادکان با گفتن این جمله که “باید بگویم ورزش در همه دنیا یک مقوله سرگرم کننده است اما شما نیایید سر مردم را گرم کنید. شما مسئولید و باید پاسخگوی اقداماتتان و مردم باشید.” به این گفتگو پایان داد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار