سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 39671
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۶
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
خانه » اخبار برتر » احتمال دلفانی بودن شهید “رئیسعلی دلواری”
Print This Post
درباره رئیسعلی دلواری‏، پرچمدار مبارزه با استعمار

رئیسعلی دلواری سال‏ های ضعف ایران و وابستگی دولتمردان آن به انگلیس یا روسیه، علم مبارزه برداشت و نام خود را همچون میرزاکوچک‏ خان جنگلی، شیخ‏ محمد خیابانی، کلنل محمدتقی پسیان و… در تاریخ مبارزه بر ضداستعمار جاودانه ساخت.

رئیسعلی دلواری سال‏ های ضعف ایران و وابستگی دولتمردان آن به انگلیس یا روسیه، علم مبارزه برداشت و نام خود را همچون میرزاکوچک‏ خان جنگلی، شیخ‏ محمد خیابانی، کلنل محمدتقی پسیان و… در تاریخ مبارزه بر ضداستعمار جاودانه ساخت. اما رئیسعلی دلواری که بود و چگونه به مقام شهادت در راه مبارزه برای ایران نائل شد؟

فرزند دیار تنگستان‏
رئیسعلی فرزند زایر محمد از طایفه مشهور به ممسنی یا احمدی و مادرش «شهین» دختر علی از طایفه فولادی ‏ باغک تنگستان بود. درباره ریشه خانوادگی رئیسعلی سخن‏ های متفاوتی نقل می‏ شود. برخی خانواده او را اصالتا از مهاجرین نورآباد لرستان و برخی دیگر از نورآباد ممسنی (در فارس) و عده‏ ای نیز از کهکیلویه و بویراحمد می‏ دانند. رئیسعلی در همان زمان کودکی با فراگیری علوم مختلف توانست خود را به‏ عنوان یکی از برجستگان دیار تنگستان معرفی کند. اما به اوج رسیدن او با شروع انقلاب مشروطه به وقوع پیوست. رئیسعلی با آن‏ که در آن زمان ۲۵ سال بیشتر نداشت اما ازجمله پیشگامان مشروطه‏ خواه در جنوب ایران بود. یکی از مشخصه‏ های ‏ اصلی او باور عمیقش به آرمان مشروطه بود. اما امضای حکم مشروطه توسط مظفرالدین‏ شاه که در آن سال‏ ها موجی از امید را در ایران ایجاد کرد، با حکومت محمدعلی شاه و به توپ بستن مجلس توسط کلنل لیاخوف روسی به ناامیدی گرایید.
استبداد صغیر و قیام بوشهر
در حالی که در تهران محمدعلی شاه مشغول اعدام بسیاری از سران مشروطه بود، در بوشهر اوضاع به‏ گونه‏ ای دیگر رقم می‏ خورد. این شهر به کانون مقاومت در برابر استبداد صغیر تبدیل شده بود. در مرکز این کانون مقاومت نیز روحانی برجسته‏ ای چون آیت‏ الله سیدمرتضی علم‏ الهدی قرار داشت و در کنار وی رئیسعلی دلواری و همرزمان وی از تنگستان و دشتی به مبارزه می‏ پرداختند. این کانون مقاومت در ابتدای فعالیت خود طی یک هجوم ناگهانی، بوشهر را از وجود عناصر وابسته به دربار پاکسازی کرد و اداره امور گمرک و انتظامات را عهده‏ دار شد. با به‏ وجود‏ آمدن این وضعیت دولت انگلستان که خود را داعیه‏ دار مالکیت بر جنوب ایران می‏ دانست و با امضای قرارداد مخفیانه ۱۹۰۷ با روسیه بر این امر نیز مهر تأییدی زده بود، به تکاپو افتاد؛ حال آن‏ که این ماجرا بر انگلستان گران آمده بود. آنان برای‏ تضعیف مشروطه‏ خواهان و سلطه بر منافع اقتصادی جنوب ایران شروع به‏  سرکوب عناصر انقلابی کردند.

سرکوب عناصر انقلابی به‏ دست انگلستان‏
دولت انگلستان برای سرکوب عناصر انقلابی رئیسعلی، «احمدخان دریابیگی» حاکم دست‏ نشانده بوشهر را تحریک کرد که به دلوار حمله کند. احمدخان با پشت‏ گرمی انگلیسی‏ ها چند بار به تنگستان و حوالی دلوار حمله کرد که این حملات با مقاومت شجاعانه رئیسعلی و یارانش روبه‏ رو و دفع شد. در آستانه جنگ جهانی اول نیروهای انگلیسی ‏ به بهانه حفظ نظم و امنیت شروع به اشغال تدریجی جنوب ایران کردند. این حرکات برای رئیسعلی دلواری‏  قابل تحمل نبود و آن‏ را نقض آشکار حق حاکمیت ملی و استقلال ایران می‏ دانست. اشغال جنوب ایران و دست‏ اندازی به همه منابع جنوب کشور، باعث شد که رئیسعلی دلواری و یارانش با استمداد از علمای جنوب کشور آماده مقاومت در برابر نیروهای انگلستان شوند. با این اوصاف بود که علمای جنوب ایران از جمله آیت‏ الله سیدعبدالحسین لاری و سیدعبدالله بلادی بوشهری علیه قوای انگلیس واکنش نشان دادند و تمام مسلمین را به نبرد با متجاوزان فراخواندند.

مبارزه با استعمار و شهادت‏
سرانجام با کسب فتوای علما، مبارزان تنگستانی و دشتی به فرماندهی رئیسعلی به قوای انگلیس در بوشهر حمله‏ ور شدند. رئیسعلی در یورش‏ های شبانه ضربات و تلفات مؤثری بر انگلیسی‏ ها وارد آورد. در یکی از این شبیخون‏ ها رئیسعلی دو نفر از افسران بلندپایه انگلیسی به همراه چند سرباز هندی را به هلاکت رساند. این اقدام برای انگلیسی‏ ها غیرقابل تحمل بود تا این‏ که روز دوم رمضان ۱۳۳۳ ه. ق چهار کشتی جنگی برای گلوله‏ باران دلوار و مجاهدان دلواری به همراه پنج هزار سرباز انگلیسی و هندی وارد منطقه شدند. رئیسعلی ابتدا زنان و کودکان را از دلوار خارج کرد. در این جنگ نابرابر اما با لیاقت زیادی که رئیسعلی و یارانش از خود به خرج دادند، نیروهای انگلستان شکست خوردند و عقب‏ نشینی کردند. شکست قوای انگلستان در دلوار یکی از نکات برجسته تاریخ جنگ جهانی اول در جنوب ایران به‏ شمار می‏ رود. پس از جنگ دلوار، رئیسعلی به حملات شبانه خود به بوشهر ادامه داد و با همفکری علمای جنوب طرح حمله سراسری به بوشهر و آزادسازی آن‏ را پی ریخت. در گیرودار طرح چنین حمله‏ ای بود که در شب ۲۳ شوال ۱۳۳۳ و مصادف با ۳ سپتامبر ۱۹۱۵، هنگامی که رئیسعلی در محلی به نام «تنگگ صفر» قصد شبیخون به قوای انگلیس را داشت، از پشت مورد هدف گلوله یکی از همراهان خائنش قرار گرفت و در دم به شهادت نائل آمد. وی هنگام شهادت حدود ۳۴ سال داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

http://www.tasnimnews.com/Home/Single/481989

سایت سلام دلفان از تمامی کسانی که کوچکترین اطلاعات و یا سندی دال بر دلفانی بودن شهید رئیسعلی دلواری دارد  تقاضا دارد که از طریق سیستم پیامکی ۳۰۰۰۸۷۰۲۰۰ اطلاع دهد تا در اولین فرصت با ایشان تماس گرفته شود.

 

 1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  شهریور ۱۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۱۶

  در زمان این مرد اصلا نورآبادی در لرستان وجود نداشته که کسی از آن برخیزد باز اگه می گفت دلفان یه چیزی. درست همون نورآباد ممسنی بوده

 2. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  شهریور ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۹:۴۶

  اینکه کجایی بوده مهم نیست یا این نورآباد یا نورآباد دیگه یا هر جای دیگه.راه و منش این افراد مهمه نه محل تولد و زندگی و زبان و …..
  بنظرم دنبال اینجور مباحث نباشید بهتره پررنگ کردن قومیت اصلا کار درستی نیست.

 3. نویسنده دیدگاه: حمیدرضا
  شهریور ۲۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۳۸

  آقا بی خیال ..
  چند وقت پیش هم به قول خودمون “چاو chaw” افتاده بودش که شهید رضایی نژاد اصالتا نورآبادی ــه و خیلی چیزای دیگه …
  البته این بحث و صد البته شایئه ی نورآبادی بودن رئیسعلی خان یکم قدمتش بیشتر هست، اما هیچ سند معتبری وجود نداره براش ، جز احتمالات بی اساس شفاهی . این قضیه چندی پیش هم اینقدر تو اوج بود که بعضی از دانشجو ! های همشهریمون رو این قسم میخوردند که رو سردر موزه اش نوشته شده رئیسعلی دلواری دلفانی ، که خیلی مسخره است.
  شما ادمین محترم هم میتونید به جای کمک به نشر شایعه(البته به نظر من) یا همون به قول خودتون “احتمال” ، اسناد و دلایل دلفانی بودن باباطاهر رو منتشر کنید و قدر بضاعت تون از تصاحب این شخصیت توسط اهالی همدان و خرم آباد جلوگیری کنید . دلایل محکمی که تو غزلیات و قطعات و .. ایشون فت و فراوانه.
  خیلی ساده به ابیات لکی ای که خاطرم هست هم میشه استناد کرد به لکِ گرینِ دلفان بودن طاهر و اینکه دلیل ارتباطش با خرم آباد معشوقه ی لر اون هست و لاغیر .

  مـِ دُریشم ، لکم ، اعجاز دیرم
  م دوسی چوی خُشین دمساز دیرم
  مه معشوقی و نام فاطمه لُر
  صنوبر قامت و پـِرناز دیرم

  مه طاهر ، ساکنِ پایِ گرینم
  م دُریش مسلک و آگردرینم
  بوری در باغ خواوم لحظه ای چند
  که شاید وقت خواو روی تو بینم

  مه اژدامان هجران ميگريزم
  زشهر بيوفايان ميگريزم
  اژاي ماتم سرا با پاي عريان
  بزون تا خاك دلفان ميگريزم

  همه دنیا جز درصدی از اهالی لکستان خودمون طاهر رو همدانی و یا خرم آبادی میدونن ، کافیه تو گوگل بنویسی باباطاهر ، همون لحظه گوگل خودش پسوند همدانی میچسبونه تنگش . و این فقط یه مثال هست.
  توصیه منِ همشهری اینه که سایت رو از حالت مجله ای بودن در بیارید
  و مطالب زرد رو بیخیال شید که به قول از ما بهترون ، خیر دنیا و آخرت تون همینه !

 4. نویسنده دیدگاه: دلواری
  مهر ۱۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۱۳

  با درود. برادر هم تبار دلفانی. ما خویشاوندان رییس علی در دلوار از ایل لر ممسنی استان فارس هستیم و دهها نفر دلواری فامیل ممسنی دارند.در همایش گرامیدشت این رادمرد بزرگ در سال 73 یکی از نویسندگان همایش با تناقض گویی آشکاری اجداد رییس علی را به لرستان و بختیاری و حتی به یکی از طابف های عرب دلوار ربط داده است. نویسنده مورد نظر که منبع خبر شما است، در آخر مقاله خود با اعتراف به ریشه ممسنی او حتی این کلمه را تعمدا ممستی نوشته است. دلوار یکی از روستاهای ممسنی استان فارس است که پدر بزرگ رییس علی دلوار تنگستان را به یاد دلوار ممسنی بنیاد نهاد. یکی از جهانگردان فرانسوی که در زمان پدر بزرگ رییس علی از بوشهر دیدار کرده از طایفه او به نام ممسنی یاد کرده است. گفتنی است که طوایف باجولوند،بیرانوند و یاراحمدی لرستانی اصالتا از مهاجرین ممسنی فارس هستند که حدود 500 سال پیش به لرستان مهاجرت کرده اند.

 5. نویسنده دیدگاه: حیدر
  مهر ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۶:۰۹

  سلامی چو بوی خوش آشنایی. در اوایل قرن هیجدهم میلادی اروپاییانی که از بندر بوشهر عازم شیراز و از منطقه لرهای ممسنی عبور کرده اند، از آنها به نام کردان یا لکهاو لرهای ممسنی یاد کرده اند..ممسنیها قدیمترین لرهای ایران در شیراز و جنوب ایران می باشند. در سال 622 قمری در زمان اتابکان فارس فرماندهی سپاه اعزامی استان فارس برای تصرف جزیره کیش ، صلاح الدین محمود لر نام داشت. در 1032 ق یکبار دیگر سپاه اعزامی از استان فارس به فرماندهی امامقلی بیگ و بابا خلیل ممسنی پرتقالیها را از جزایر قشم و هرمز بیرون کردند.( «روايتي نو و منتشر نشده از فتح هرمز در دوره شاه عباس اول» (بررسي و ارزيابي منابع تاريخي نبرد دريايي ايران و پرتغال)نویسندگان: وثوقي محمدباقر* ) رییس علی دلواری( علی ممسنی) قهرمان مبارزه با استعمار از طایفه ممسنی دلوار و سنگر مشهور او به نام تل بردی( تل سنگی)مشهور است.
  منابع مربوط به رییس علی دلواری و اصلیت لر ممسنی او: کتاب رئیس علی دلواری از قاسم یاحسینی انتشارات شیرازه چاپ اول 73 و چاپ دوم 91 از پردیس دانش
  رییس علی دلواری رادمردی از ایل ممسنی , مجموعه مقالات فارس در جنگ بین الملل اول 1389
  مجله شاهد یاران ویژه رییس علی دلواری، مصاحبه با اکبر نبوی مستند ساز زندگی رییس علی

 6. نویسنده دیدگاه: علی
  فروردین ۱۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۴۵

  ریس علی اصالتا از طایفه ممسنی فارس بود

 7. نویسنده دیدگاه: انشان
  آبان ۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۵:۵۸

  بادرود بر همه مردم ایران خصوصا مردمان لر دلوار . مردمانی دلاور خونگرم وایران دوست.

 8. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  شهریور ۱۳, ۱۳۹۶ در تاریخ ۰۹:۳۷

  با عرض ادب و احترام
  در روزگاری که همسایه از همسایه بی خبر بوده و در زندگی ماشینی و آپارتمان نشینی فقط نرده های راه پله دستت را نوازش میدهند و دیگر کسی از حال کسی خبر نمیگیرد و اینکه برادران دیوار به دیوار ماهانه از حال و هوای هم بی خبرند سخن از ملیت تراشی و انصاب نسل به نظرم کاری بیهوده و اب در هاون کوبیدن است . در دنینایی پر زرق و برق و تشریفاتی همه به فکر مبله کردن و اراستن سرای خویشند غافل از اینکه حتی بعضا خانه ها رنگ ضیافت به خود نمیببنند .
  فلذا دلفانی بودن یا نبودن شهید رئیس علی هیچ دردی از دنیای رو به تلاطم ما را درمان نخواهد کرد.
  در دنیایی که تنسانیت رنگ باخته است و درستی و ارزش همچون متاعی بنجل متروک مانده است.
  حق یار و یاورتان

 9. نویسنده دیدگاه: حسین رحیمی
  شهریور ۱۹, ۱۳۹۶ در تاریخ ۱۱:۰۴

  ازجعل تاریخ بنام قوم لک خودداری کنید.اینکه رئیسعلی دلواری اهل کجابوده مهم نیست ایشان یک ایرانی بوده وهمین کافی است.چرا شما لکهابرای هویت خودسعی درجعل تاریخ دارید.انقدربرای بزرگنمایی قوم خود به در ودیوار نزنید اجازه دهیدتاریخ درباره شما قضاوت کند.دست وپا زدید تا بالاخره زبان شما بعنوان یک زبان مستقل ثبت شود که شد.گلونی هم مال شما ولرها هم ازشما نیستند وکردها بقول خودتان.کمی عاقلانه حرف بزنید ونه ازروی احساس لطفن.قوم لک ازاقوام ایرانی است واینکه لک یکی از۳برادردرروسیه بودند برای این مدعا هیچ سندی وجود ندارد.واخراینکه برای هرحرفی باید سند بیاورید.

 10. نویسنده دیدگاه: پاکزاد
  شهریور ۳۰, ۱۳۹۶ در تاریخ ۰۲:۲۳

  جناب اقای حسین رحیمی اینکه اظهار نظر شخصی را که اصلا معلوم نیست لک باشد به حساب صدها هزار لک بگذارید یک تعمیم ناروا است.

 11. نویسنده دیدگاه: شیائومی
  مهر ۱۷, ۱۳۹۶ در تاریخ ۱۴:۲۳

  ممنون عالی بود

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار