سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 39725
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۱۸ نظر
خانه » اخبار برتر » سدّ صدرصد معابر در دلفان+ تصاویر
Print This Post

سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها، میدان­ها، پارک­ها و باغ­های عمومی، برای کسب یا سکنی و یا هر عنوان دیگری، ممنوع است و شهرداری مکلف است در رفع موانع موجود به وسیله­ مأمورین خود اقدام نماید.

گروه اجتماعی سلام دلفان – حضور دست فروشان نه تنها تجاوز به حریم شهروندان محسوب می شود بلکه جامعه را نیز از لحاظ بهداشتی و اقتصادی با مشکل مواجه می نماید. دست فروشانی که با جنس های تقلبی و ارزان تر، اقدام به فروش کالاهای خود می کنند با عرضه مواد غذایی غیربهداشتی و آلوده، سلامت و بهداشت شهروندان را به خطر می اندازند و باعث شیوع بسیاری از بیماری ها می گردند و حقوق سایر کسبه را نیز تضییع می نمایند.

ابتدا به تعریف لغوی دوکلمه سد و معبر می پردازیم
سد: بستن، بند و حایل
معبر: اما معبر عام، هر راهی است که عموم مردم اجازه استفاده از آن را دارند و از آن تردد میکنند؛ مانند پیادهرو، خیابان، پارک، بازار و …
بستن راه و ایجاد مانع در مسیر مردم، به شیوههای مختلفی ممکن است به وقوع بپیوندد که هر یک از آنها چنانچه تعارضی با حقوق عابران پیدا کند، تجاوز به حقوق مردم محسوب میشود.
بر این اساس دستفروشی در کنار خیابان یا پیاده رو، چیدن اجناس و لوازم منزل یا مغازه در معابر، پارک وسایل نقلیه در مکانهای ممنوع مثل پیاده رو، پارک دوبله، توقف در چهارراهها و تقاطعها، ریختن مصالح ساختمانی در گذرگاهها و … از مصادیق سد معبر است.

salamdelfan.ir (1) salamdelfan.ir (2)
انواع سدمعبر
۱- سد معبر صنوف:
در این مورد مغازه داران با گذاشتن کالا و اجناس در مقابل مغازه و اشغال پیاده رو و معابر عمومی موجب اخلال در رفت و آمد عابرین پیاده می گردند و همچنین از فضای عبور و مرور نیز تصویری نازیبا و آشفته می سازند و ضمن ایجاد خطر، مشکلات زیادی را به وجود می آورند.

salamdelfan.ir (6) salamdelfan.ir (7) salamdelfan.ir (13) salamdelfan.ir (3) salamdelfan.ir (16) salamdelfan.ir (14)
۲- وانت بارهای دوره گرد و ثابت:
این وانت ها علاوه بر ایجاد سد معبر در معابر، کوچه ها و … بعضاً برای تبلیغ و فروش اجناس از بلندگو استفاده می کنند که باعث آلودگی صوتی و مزاحمت برای دیگران شده و موجب ایجاد خطر برای شهروندان می گردند.

salamdelfan.ir (8) salamdelfan.ir (9) salamdelfan.ir (2) salamdelfan.ir (1) salamdelfan.ir (12)
۳-  دست فروشی
اشخاصی که در کنار معابر، اقدام به فروش اجناس و کالاهای خود می نمایند و با اشغال سطح معینی از پیاده رو برای عبور و مرور عابرین ایجاد مشکل نموده و با ایجاد سد معبر تخلف می نمایند.

salamdelfan.ir (11) salamdelfan.ir (5) salamdelfan.ir (4) salamdelfan.ir (10)

وحال دیدگاه فقها و معصومین(ع) درباره سدمعبرمی پردازیم:

استفتائات حضرت امام(ره)؛ سوال شده است که برخی مغازهها برای عرضه بیشتر، قسمتی از اجناس مغازهشان را در کنار پیادهروها یا خیابان قرار میدهند و همچنین برخی دستفروشان، گاریدستی یا چرخ یا وانتبارشان را در محل عبور مردم در پیادهرو، خیابان یا کوچه مستقر میکنند، چنانچه این کار مغایر با مقررات شهرداری باشد یا مزاحم عبور مردم یا باعث سد معبر شود، از نظر شرعی چه حکمی دارد؟
طبق نظرامام خمینی(ره) این کار جایز نیست.

اما در بخش دیگری از این استفتائات، مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی (رضوان الله علیه) درباره جایز بودن یا نبودن سد معبراینچنین آمده است: سد معبر اگر مخالف مقررات جمهوری اسلامی ایران باشد یا باعث اذیت و آزار و مانع رفت و آمد عابران شود، حرام است.

رسول خدا(ص): کسی که سدمعبرکند و مانع عبوررهگزران شودازرحمت خدابه دوراست
امام سجاد (ع ): از گناهانی که نابودی سریع آدمی را درپی دارد سد کردن راه مسلمانان است
طبق قانون کدام دستگاه ها بیشتردرگیرهستند؟
تبصره یک ماده ۵۵شهرداری ها :
سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده­ غیر مجاز از آن­ها، میدان­ها، پارک­ها و باغ­های عمومی، برای کسب یا سکنی و یا هر عنوان دیگری، ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد کردن معابر و اماکن مذکور، به وسیله­ ی مأمورین خود اقدام کند.

تبصره ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداری ها:
اراضی، کوچه های عمومی، میدان ها، پیاده روها، خیابان ها و به طور کلی معابر و بستر رودخانه ها، نهرها و مجاری فاضلاب شهرها، باغ های عمومی، گورستان های عمومی و درخت های معابر عمومی واقع در محدوده شهر که مورد استفاده عموم است ملک عمومی محسوب و در مالکیت شهرداری است.

ماده ۴ قانون نیروی انتظامی: طبق بند ۱۷ ماده ۴ قانون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، یکی از وظایف نیروهای انتظامی همکاری با وزارتخانه، سازمانها، موسسات و شرکتهای دولتی و وابسته به دولت، بانکها و شهرداریها در حدود قوانین و مقررات مربوط باشد. از این رو در صورتی که دستور شهرداری و اقدامات مامورین آن موثر واقع نشود شهرداری میتواند در صورت لزوم از کمکهای ماموران انتظامی استفاده نماید.
راه حل هایی برای رفع سد معبر و جبران نقض قانون
۱- راه اندازی کلانتری ویژه شهرداری و واگذاری کلیه امور انتظامی در حیطه کاری شهرداری به این کلانتری.
۲- ساماندهی دستفروشان و فروشندگان خودرویی وایجاد بازارچه موقت ودائمی.

به هرحال این پدیده آشنا و مورد انزجار عموم، عارضه ای است که دیگر در شهر ما به امری بسیار طبیعی و ظاهرا غیر قابل کنترل تبدیل شده است
شهروند گرامی از آنجایی که بنابر فتاوای مراجع معظّم تقلید تجاوز به پیاده روها و سدمعبر شرعاً جایز نیست و به جهت اینکه سدمعبر زشت ترین نوع تجاوز به حقوق و آزادی های مشروع دیگران است و وجود یک شهر سالم و سامان یافته صرفاً در گرو پرهیز جدی از تخلفات شهری و جلوگیری از نقض حقوق شهروندی است.
در خاتمه اقتضا می کند از همه مسئولین امر از جمله شهردار وشورای شهرمحترم، دادستان محترم، فرماندهی محترم نیروی انتظامی، واحد اجرائیات شهرداری واحداصناف درخواست نماییم که دراین امرمهم بیش ازگذشته جدیت وهمکاری داشته باشند تا حقوق همشهریان عزیزرعایت گردد.

 1. نویسنده دیدگاه: دردمند
  شهریور ۲۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۴۸

  خداکنه مسئولین این صدا رو بشنوند…..
  خداکنه سرو صدای جارچی ها در وقت استراحت مردم دیگه بلند نشه…
  واقعا نمیشه یه پیاده رو را تا آخرش طی کرد انقد دسفروش و … وجود داره
  ای کاش….

 2. نویسنده دیدگاه: همشهری
  شهریور ۲۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۵۰

  مطلب به جا و زیبائی بود. دست مریزاد. یک نمونه از بی مسولیتی صاحبان مشاغل می باشد

 3. نویسنده دیدگاه: همیار طبیعت
  شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۹:۱۹

  ساماندهی فروشندگان خودرویی که با نصب بلندگو خواب و آسایش را از مردم گرفته اند،حداقل انتظاری است که شهروندان کم توقع نورآبادی ازشهردار و شورای شهر دارند،که امید است این خواسته ی بحق آنان محقق گردد.انشاء ا…

 4. نویسنده دیدگاه: بی خواب
  شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۰۵

  به کی بگیم که از دست این جاچی ها خواب نداریم؟
  بازار نوراباد یعنی هرکی به هرکی
  ای داد ای بی داد!!!!!

 5. نویسنده دیدگاه: هاوار
  شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۱۰

  خایه خآ!!!!
  دانه اییه، شانه اییه!!!!
  بدو سبزی تازه!!!
  پایه الادین، نان خوشکی،و….

 6. نویسنده دیدگاه: ضد هندوانه
  شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۱۲

  سایپا یعنی: خربزه
  پس ما بریم دزدی؟

 7. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۱۴

  توی پاسکاری مسئولین موندیم چیکار کنیم؟

  • نویسنده دیدگاه: نام شما...
   شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۳:۳۳

   نیاز به پاسکاری نیست سد معبر وظیفه ذاتی شهرداریه و و بخصوص واحد اجرائیات اما متاسفانه کو اجرا!!!

 8. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  شهریور ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۵۸

  شما بگید چکار کنن هرکس که سد معبر می کنه یا جار می کشه واسه خرجی خانوادش میکنه با این حساب که شما می گید باید برن گدایی

 9. نویسنده دیدگاه: خسته ام خسته
  شهریور ۲۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۴:۳۹

  باید فرهنگ سازی بشه تو سطح شهر آخه هر کی تو نوراباد یه مغازه اجاره میکنه…پیاده رو جلو مغازه که هیچ فکر میکنه خیابون جلو مغازم اجاره کرده…

 10. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  شهریور ۲۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۲۱

  به امید روزی که وقتی یه نفر از شهر های دیگه میاد نوراباد ما سرمونو بالا بگیریم و یه آدرس خوشگل بهش بدیم

 11. نویسنده دیدگاه: امیر
  شهریور ۲۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۷:۰۸

  کی گفته برن گدایی اتفقاواسه تنظیم قیمت بازارهم خوبه ولی شهرداری مثل پنجشنبه بازار خیبان خلیج فارس یه جای دائمی واسشون درنظربگیره

 12. نویسنده دیدگاه: درد دل عابر پیاده
  شهریور ۲۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۲۴

  از مطلب زیبای شما بسیار خوشحال شدم و بسیار از بابت چاپ این مطلب از شما سپاسگزارم دست مریزاد. چرا که به درستی از حق اولیه و اساسی ما شهروندان و عابرین پیاده دفاع کردید شهرداری وسایر ادارات مربوطه باید این موضوع را قبول داشته باشند و به شدت هرچی تمامتر با متخلفین برخورد قانونی داشته باشد و حق از دست رفته شهروندان را از این نظر به انها برگردانند.سد معبر اسمش با خودشه دیگه. چیز درستی نیست.سریعتر منتظر اقدام شخص شهردار و اعضای شهر هم هستیم لطفا خودتونو به خوئاب نزنید منتخبین مردم و موکلین محترم منتظر حرکات شما هستیم

 13. نویسنده دیدگاه: فاطمه
  شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۳۶

  اقای امیر شهرداری هزار کارنکرده دیگه داره که اینا رو میزارن اخر هم شایدم اصلا به حساب نیان اگه این کارو میکردند باید چند سال پیش انجام می گرفت

 14. نویسنده دیدگاه: مهران
  شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۳۱

  بخاطر خدا وضعیت این سه راه ولی عصر را سر و سامان دهید مغازه داران با وقاهت تمام کل پیاده رور را گرفتن نمیشه ازش رد شد کجاست دادستان محترم که مدعی العموم مردم و حقوق شهروندی است.ما که دم از مبارزه با استکبار جهانی و داعش میزنیم چرا توان رام کردن چهار نفر مغازه دار بی نظم و مخل نظم عمومی شهر نداریم.
  تو را خدا اینقدر دستگاه دولت را ضعیف نشان ندهید . از فرماندا رمحترم شورای تامین نیروی انتظامی دادستان محترم شهردار و کمیته جلوگیری از سد معبرعاجزانه تقاضامندیم که جلو این هرج و مرج را بگیرد.
  توی این سه راهی که رد میشی نمیدانی حواست به خودت باشه یا به ناموست که زیر چرخ موتور سواران مزاحم به نوامیس له نشوند. با این وضعیت مجبوریم از شبکه خبر و رسانه های صدا دار مملکت درخواست استمداد کنیم.
  اونوقت برای مدیریت کلان شهر روی خوشی نخواهد داشت.

  [پاسخ]

 15. نویسنده دیدگاه: جعفری (اصالتا نورآبادی ساکن تهران)
  شهریور ۲۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۴۳

  با سلام خدمت همشهریان عزیز وگرامی نورآباد
  اینجانب بواسطه شغلم 21 سال از نوراباد مهاجرت کرده ام ولی سالی چند بار به دیدار اقوام وبستگانم می اییم .هرسال که به نورآبد میاییم آرزو می کنم که فضای شهر ٰ خیابان ها ومعابر تمیز باشد ولی متاسفانه این طوری نیست .خواهش می کنم مسئولان به داد شهر برسند نظافت کنند خیابان هار راه خط کشی کنید .

 16. نویسنده دیدگاه: دلفانی
  شهریور ۲۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۳۷

  این شهر کلانتر دارد؟!!!

 17. نویسنده دیدگاه: مجید
  شهریور ۳۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۳:۲۹

  مسئولین همه بشنوید مردم دیگه خسته شدن به تصاویر بالا نگاه کنید …

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار