سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 40630
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
خانه » اخبار برتر » تغییر کاربری اراضی مرتع در دلفان/ کوهپایه های گرین زیر شخم افراد سودجو +تصاویر
Print This Post
هشدار به مسئولین؛

تغییر در کاربری اراضی مرتع سبب هدر رفت کربن آلی، تخریب ساختمان خاک، کاهش نفوذ آب در خاک و افزایش رواناب و فرسایش می‌گردد.

به گزارش سلام دلفان- به دليل رشد روز افزون جمعيت كشاورز و دامدار و كمبود زمين های زراعی فرآيند تغيير و تبديل اراضی مرتعي به اراضی كشاورزی آبی و ديم در 3 دهه اخير آغاز شده و چند سالی است که در شهرستان دلفان شدت یافته است.

salamdelfan.ir (9)

salamdelfan.ir (7)

اثرات مشهود اين تغير كاربری در منطقه, پيدايش انواع اشكال فرسايش های آبی, قهقرای پوشش گياهی و كاهش باروری خاك در توليد محصولات كشاورزی است. اين اثرات مخرب محدود به زمينهای كشاوری نبوده و تمامی خصوصيات اكوسيستم را تحت تاثير قرار می دهند.

خصوصيات فيزيكی, شيميايی, مرفولوژی و هيدرولوژيك خاك در اثر تغيير كاربری اراضی مرتعی و نتايج اكوسيستم ها همواره در اثر فرآيندهای طبيعی و يا دخالت انسان, در زمـان و مكـان تغيـر و تحـول مـی يابنـد.
تغييرات ناشی ازفرآيندهاي طبيعی را نمی توان تخريب دانست هرچند كه ممكن است در ظاهر تحول نزولی بـه نظر آيند. وقتي يك علفزار, با خاك غني و حاصلخيز مورد تهاجم گونه های در ختی قرار مي گيرد و به جنگلـی با خاك فقير و غير حاصلخيز تبديل می گردد از ديد اكولوژيك فرآيندی برای تبديل علفزار به جنگل مـی باشـد.
ولی هنگامی كه انسان كه خود جزئی از اكوسيستم است اقدام به سوء استفاده و بهره برداری بی رويه از منابع میكند, اصطلاح تخريب كاربرد خواهد داشت.

salamdelfan.ir (1)

نتايج مستقيم و غير مستقيم تغيير كاربری اراضی و تبديل مراتع طبيعی به اراضی كشاورزی شامل نابودی پوشش سطحی خاك, فرسايش تشديد شونده آبی و بادی وكاهش مواد غذايی خاك می باشد. عـلاوه بـر ايـن روشـهای ناكارآمد در مديريت اين اراضی كشاورزی فرآيند فرسايش و قهقرای خاك را تشديد می كند.

طبيعت و رويشگاه های مختلف در شرايط طبيعی، قدرت رويشی خود را حفظ می کنند. بذر گياهان در يک مرتع فقير و يا نواحی بيابانی عليرغم وجود شرايط نامساعد جوی ساليان دراز قدرت رويش را حفظ کرده و به محض ايجاد شرايط مساعد حتی پس از دهها سال، جوانه زده و فعاليت خود را آغاز می کنند. و در کل طبيعت قابليت خود تنظيمي دارد ولی شخم و شيار سبب حذف اين قابليت از طبيعت مي شود.

salamdelfan.ir (6)

همچنین در زمانی که گرد و غبار با منشا کشورهای همسايه سلامت و اقتصاد ايران را تهديد می کند، به طور قطع تغيير کاربری مراتع نيز شرايطی حادتر و وخيم تر را در کشور بوجود خواهد آورد.

تبديل اراضی طبيعی حتی در مناطقی که فاقد پوشش گياهی است سبب تسريع در نابودی آب و خاک می گردد، بنا بر این از تمامی مسئولین دلسوز این دیار میخواهیم که در حفظ این سرمایه ملی همچون همیشه کوشا باشند.

 1. نویسنده دیدگاه: رضاییان
  مهر ۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۵:۱۴

  سلام ودرود بر دوستان زحمت کش ومتعهد سلام دلفان دست مریزاد امیدواریم ریاست محترم اداره منابع طبیعی هرچه سریع تر جلوی این سو استفاده اشکار را بگیرد در غیر اینصورت متهم به شراکت می شود.

 2. نویسنده دیدگاه: شهروند
  مهر ۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۲۰

  گرین که هیچی ، در بیخ گوش همین شهر عده ای مشغول ساخت و ساز غیر قانونی هستند بدون اینکه کسی متعرض آنها شود ، و حتی شنیده ها از سکوت عمدی بعضی از دستگاههای دولتی در این ماجرا جهت تحت فشار قراردادن سایر دستگاههای ذیربط جهت تفکیک زود هنگام این اراضی حکایت دارد ، البته نه برای رفع مشکل نیازمندان واقعی بلکه برای کسب سود های میلیاردی حاصل از تفکیک این اراضی !!! آدرس می خواهید به ادمه ی اراضی فاز یک فرهنگیان واقع در کرانه ی جنوبی رودخانه کرم آباد( سهلعلی) مراجعه فرمایید .

 3. نویسنده دیدگاه: شهروند
  مهر ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۷:۳۴

  با سلام خدمت کلیه عزیزان
  با این بی توجهی مسئولین هیج جای امنی برای شهروندان نخواهد ماند هر کسی هرکاری بخواهد انجام میدهد و کسی جلودار نیست
  ریاست محترم جنگلبانی نوراباد هم کاش بتواند دفتر داری نماینده را انجام دهد بنده خدا وقت ندارد..بیش از 30 40 هگتار از بهترین مراتع را شخم زدند اب از اب تکان نخورد

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار