سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 40909
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ۲۸ هزار هکتار از اراضی لرستان با افتتاح سدهای استان تامین آب می‌شوند
Print This Post

رئیس مجمع نمایندگان استان لرستان گفت: با بهره برداری از سدهای ایوشان، حوزیان وخان آباد لرستان ۲۸هزارهکتار از اراضی استان تامین آب می شود.

به گزارش سلام دلفان- محمد تقی توکلی امروز در بازدید ازسد مخزنی ایوشان درجمع خبرنگاران اظهارکرد: لرستان می تواند باتوجه به ظرفیت های خود درامنیت غذایی کشور تاثیرگذار باشد و در بحث اقتصادمقاومتی که مقام معظم رهبری ابلاغ کرده اند این استان می تواند تاثیر گذاشته و درتولید داخلی ، مواد وامنیت غذایی موثر باشد که این امرمشروط است براینکه اهدافی که درب خش آب استان وجود دارد نهایی شود.

وی افزود: در استان لرستان مجموعه پروژه هایی طراحی و اجرا شد تا تامین آب بخش های اقتصادی و به ویژه کشاورزی 105هزارهکتار به اراضی آبی استان اضافه شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان لرستان در خصوص حجم اعتبارات سد سازی عنوان کرد: سال 93 حدود 200میلیارد تومان اعتبارات سد سازی بوده است که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و در استان این اعتبارنسبت به سال قبل از 76درصد به 93.4 رسیده است.

توکلی تصریح کرد: با بهره برداری از سدهای ایوشان، حوزیان وخان آباد لرستان 28هزارهکتار از اراضی  کشاورزی لرستان تامین آب می شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان لرستان عنوان کرد: استان لرستان یکی ازاستان هایی است که محوریت کشاورزی دارد ومی تواند تعهد اقتصادی بالایی ایجاد کند و مشکل اشتغال رابه نوعی حل کند بنابراین با تامین آب می توان علاوه بر کشاورزی، صنایع تبدیل رانیز اجرایی کرد تا فقط به صورت کشاورزی نباشد.

توکلی تصریح کرد: سیاست دولت بر این مبنا است تا امسال طرحهای با پیشرفت 80 درصد به بالا به بهره برداری برسند از اینرو سد ایوشان یکی ازهمین طرح هاا ست و خوشبختانه در وضعیتی قرارگرفته است که می شود سال آینده سد را پر ازآب وبه بهره برداری رساند.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس به طرح های دیگر استان اشاره کرد و گفت: قصد داریم سال 94 حدود 5 طرح آبی به اتمام برسانیم بنابراین دراین راستا جلسه ای با استانداری انجام شد تا نمایندگان استان، مدیران کل و مدیریت ارشد استان تلاش کنند تا بیشتر طرح های با این مختصات در سال 94 به بهره برداری برسد.

توکلی یکی ازمهم اهداف سد سازی را استفاده کشاورزی برشمرود و بیان کرد: با اتمام شبکه تحت آبخور سد ایوشان شبکه راندمان آبیاری بالا می رود ازاینرو هم اراضی دیمی که زیر سد هستند به آبی تبدیل می شوند و هم شبکه های سنتی قبلی و پایین دستی که بدون داشتن شبکه کمک می شود تا زمان نهایی شدن تامین آب شوند و ازآب جمع آوری شده بهره برداری انجام شود.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس بیان کرد: مشکل ما در بحث گردشگری متولی است وهمکاری لازم انجام نمی شود و این درحالی است که استان لرستان می تواند جایگزین بسیاری از گردشگران شمال کشور باشد.

رئیس مجمع نمایندگان استان لرستان اظهارکرد: با تکمیل و پرآب شدن سد ضمن اینکه هدف محقق می شود فضای ایجادشده نیزکمک می کند تا خیلی از افرادی که تمایل دارند در بخش گردشگری سرمایه گذاری کنند واز زیر ساخت های اقامتی، سیاحتی وفضای دریاچه سد استفاده کنند و بحث گردشگری را عملیاتی کنند.

وی افزود: استان لرستان وضعیت و جاذبه خاص خود را دارد لذا گردشگرها می توانند برای تنوع به استان بیایند واز طبیعت ، توپوگرافی دشتهای خاص وآبشارهای آن استفاده کنند.

توکلی اظهارکرد: استان ظرفیت جذب گردشگر را دارد اما امکانات آن را ندارد پس لازم است مدیریت استان به این قضیه توجه کند چرا که در بعضی شهر ها حتی هتلی برای مسافرنداریم لذا این مسئله نقطعه ضعفی است در صورتی که گردشگری می تواند مشکل بیکاری راحل کند و اقتصاد استان را توسعه بدهد.

رئیس مجمع نمایندگان استان لرستان عنوان کرد: اگر بخواهیم استان لرستان را به یک مرحله قابل قبول ومطلوبی برای مردم  برسانیم باید مدیریت را تقویت وهماهنگ کنیم ودراین راستا اگرمجمع نمایندگان استان با هم هماهنگ جلو بروند ودر کنار هم پیگیری کنیم می توانیم هم در بوجه سال94 وهم در بودجه امسال از بخش مرکزی برای توسعه استان کمک زیادی بگیریم.

وی در خصوص پیشرفت سد ایوشان اظهارکرد: پیشرفت کاراین سد 82درصد است وقراراست تا پایان امسال یا سه ماه نخست سال آینده کامل به بهره برداری برسد ولی بر اساس وعده های داده شده آبگیری سد در آبان ماه انجام می شود.
نماینده مردم الیگودرز در مجلس بیان کرد: پیشرفت سد و شبکه حوزیان بالای 60درصد است وخوشبختانه کارسد و شبکه با هم پیش می روند لذا با توجه به اینکه در پایین دست سد حوزیان 3هزارهکتار اراضی وجود دارد امیدواریم تا سال آینده به بهره برداری برسد.

توکلی دررابطه سد خان آباد عنوان کرد: کارساخت این سد درحدود پنج سال است که به اتمام رسید وآبگیری شده و اکنون این سد تقریبا بالای 80درصد پیشرفت داشته است ازاینرو شبکه سه و چهار آن در حال تکمیل است و در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی و نیرو همکاری می کنند که تا پایان سال هزارهکتار از تحت آبخور سد خان آباد با سیستم آبیاری نوین به بهره برداری برسد.

رئیس مجمع نمایندگان استان لرستان در رابطه با روند سد کاکا شرف نیز اظهار کرد: این سد یکی از طرح های مطالعاتی است که در بالادست خرم آباد و منطقه “کره گاه” قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: مطالعاتی برای این سد انجام شد ولی به دلیل سیاست های جدید وزارت نیرو که طرح های  جدید را شروع نمی کند هنوز عملیات اجرایی آن شروع نشده است و تا زمانی که سد سازی کشور با وضعیت موجودی که از نظر تعداد سد و کمبود اعتبار مواجه است طرح هایی مثل کاکاشرف عملیاتی نمی شود.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس دررابطه باعملیاتی شدن سد تنگ معشوره عنوان کرد: در سفردولت اعلام شد که این سد عملیاتی می شود و بنا شد تا یک بازنگری روی سد تنگ معشوره انجام شود و مقرر شد با توجه به وضعیت آب وهوایی جدید استان و کار آمدشدن خود سد از نظر میزان تضمین اهدافی برای بخش آب کشاورزی وصنعت کوهدشت تامین کند وبخشی هم با مدیریت یک نیرو گاه تولید برق داشته باشد.

توکلی در رابطه باوضعیت آب وفاضلاب شهرستان الیگودرز اظهار کرد: با توجه به سابقه 50ساله شبکه های آب کشورکه قبلا از لوله های آزبست استفاده می کردند تولیدات لوله استان لرستان و شهر الیگودرز هم داخل شبکه لوله های آزبست هست  که این از وظایف وزارت نیرو وشرکت آب وفاضلاب است تا سالیانه بخشی از شبکه را احیا و جلو پرت آب را بگیرد و شبکه را نوسازی کند.

رئیس مجمع نمایندگان استان لرستان افزود: هر جایی که شبکه آزبست باشد با لوله های پلی اتیلن جایگزین می شود و شهرالیگودرز هم مشمول این قضیه است.

وی دررابطه به تکمیل نشدن  کارلوله های آزبست گفت: یکی از دلایل اصلی این است که بعداز هدفمندی یارانه ها بحث توانمندی اقتصادی شرکت های آب وفاضلاب کاهش پیدا کرده است و به خاطر توان مالی کمترو تثبیت قیمتها نتوانستند کارهای توسعه ایی انجام دهند لذا عملیات ضعیف است وهنوز هم نیاز است به این بخش کمک بشود تا در سالهای آینده شبکه ها درست شود.

منبیع:تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار