سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 41465
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » روح آیت الله مهدوی کنی به ملکوت اعلی پیوست
Print This Post
اعلام دو روز عزای عمومی در کشور؛

آیت الله مهدوی کنی چهاردهم خرداد ۹۳ بعد از شرکت در مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام امت و پس از بازگشت به منزل دچار حمله قلبی و در بیمارستان بستری شد.

به گزارش سلام دلفان- لحظاتی پیش حضرت آیت الله مهدوی کنی رییس مجلس خبرگان رهبری و یار دیرین امام راحل و رهبر انقلاب به ملکوت اعلی پیوست.

روح آیت الله مهدوی کنی به ملکوت اعلی پیوست
ابراهیم انصاریان رئیس دفتر رئیس مجلس خبرگان رهبری با تایید این خبر گفت: امروز صبح آیت الله مهدوی ایست قلبی داشت و با تمام تلاشی که پزشکان کردند وی حدود ساعت 9 صبح درگذشت.آیت‌الله مهدوی‌کنی 14 خرداد امسال پس از بازگشت از مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام(ره) در منزل دچار عارضه قلبی شده و به بیمارستان منتقل شده بود و پس از آن به واسطه آسیب‌های وارده مغزی به ایشان، به صورت تمام وقت تحت نظر پزشکان در بیمارستان شهید رجایی بود.حجت‌الاسلام میرلوحی داماد آیت‌الله مهدوی‌کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری نیز صبح امروز گفت: احتمالاً مراسم تشییع پیکر حضرت آیت‌الله مهدوی‌کنی صبح پنج‌شنبه از مقابل دانشگاه تهران به سمت حرم شاه‌عبدالعظیم الحسنی(ع)تشییع خواهد شد. طبق وصیتی که آیت‌‌الله مهدوی‌کنی داشتند، پیکر این مرحوم در کنار مزار آیت‌الله ملاعلی کنی در حرم مطهر حضرت شاه عبدالعظیم الحسنی(ع) به خاک سپرده خواهد شد.پیکر آیت الله مهدوی کنی به دانشگاه امام صادق برای وداع خیل عظیم شاگردان ایشان، منتقل شد.

«تابناک» درگذشت ایشان که عمری را در مجاهدت برای نظام و تعلیم نیروهای انقلابی گذراندند را خدمت مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران تسلیت عرض می نماید.

حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری دقایقی پیش درپی رحلت آیت‌الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری، در بیمارستان شهید رجایی حضور یافت و در دیدار با خانواده آیت‌الله مهدوی کنی، از نزدیک با خانواده آن مرحوم تسلیت گفت.

 رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام تسلیتی، با اشاره به نقش‌آفرینی شجاعانه این یار صادق و وفادار امام بزرگوار در همه عرصه‌های مهم کشور، تأکید کردند: این انسان بزرگ و پرهیزگار، همه جا و همه وقت در موضع یک عالم دینی و یک سیاستمدار صادق و یک انقلابی صریح ظاهر شد و همه‌ی وزن وزین خود را در همه‌ی حوادث این سالها در کفه‌ی حق و حقیقت نهاد.متن پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به این شرح است:بسم الله الرحمن الرحیمبا تأسف و تأثر اطلاع یافتیم که عالم مجاهد و پارسا حضرت آیت الله آقای حاج شیخ محمّد رضا مهدوی‌کنی رضوان الله علیه دار فانی را وداع گفته و دوستان و ارادتمندان خود را داغدار کرده است. این عالم بزرگوار از جمله‌ی نخستین مبارزان راه دشوار انقلاب و از چهره‌های اثرگذار و یاران صمیمی نظام جمهوری اسلامی و از وفاداران غیور و صادق امام بزرگوار بود و در همه‌ی عرصه‌های مهم کشور در دوران انقلاب شجاعانه و با صراحت تمام نقش‌آفرینی کرد. از عضویت در شورای انقلاب و سپس تشکیل کمیته‌های انقلاب در آغاز تأسیس نظام اسلامی تا تصدی وزارت کشور و سپس قبول نخست وزیری در یکی از سخت‌ترین دوران‌های جمهوری اسلامی، و تا ورود در عرصه‌ی تولید علم و تربیت جوانان صالح و تأسیس دانشگاه امام صادق(ع) و تا امامت جمعه تهران و سرانجام ریاست مجلس خبرگان، همه جا و همه وقت در موضع یک عالم دینی و یک سیاستمدار صادق و یک انقلابی صریح ظاهر شد و هرگز ملاحظات شخصی و انگیزه‌های جناحی و قبیله‌ئی را به حیطه‌ی فعالیتهای گسترده و اثرگذار خود راه نداد.

این انسان بزرگ و پرهیزگار، همه‌ی وزن وزین خود را در همه‌ی حوادث این دهها سال در کفه‌ی حق و حقیقت نهاد و در دفاع از راه و سیره‌ی انقلاب و نظام، کوتاهی نورزید. رحمت و رضوان الهی بر روان پاک او باد.

اینجانب به خاندان گرامی و برادر عالیقدر ایشان، و به مردم ایران و روحانیت عظیم الشأن و همه‌ی ارادتمندان و شاگردان و دست‌پروردگان آن مرحوم صمیمانه تسلیت می‌گویم و علوّ درجات وی را از خداوند متعال مسألت می‌نمایم.

سیّد علی خامنه‌ای
29 مهر 1393

تسلیت رئیس جمهور و اعلام دو روز عزای عمومیحجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در پیامی رحلت حضرت آیت الله محمدرضا مهدوی کنی رییس مجلس خبرگان رهبری را به رهبر معظم انقلاب اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها، خاندان مکرم آن مرحوم، جامعه روحانیت و خانواده انقلاب و ملت بزرگ ایران تسلیت گفت.روحانی همچنین در این پیام تصریح کرد که «دولت جمهوری اسلامی ایران به نشان احترام به خدمات این عالم بزرگ انقلابی، دو روز عزای عمومی در سراسر کشور اعلام می‌کند.»متن پیام تسلیت رییس جمهوری به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لا یسدها شی ء »

رحلت عالم وارسته و روحانی مبارز حضرت آیت‌الله مهدوی کنی رئیس محترم مجلس خبرگان رهبری را به رهبر معظم انقلاب اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها، خاندان مکرم آن مرحوم، جامعه روحانیت و خانواده انقلاب و ملت بزرگ ایران تسلیت می‌گویم.

آن مرحوم به راستی بزرگ قوم بود؛ از مجاهدان زجرکشیده نهضت اسلامی و از سابقون انقلاب و پیش‌کسوت نهاد روحانیت بود که همواره بر فراحزبی بودن این قشر و بی‌طرفی در منازعاتِ قدرت، تأکید می‌نمود. مشی اعتدال او به‌خصوص در فضای انقلابی تأسیس نظام جمهوری اسلامی ایران بسیار ارزشمند و الهام‌بخش بود و نمادی از پیوند مفهوم انقلاب و اعتدال بود. او همواره با تدبیر سخن می‌گفت، راه اعتدال و میانه‌روی را برمی‌گزید و چراغ امید را در دل مشتاقان راه هدایت، پرفروغ نگاه می‌داشت.

نظام اسلامی در حساس‌ترین مقاطع تاریخ خود شاهد حضور خالصانه و مؤثر آن بزرگ بود که بی‌ریا و باشجاعت به میدان آمد و به آرمان‌ها و اصول انقلاب همواره وفادار ماند. تقیّد او به حق و انصاف و ادب و صراحت در گفتار، زبانزد همه بود. او بیش از بیان و کلامش، از طریق اخلاق پسندیده و اعمال صالحه‌اش مردم را به راه حق دعوت می‌نمود. هیچگاه از امام و خط امام فاصله نگرفت و از حمایت رهبری معظم انقلاب دست برنداشت. آن مرحوم در برخورد با همه اقشار و افراد، منصف بود و همزمان به تشخیص و اجتهاد خود پایبند بود و در عین اصولخواهی، از میانه‌روی دست نکشید. نقش آیت‌الله مهدوی کنی در شکل‌گیری نهادهای انقلابی از جمله کمیته‌های انقلاب اسلامی و صیانت از نهاد دولت و قبول مسئولیت در مقاطع مختلف ستودنی است.

آیت‌الله مهدوی کنی نمادی از روحانیت انقلابی و اعتدالی ما بود که یادش در خاطره‌ها می‌ماند و همه اعضای خانواده انقلاب از هر جریان و جناح که باشند، همواره یادش را گرامی می دارند.

خداوند بزرگ روح بلند ایشان را با شهیدان و امام شهیدان محشور کند و یاد و نام اینچنین بزرگانی را در حافظه تاریخی ملت ما، زنده نگاه دارد.

دولت جمهوری اسلامی ایران به نشان احترام به خدمات این عالم بزرگ انقلابی، دو روز عزای عمومی در سراسر کشور اعلام می‌کند.
روحش شاد و یادش گرامی.

حسن روحانی
رییس جمهوری اسلامی ایران

سوابق حضرت آیت الله مهدوی کنی:

آيت الله محمدرضا مهدوي کني در 14 مرداد 1310 در روستاي کن – که در حال حاضر بخشي از شهر تهران است- به دنيا آمد. ايشان پس از طي دوره دبستان در کن، وارد مدرسه علميه لرزاده در تهران شد و از محضر مرحوم آيت الله برهان بهره‌هاي علمي و اخلاقي فراوان برد. آيت الله مهدوي کني در سال 1327 درسن 17 سالگي براي ادامه تحصيل به قم مهاجرت نمود و تا سال 1340 در محضر استادان مبرز آن زمان همچون حضرات آيات مشکيني، حاج شيخ عبدالجواد سده اي (جبل عاملي)، شهيد صدوقي، سلطاني، مجاهدي، رفيعي قزويني، شعراني، علامه طباطبايي، آيه الله العظمي بروجردي، امام خميني، آيه الله العظمي گلپايگاني و … رضوان الله تعالي عليهم دروس عالي فقه، اصول فقه، تفسير، حکمت، کلام و دروس خارج فقه و اصول را تتلمذ كرد.

آيت الله مهدوي کني پس از بازگشت به تهران در سال 1340، در مدرسه مروي به تدريس علوم حوزوي مشغول شدند و از سال 1342 امامت جماعت مسجد جديد‌التاسيس جليلي در ميدان فردوسي را پذيرفتند. اين مسجد پايگاه مناسبي براي فعاليت‌هاي اجتماعي و سياسي ايشان شد. مبارزات ايشان علیه حکومت طاغوت، باعث دستگيري‌هاي متعدد،‌ تبعيد،‌ شکنجه و زنداني‌شدن ايشان گرديد. ايشان آخرين روحانی مبارزی است که در روزهاي نزديک پيروزي انقلاب اسلامي براي چندمين بار دستگير و در آستانه پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي آزاد شدند.

حضرت آيت الله مهدوي کني، پس از پيروزي انقلاب، از طرف حضرت امام خميني ره عهده‌دار مسؤوليت‌هاي متعددي در تاسيس نظام نوپاي اسلامي شدند. ايشان داراي يک فرزند پسر و دو فرزند دختر هستند که همگي به تدريس در دانشگاه اشتغال دارند.

سوابق مبارزاتی یار دیرین امام

آيت الله مهدوي کني با ورود به حوزه علميه و آشنايي با ديدگاههاي حضرت امام خميني (ره) و مشاهده ظلم و ستمي که در حق اسلام، علما و مردم مي‌شود، روش سياسي حضرت امام خميني (ره) را به عنوان شيوه‌اي که مي‌تواند باعث احياي تشيع گردد، برگزيدند. اولين دستگيري ايشان در سن 18 سالگي (1328 شمسي) در اردستان بود که به شکنجه، تبعيد و زنداني‌شدن ايشان و بعضي از طلاب و مبلّغان همراه منجر شد. با رسيدن اين خبر به قم، مرحوم آيت‌الله‌العظمي بروجردي به نخست وزير وقت (اقبال) اعتراض نموده و عنوان کردند که «چرا فرزندان مرا زده‌ايد و دستگير کرده‌ايد؟»

آيت‌الله مهدوي کني، در داخل حوزه علميه فعاليت سياسي خود را شروع کردند. از جمله فعاليت‌هاي مهم ايشان عضويت در مجمعي سياسي بود که افرادي چون آيات و حجج اسلام سعادت‌پرور (پهلواني)، محمدي گيلاني، محفوظي، خادمي اصفهاني، شمس، سمندري، جنيدي، حاج شيخ عباس وراميني و… در آن حضور داشتند. بخشي از فعاليت‌هاي اين مجمع صرف تحليل فضاي سياسي کشور مي‌شد. همچنين اعضاي اين مجمع سعي مي‌کردند با خريد کتب کمونيست‌ها و ماترياليست‌ها، پس از مطالعه و مباحثه، پاسخ‌های مناسبی در برابر آنها تهيه کنند و در جريانات سياسي وقت حضور داشته باشند.

از ديگر برنامه‌هاي ايشان، فعاليت‌ در مجامع علمي و سياسي با حضور برخي دوستانشان مانند حضرات آيات شهيد مطهري، شهيد بهشتي، موسوي اردبيلي و… بوده است. در اين جلسات مباحثي مانند اقتصاد اسلامي و حکومت اسلامي مورد بحث و بررسي بوده است که در نهايت منجر به تاسيس هسته‌هايي مثل جامعه روحانيت مبارز تهران و تهيه اساسنامه مبارزاتي و ديني براي آن شد.

فعاليت‌هاي آيت الله مهدوي کني در مسجد جليلي، جنبه‌هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي و سياسي داشته است. اصرار ايشان بر طرح ديدگاه‌هاي حضرت امام (ره) و فعاليت‌هاي سياسي ايشان منجر شد که پس از چندين بار دستگيري و بازداشت کوتاه مدت، هجوم به منزل و ايجاد محدوديت براي سخنراني، منبر و تدريس، نهايتاً در رمضان سال 1353 شمسي بازداشت و به بوکان تبعيد شوند.

در ادامه، پس از روشن‌شدن نقش ايشان در پرونده ديگري که از پرونده عمومي طرفداري از حضرت امام ره سنگين‌تر بود، از بوکان به مهاباد و سپس به تهران اعزام مي‌شوند و در کميته مشترک ضد خرابکاري و ساواک مورد بازجويي و شکنجه‌هاي جسمي و روحي قرار مي‌گيرند. بخشي از اتهاماتي که ساواک به ايشان وارد نمود، ارتباط با مبارزان ضد رژيم شاه و کمک مالي به خانواده زندانيان بود.

ايشان به چهار سال زندان محکوم مي‌شوند که پس از دو سال و همراه با فضاي به اصطلاح باز سياسي سال 55 به همراه برخي ديگر از زندانيان سياسي آزاد مي‌شوند. مبارزات آيت الله مهدوي کني عليه حکومت طاغوت تا پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي زير نظر حضرت امام ره ادامه مي‌يابد.

آثار علمي رئیس دانشگاه امام صادق

آية الله مهدوی کنی با وجود فعاليت‌های سياسی فراوان و حضور فعال در سنگر دفاع از انقلاب و رهبری، هرگز فعاليت‌های علمی خود را کنار ننهادند و همواره به تأليف و تدريس در دانشگاه و حوزه مشغول بود‌ه‌اند. دانشجويان ورودی‌های جديد اين افتخار را دارند که يک روز در هفته از درس‌های اخلاق اين بزرگوار استفاده می‌برند. بخشي از آثار علمي ايشان به قرار ذيل است:

– كتاب نقطه‌هاي آغاز در اخلاق عملي (كتاب سال جمهوري اسلامي ايران كه تاكنون بيش از سي بار تجديد چاپ شده است.)

– کتاب اصول و مباني اقتصاد اسلامي در قرآن

– کتاب بيست گفتار

– کتاب شرح دعاي افتتاح

– تقريرات درس‌هاي خارج فقه آيات عظام بروجردي و خميني ره

– تدريس خارج فقه در دانشگاه و مدرسه علميه مروي براي دانشجويان و طلاب دوره‌هاي عالي

– تدريس آيات الاحکام در مدرسه مروي و آيات اقتصادي در دانشگاه امام صادق عليه‌السلام

– تدريس دوره‌هاي اخلاق اسلامي در دانشگاه امام صادق عليه‌السلام و حوزه علميه مروي

– صدها سخنراني علمي در محيط‌هاي حوزوي و دانشگاهي و رسانه‌های عمومی

– راهنمايي و مشاوره پايان‌نامه‌های کارشناسي ارشد و دکتري

– تقدير از مجموعه فعاليت‌های اثر بخش ايشان در نشر علم در دومين جشنواره بين‌المللی علوم انسانی و اسلامی فارابی

سمت‌های اجرايی رئیس فقید مجلس خبرگان رهبری

آيت‌الله مهدوي كني نخست‌وزير وقت در محضر امام خميني

آيت الله مهدوي کني پس از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي مسؤليت‌های مختلفي را عهده‌دار بوده‌اند که از جمله آنها مي‌توان به موارد ذيل اشاره کرد:

الف) مسؤوليت‌هاي سابق:

– عضويت در حلقه اوليه شوراي انقلاب از طرف حضرت امام خميني ره (اولين سمت ايشان که در زمان حضور حضرت امام ره در پاريس به ايشان سپرده شد. حلقه اوليه شوراي انقلاب شامل حضرات آیات شهيد مطهري،‌ شهيد بهشتي، شهيد باهنر رحمهم الله و حضرات آیات خامنه‌اي، هاشمي رفسنجاني، موسوي اردبيلي و مهدوي کني بود. به تدريج اعضاي ديگر روحاني و دانشگاهي با تصويب جمع به آنان اضافه گرديد).

– عضويت در کميته استقبال از حضرت امام خميني ره

– سرپرستي کميته‌های انقلاب اسلامي (به عنوان اولين نهاد انقلابي مسلح براي حفظ انقلاب به پيشنهاد شهيد مطهري و حکم حضرت امام خميني ره )

-عضويت به عنوان فقيه در شوراي نگهبان (دو دوره)

– نمايندگي حضرت امام خميني ره در هيأت حل اختلاف مسؤولان نظام و چندين ماموريت مشابه در حوادث مهم دوران انقلاب

– وزارت کشور در کابينه شهيدان رجايي و باهنر (سال‌های60-58)

– نخست‌وزيري پس از شهادت شهيدان رجايي و باهنر (سال 60)

– عضويت در ستاد انقلاب فرهنگي به حکم حضرت امام خميني ره

– عضويت در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به حکم حضرت امام خميني ره و مقام معظم رهبري

– مسؤوليت ستاد کمک‌رساني به مردم مناطق بمباران شده

– عضويت در شوراي بازنگري قانون اساسي (سال 68)

– رياست مرکز رسيدگي به امور مساجد

– عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام

ب) مسؤوليت‌هاي کنوني

– مؤسس و دبير کل جامعه روحانيت مبارز

– رياست دانشگاه امام صادق عليه‌السلام

– توليت حوزه علميه مروي به همراه موقوفات وابسته، به حکم حضرت امام خميني ره (که بر اساس وقف‌نامه توليت آن بايد با مجتهد اول تهران باشد)

– رياست مجلس خبرگان رهبري

آیت الله مهدوی کنی در 17 سالگی

آیت الله مهدوی کنی در ۱۷ سالگی

آیت الله مهدوی کنی در دوران زندان در رژیم پهلوی

آیت الله مهدوی کنی در دوران زندان رژیم پهلوی

در کنار چهره هایی چون هاشمی، احمدی خمینی، قطب زاده و چمران در محضر رهبر کبیر انقلاب

آیت الله مهدوی کنی پس از انقلاب

آیت الله مهدوی کنی پس از انقلاب

آیت الله مهدوی کنی در کنار جمعی از انقلابیون

آیت الله مهدوی کنی در کنار جمعی از انقلابیون

آیت الله مهدوی کنی در کنار جمعی از انقلابیون

آیت الله مهدوی کنی در کنار جمعی از انقلابیون

آیت الله مهدوی کنی در کنار بنیانگذار جمهوری اسلامی

آیت الله مهدوی کنی در کنار بنیانگذار جمهوری اسلامی

آیت الله مهدوی کنی در حال سخنرانی در دهه نخست انقلاب

آیت الله مهدوی کنی در حال سخنرانی در دهه نخست انقلاب

آیت الله مهدوی کنی در کنار جمعی از رزمندگان و دریابان شمخانی

آیت الله مهدوی کنی در کنار جمعی از رزمندگان و دریابان شمخانی

عیادت آیت الله مهدوی کنی از آیت الله مرعشی نجفی

عیادت آیت الله مهدوی کنی از آیت الله مرعشی نجفی

آیت الله مهدوی کنی و طاهری خرم آبادی

آیت الله مهدوی کنی و طاهری خرم آبادی

آیت الله مهدوی کنی در جمع رزمندگان جنگ تحمیلی

آیت الله مهدوی کنی در جمع رزمندگان جنگ تحمیلی

آیت الله مهدوی کنی در میان رزمندگان

آیت الله مهدوی کنی در میان رزمندگان

آیت الله مهدوی کنی،ابراهیم انصاریان و مرحوم آیت الله مجتهدی

آیت الله مهدوی کنی،ابراهیم انصاریان و مرحوم آیت الله مجتهدی

شهید محلاتی، ابراهیم انصاریان، آیت الله امامی کاشانی، آیت الله مهدوی کنی

شهید محلاتی، ابراهیم انصاریان، آیت الله امامی کاشانی، آیت الله مهدوی کنی

آیت الله مهدوی کنی در کنار آیت الله خامنه‌ای

آیت الله مهدوی کنی در کنار آیت الله خامنه‌ای

آیت الله مهدوی کنی در دفتر کارش

آیت الله مهدوی کنی در دفتر کارش

  1. نویسنده دیدگاه: احمدرضا
    مهر ۲۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۹:۴۴

    روحش شاد و یادش گرامی و راهش پررهرو باشد

  2. نویسنده دیدگاه: اصلاح طلب
    مهر ۳۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۷:۲۶

    روحش شاد و یادش گرامی باد ایشان علرغم موسس و دبیرکل جامعه روحانیت مردانه و شرافتمندانه با طیف مقابل خود رقابت سیاسی داشت و هیچگاه آخرت خود را با دنیا معامله نکرد ای کاش دیگران هم این چنین بودند …

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار