سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 42117
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » دستگیری دو صیاد پرندگان شکاری در دلفان
Print This Post
رئیس اداره محیط‌ زیست نورآباد:

هر ساله با شروع فصل مهاجرت پرندگان شکاری به استان اداره حفاظت محیط‌ زیست دلفان با تمام امکانات و به صورت روزانه اقدام به گشت و کنترل و جلوگیری از زنده‌گیری و قاچاق این پرندگان با ارزش توسط صیادان بومی و غیربومی می‎کند و این کار تا پایان فصل مهاجرت آنها ادامه می‎یابد.

به گزارش سلام دلفان- نبی حسنوند بیان کرد: هر ساله با شروع فصل مهاجرت پرندگان imagesشکاری به استان اداره حفاظت محیط‌ زیست دلفان با تمام امکانات و به صورت روزانه اقدام به گشت و کنترل و جلوگیری از زنده‌گیری و قاچاق این پرندگان با ارزش توسط صیادان بومی و غیربومی می‎کند و این کار تا پایان فصل مهاجرت آنها ادامه می‎یابد.

وی اضافه کرد: در همین راستا یگان اجرایی این اداره در حین گشت در مناطق تحت مدیریت، دو نفر متخلف زنده‌گیری این پرندگان که در کوخه (چاله‎ای که برای زنده‌گیری پرندگان شکاری حفر می‎کنند) حضور داشتند را دستگیر و از آنان یک بهله دلیجه و یک قطعه کبوتر به همراه تور و سبد حمل پرنده و سایر ادوات زنده‌گیری کشف و ضبط شد.

حسنوند ادامه داد: پس از بازجویی از متخلفان متوجه شدیم که این پرندگان برای قاچاق برای شیوخ عرب خلیج‌فارس زنده‌گیری می‎کردند که متاسفانه با توجه به کمبود محیط‎بان نتوانسته‎ایم با تمام قوا به این جنگ نابرابر برویم.

رئیس اداره محیط زیست نورآباد خاطرنشان کرد: ما از تلاش برای جلوگیری از این قاچاق دست نمی‎کشیم اما انتظار داریم هر چه زودتر جرائم زیست‌محیطی به تصویب مجلس شوراری اسلامی و همچنین شورای عالی محیط‌زیست قرار بگیرد تا لااقل با اعمال جرائم سنگین بتوانیم جلوی حجم گسترده شکار این سرمایه‎های ارزشمند را بگیریم.

وی اظهار کرد: لرستان به دلیل برخورداری از کوهستان‎های سر به فلک کشیده زاگرس زیستگاه مناسبی برای پرندگان شکاری ارزشمند است که بعضی از این پرندگان، بومی استان و بعضی دیگر غیربومی هستند و به لرستان کوچ می‎کنند، از جمله این پرندگان انواع عقاب‎، شاهین، سارگپه، دلیجه بوده که همگی از سرمایه‎های محیط‌ زیست ایران به شمار می‎آیند و هر گونه کوتاهی در زمینه حفاظت و از همه مهمتر جلوگیری از قاچاق این گونه‎های نادر جانوری ضرر جبران‌ناپذیری برای محیط‌زیست ایران به بار می‎آورد.

حسنوند تصریح‌کرد: از جمله کارهایی که در زمینه حفظت از آنها می‎توان انجام داد عبارتند از افزایش تعداد محیط‌بانان با طی دوره‎های آموزشی مناسب و تجهیزات سخت‌افزاری مانند روبات پرنده یعنی همان هلی‌کوپترهای بدون سرنشین کوچک است که می‎توان کمبود محیط‌بان را با آن برطرف کرد و مناطق وسیعی را پوشش و کنترل داد و جلوی قاچاق پرندگان و همچنین کشتار دیگر حیوانات را گرفت.

رئیس اداره محیط‌ زیست نورآباد با بیان اینکه برای مقابله با صید غیرمجاز باید قوانین با جرائم سنگین تصویب شود، افزود: از همه مهمتر حس مسئولیت شهروندان نسبت به محیط‌زیست است که می‎تواند تمامی کارهای ما را پوشش دهند و نگذارند این میراث گران‎بهای الهی مورد سودجویی عده‎ای افراد ناآگاه قرار گیرد.

منبع:ایسنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار