سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 42614
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تصاویر نگران کننده از کره شمالی
Print This Post

تصاویر جدید ماهواره‌ای نشان می دهد کره شمالی احتمالا در حال آماده سازی تأسیساتی به منظور فرآوری پلوتونیوم در سطح ساخت تسلیحات هسته‌ای است.

به گزارش سلام دلفان، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نهاد کره شمالی – آمریکا در دانشگاه جان هاپکینز اعلام کرد: تصاویر ماهواره‌ای نشان دهنده بلند شدن بخار از یک کارخانه باز فرآوری در مجتمع هسته‌ای یونگ بایون در کره شمالی است ، نشانه‌ای که از انجام تعمیرات و انجام برخی آزمایش‌های اولیه قبل از آغاز آزمایش هسته‌ای حکایت دارد .

از این تأسیسات به منظور فرآوری دوباره سوخت مصرف شده از یک راکتور پنج مگاواتی در یونگ بایون استفاده می شود که منبع اصلی تولید پلوتونیوم در سطح ساخت سلاح هسته‌ای در کره شمالی به شمار می رود.

تصاویر نگران کننده از کره شمالی
این تصاویر ماهواره‌ای جدید نشان می دهند این راکتور به مدت 10 هفته خاموش بود که مدت زمانی بیشتر از زمان مورد نیاز برای انجام تعمیرات عادی محسوب می شود.

این موسسه با هشدار در این باره که هنوز نتیجه گیری در این زمینه زود است ، اعلام کرد تعطیلی این راکتور ممکن است سبب خارج کردن شمار محدود ی از میله‌های سوخت برای انجام عملیات احتمالی فراوری دوباره شده باشد.

این موسسه همچنین اعلام کرد این تصاویر همچنین از فعالیت کامیون ها در نزدیک ساختمان حکایت دارند که می تواند شامل دریافت سوخت مصرف شده در مجتمع باز فرآوری باشد.

تحلیل های جدید در راستای تهدیدهای جدید از سوی پیونگ یانگ در ارتباط با انجام یک آزمایش زیرزمینی هسته‌ای جدید در پی تصویب قطعنامه‌ای در سازمان ملل متحد هستند که نقض حقوق بشر از سوی کره شمالی را محکوم کرده است.

پیونگ یانگ این راکتور پنج مگاواتی را در ازای توافق نامه خلع سلاح هسته‌ای در سال 2007 تعطیل کرد اما در اواسط سال 2013 بار دیگر کار بازسازی آن را آغاز کرد. کارشناسان می گویند این راکتور زمانی که عملیاتی شود قابلیت تولید شش کیلو پلوتونیوم را در سال دارد که برای ساخت یک بمب هسته ای کافی است.

در حال حاضر گفته می شود پیونگ یانگ پلوتونیوم کافی برای ساخت حدود شش بمب را دارد . این در حالی است که پیونگ یانگ بخشی از ذخیر پلوتونیومی خود را برای انجام دو آزمایش از سه آزمایش هسته‌ای خود استفاده کرد.

کارشناسان همچنین بر این باورند کارخانه سانتریفوژی گازی در مجتمع یونگ بایون می تواند 68 کیلوگرم در سال اورانیوم در سطح ساخت تسلیحات هسته ای تولید کند، میزانی که برای ساخت سه بمب هسته ای کافی است.

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار