سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 42639
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » بررسی قانون نهی از منکر در مجمع تشخیص مصلحت
Print This Post

دادستان کل کشور گفت: در قوه قضائیه معاونت پیشگیری از وقوع جرم فعال است که عمدتا در حوزه امر به معروف و نهی از منکر فعال است و قانونی نیز در این زمینه مدن شده که الان در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

 به گزارش سلام دلفان، حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی در جلسه پرسش و پاسخ سلسله جلسات بزم اندیشه در مشهد مقدس اظهار کرد: معروف به گستردگی همه بایدها است و منکر نیز به گستردگی همه نبایدها است.

رئیسی افزود: در قوه قضائیه معاونت پیشگیری از وقوع جرم فعال است که عمدتا در حوزه امر به معروف و نهی از منکر فعال است و قانونی نیز در این زمینه مدن شده که الان در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

وی بیان کرد: همه دستگاه‌ها وظیفه پیشگیری بر عهده دارند، صدا و سیما باید به دنبال کاهش ناهنجاری‌ها باشد و دستگاه قضایی نیز اهمیت زیادی به بحث احیای امر به معروف و نهی از منکر می‌دهد و بنای ما این است که باید از آمران به معروف حمایت زیادی انجام شود.

رئیسی بیان کرد: قاضی؛ کارش، کار الهی است، آمر به معروف هم کارش همین است و آمر به معروف در روایات به عنوان جانشین خدا معرفی شده زیرا امر خدا را اجرا می‌کند.

وی بیان کرد: در حوزه امر به معروف و نهی از منکر انتقام جویی مطرح نیست، امر به معروف و قضا هر دو باید برای خدا باشد و دوم اینکه هر دو باید خود را در جایگاه خلافت الهی ببینند.

رئیسی گفت: کسوت آمر به معروف و نهی از منکر کسوت خلافت الهی است و دستگاه قضایی خود را موظف به حمایت از آمر به معروف می‌بیند.

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با فعالیت اقتصادی قوه قضائیه افزود: قوه قضائیه هیچ فعالیت اقتصادی انجام نمی‌دهد، موسسه مالی میزان ارتباطی با قوه قضائیه ندارد.

دادستان کل کشور تاکید کرد: در اصل 44 قانون اساسی سیاست‌های مصوبی وجود دارد و یک آئین نامه دارد که مجلس تصویب کرده و وظایفی برای قوه قضائیه در آن مطرح شده است.

رئیسی گفت: به صورت کلان، سازمان بازرسی کل کشور در زمینه اصل 44 و کیفیت آن نظارت دارد.

وی افزود: در ارتباط با اقتصاد مقاومتی نیز دستگاه قضایی وظایف خاص خود را دارد.

دادستان کل کشور تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی در دستگاه قضایی، شامل نظارت، رسیدگی به پرونده‌ها و… است.

وی بیان کرد: قانون رسیدگی به تخلف را در برخی از موارد در درون خود سیستم دیده است، مثلا تخلفات مالیاتی در درون خود سازمان بررسی می‌شود و در این زمینه یک دادستان مالیاتی فعال است.

رئیسی تاکید کرد: ما یکسری از مشاغلی داریم که درآمدهای سرسام آور دارند و اینها فرار مالیاتی دارند، در مورد این مشاغل تعرفه‌ها باید واقعی شود.

وی افزود: اصل مسئله رسیدگی به مسائل مالیاتی در دورن خود سازمان مالیاتی است.

رئیسی گفت: 70 درصد موفقیت و اصلاح امور در ادارات و سازمانهای کشور، رعایت قانون به شکل واقعی است.

وی افزود: قانون خوب نیازمند مجریان معتقد و خوب است، قانون عادلانه، مجریان عادل و قانونمند می‌طلبد، هر حوزه‌ای که در آن گره است جاهای است که گاها روابط ناسالم برقرار شده است.

رئیسی تاکید کرد: امروز برخورد با قاچاقچیان از سوی دستگاه قضا شدیدترین و بالاترین برخورد است و حتی سازمان ملل نیز در این زمینه از جمهوری اسلامی تقدیر کرده است.

وی افزود: قاچاق در دنیا زیر چتر نیروهای ناتو و آمریکا مواد مخدر تولید می‌شود و در مقابل جمهوری اسلامی قاطعانه با مواد مخدر برخورد می‌کند و امروز حتی دشمنان نیز بر این مسئله صحه می‌گذارند.

دادستان کل کشور بیان کرد: جای معتاد در زندان نیست بلکه باید به پرورشگاه‌ها و اماکن بازیابی منتقل شود و گلایه در مورد اینکه چرا معتادان بلافاصله آزاد می‌شوند از این نظر صحیح نیست زیرا زندان محل قاچاقچیان است.

رئیسی بیان کرد: در قوه قضائیه تفاوتی میان تخلف قاضی و کارمند وجود ندارد و در دادسرای انتظامی قضات اساسا تخلفات قضات مورد بررسی قرار می‌گرد و علاوه بر آن نظارتها هم بسیار قوی است.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار