سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 42798
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » عراقچی:درباره هیچ موضوعی توافق نکردیم
Print This Post

معاون وزیر امورخارجه ایران که هم اکنون در وین حضور دارد در گفت‌وگوی ویژه خبری گفت که هنوز درباره هیچ موضوعی با گروه ۱+۵ توافقی نکرده‌ایم.

به گزارش سلام دلفان، “سید عباس عراقچی” معاون وزیر امور خارجه ایران از وین اتریش در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما مشارکت کرد.

وی طی سخنانی گفت: طی روزهای گذشته مذاکرات فشرده ای داشتیم و بر خلاف گذشته پیشرفت های بیشتری حاصل و دیدگاه ها نزدیک شد اما رسیدیم به سوم آذر و مدت توافق ژنو به پایان رسید.عراقچی افزود: فرصت هفت ماهه در نظر گرفته شده به این معنا نیست که می خواهیم تا پایان هفت ماه آینده به مذاکرات بپردازیم بلکه توافق طرف ها این است که طی هفته های آینده به توافق برسیم.

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: تعهدات دو طرف در این مدت بر اساس اقدام مشترک یا همان توافق ژنو خواهد بود که بر اساس آن غنی سازی و برنامه هسته‌ای ایران ادامه خواهد یافت و در طرف مقابل تعلیق تحریم‌ها نیز ادامه خواهد یافت و مبلغی که معادل 10 ماه گذشته آزاد می شد معادل همان نیز در هفت ماه آینده آزادسازی خواهد شد.

وی اضافه کرد: دیدگاه ها در حال حاضر خیلی به هم نزدیک شده است و امیدواریم به سرعت بتوان به نتیجه رسید.

عراقچی افزود: نحوه برداشته شدن تحریم‌ها و نحوه و میزان غنی سازی اورانیوم ایران از موضوعات کلیدی است که هنوز اختلافات بر سر آن وجود دارد.

وی گفت: غربی ها مذاکرات را در راستای رفع نگرانی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران آغاز کردند و در روز اول گمان می‌کردند که با برچیده شدن تاسیسات هسته‌ای ایران این نگرانی‌ها برطرف می‌شود اما امروز این دیدگاه برطرف شده است. در مجموع در مسیری قرار داریم که در رسیدن به نتیجه در مذاکرات امیدوار شده‌ایم البته نمی شود گفت که رسیدن به توافق در مذاکرات صد در صد است.

معاون وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: قسمت مشکل راه توافق را سپری کرده‌ایم و گره‌های که در حال حاضر وجود دارد چشم انداز بهتری برای باز شدن آنها وجود دارد.

وی گفت: بلافاصله و در فاصله یکی دو هفته ای مذاکرات از سر گرفته خواهد شد و در ماه دسامبر حتما مذاکراتی خواهیم داشت و در کنارش جلسات کارشناسی وجود خواهد داشت. همه متفق القول هستیم که باید از فضای ایجاد شده بهره برداری شود.

عراقچی افزود: طرف مقابل به این نتیجه رسیده که از طریق فشار و درخواست های غیر واقعی نمی توانند به خواسته‌های خود برسند و نتیجه مذاکره حتما به گونه ای خواهد بود که تمامی حقوق هسته ای ایران حفظ خواهد شد و قطعا تمامی تحریم ها برداشته می شود.

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: هر چه مذاکرات به پیش می رود اختلافات میان گروه 1+5 بیشتر می شود و هر چه مطالب ریزتر می شود این اختلافات بیشتر می شود اما انتظار داریم وقتی با ما مذاکره می کنند با دیدگاه واحدی با ما مذاکره کنند و اختلافات داخی خود را حل کرده و با یک دیدگاه در مذاکره حاضر شوند.

وی اضافه کرد: هنوز درباره هیچ موضوعی توافق نکردیم  اما درباره هر موضوعی راه حل و ایده ها و دیدگاه هایی وجود دارد. نحوه برداشته شدن تحریم ها و غنی سازی ایران از موضوعات کلیدی هستند اما در کنار این موضوعات، مسائل دیگری وجود دارد که آنها نیز مهم هستند که باید آنها نیز حل شوند و امیدواریم در هفته های آتی بتوانیم به توافق برسیم.

دور نهایی مذاکراتی که با انعقاد توافقنامه ژنو در 3 آذر سال گذشته بین ایران و گروه 1+5 آغاز شده بود، پایان یافت. وزرای خارجی که طی روزهای اخیر در وین گرد هم آمده بودند در نهایت تصمیم گرفتند با توجه به آنچه “پیشرفت در مذاکرات” خوانده می‌شود توافق “برنامه مشترک اقدام” را برای چندین ماه دیگر تمدید کنند تا امیدها برای دستیابی به توافقی جامع زنده باقی بماند.

دیپلمات‌ها می‌گویند که بر اساس این توافق که تمدید توافقنامه موقت ژنو محسوب می‌شود طرفین باید چارچوب کلی توافق را تا 10 اسفند ماه سال جاری (1 مارس 2015) و توافق نهایی را تا 10 تیر سال آتی شمسی (1 جولای 2015) منعقد کنند. در این بین ماهیانه 700 میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران یعنی در مجموع 4/2 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران آزاد شود.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار