سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 42921
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
خانه » اخبار برتر » نیاز مردم دلفان به کتاب و کتابخانه
Print This Post
گفت وگو با مسئولین و مردم؛

شهرستان دلفان با دو مرکز شهری و 440 روستا و 145 هزار نفر جمعیت تنها دارای دو کتابخانه عمومی است.

به گزارش سلام دلفان، کتابخانه های عمومی از مهمترین نهادهایی فرهنگی و به عنوان یک مرجع فرهنگی نقش مهمی در توسعه فرهنگی جامعه دارند.

این نهاد مهمترین نهادی است که در کشور ما موظف شده است نیازهای فرهنگی و اطلاعاتی همه قشرهای جامعه بدون در نظر گرفتن سن ، مذهب ، جنسیت و میزان علاقه پاسخ دهد و امکانات ، تجهیزات و فضای فیزیکی آن باید متناسب با نیاز مراجعه کنندگان تعریف شود.

ارتقای سطح دانش جامعه ایجاد امکان دسترسی به اطلاعات برای همه ، حمایت از سواد آموز و آموزش های رسمی و غیر رسمی ، گسترش فرهنگ مطالعه مکتوب ، کمک به رواج فن آوری های جدید و پر کردن اوقات فراغت از جمله اهداف و وظایف کتابخانه های عمومی است .

در بیانیه یونسکو از کتابخانه ها به عنوان بزرگراهی برای رشد فرهنگی افراد و گروههای اجتماعی نام برده شده است .

وجود کتابخانه در هر شهر نشان دهنده توسعه یافتگی آن منطقه است و وجود این نهاد برای مسافران ، کتابخانه ها یک فضای فرهنگی را در ذهن ها به وجود می آورد و نبود آن پایین بودن شاخص فرهنگی را می رساند .

امام جمعه نورآباد افزود: دین مبین اسلام اهمیت فراوانی به علم و دانش داده بطوریکه فراگیری دانش را بر هر مرد و زن واجب کرده است .

حجت الاسلام سید جعفرهاشمی نژاد اظهار داشت: جایگاه علم در اسلام به قدری بالاست که در اولین آیه ای که بر پیامبر نازل شد به قلم و آنچه می نویسد سوگند یاد کرده است .

وی بیان داشت: مطالعه موجب افزایش سطح آگاهی خانواده ها می شود و خانواده هایی که دارای مطالعه و آگاهی هستند در تربیت فرزندان خود موفق تر هستند و افزایش مطالعه موجب پیشگیری بسیاری از آسیب های اجتماعی بخصوص در خانواده ها جلوگیری می شود.

شهرستان دلفان با دو مرکز شهری 440 روستا و 145 هزار نفر جمیت تنها دو کتابخانه عمومی دارد و کتابهای موجود در این دو مرکز نیز با استانداردهای لازم فاصله زیادی دارد .

یکی از شهروندان نورآبادی می گوید : در این شهر تنها یک کتابخانه عمومی وجود دارد که این کتابخانه نیز از داشتن کتابهای مورد نیاز محروم است .

‘بهرام ایمانی ‘افزود : بسیاری از کتابهای مرجع که مورد نیاز دانشجویان و پژوهشگران است در این کتابخانه وجود ندارد .

به گفته یکی از دانشجویان، با توجه به گسترش مراکز دانشگاهی در دلفان و افزایش تعداد دانشجویان کتابهای تخصصی رشته های مختلف در این کتابخانه وجود ندارد .

‘علی حیدر دهقانی’ افزود : کمبود مکان نیز موجب شده که تنها کتابخانه شهر نورآباد یک روز در میان به آقایان و بانوان اختصاص یابد .

یکی از معلمان نیز می گوید : فضای سالن مطالعه این کتابخانه بسیار کوچک است و نمی تواند جوابگوی نیاز علاقمندان باشد و این مشکل در فصل امتحانات و کنکور به اوج خود می رسد .

‘کیومرث نوبهاری’ ادامه داد : شاخص های کتاب و کتابخانه در نورآباد بسیار پایین است که وظیفه مدیران فرهنگی برای افزایش سالن ها، تعداد کتابخانه ها و افزایش کتابها سنگین است .

رئیس امور کتابخانه های عمومی شهرستان دلفان در این باره می گوید : این شهرستان دارای چهار کتابخانه عمومی است که از این تعداد دو کتابخانه شهری در نورآباد و هفت چشمه و دو کتابخانه روستایی در ایرانشاهی و شهرک امام (ره) واقع شده اند .

‘ احمد نظری ‘ شمار کتابهای موجود در کتابخانه های عمومی شهرستان را 30 هزار جلد کتاب عنوان کرد و اظهار داشت : از این شمار 15 هزار 300 نسخه مربوط به تنها کتابخانه عمومی (شهید نواب صفوی ) شهر نورآباد است.

وی بیان داشت : تعداد کتاب و کتابخانه های موجود در این شهرستان جوابگوی نیازعلاقمندان به مطالعه نیست و از مسئولان شهرستان و استان می خواهیم پیگیری های لازم را در این زمینه انجام دهند.

به گفته کارشناسان، براساس استانداردهای بین‎المللی کتابداران “ایفلا“ به ازای هر فرد باید سه جلد کتاب در کتابخانه‎های عمومی وجود داشته باشد و این در حالیست که در دلفان به طور تقریبی به ازای هر4 نفر یک جلد کتاب در کتابخانه های عمومی این شهرستان وجود دارد.

در مرکز این شهرستان(نورآباد) تنها یک کتابخانه عمومی با 650 متر مربع زیر بنا و 15 هزار و 300 جلد کتاب وجود دارد که با توجه به استانداردهای جهانی نورآباد مرکز شهرستان حداقل نیاز به دو کتابخانه دیگر دارد .

در چند سال گذشته مسئولان شهرستان وقت شهرستان دلفان از تخصیص اعتبار جهت ساخت کتابخانه دوم شهر نورآباد خبر دادند اما تاکنون عملیات ساخت این طرح اجرایی نشده است.

*اهداء زمین جهت کتابخانه دوم

رئیس امور کتابخانه های عمومی دلفان علت اجرایی نشدن ساخت کتابخانه دوم نورآباد را مشکل تامین زمین آن عنوان کرد و اظهار داشت : خوشبختانه با همکاری شورای شهر و کمک یکی از خیران یک قطعه زمین به مساحت 500 متر مربع در منطقه خرم مسکن اهداء شده است .

‘نظری’ اظهار امیدواری کرد با تخصیص اعتبار مورد نیاز عملیات ساخت کتابخانه دوم شهر نور آباد آغاز شود.

 

منبع: ایرنا

 1. نویسنده دیدگاه: رضا
  آذر ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۹:۴۸

  چرا … در انتخاب مسئولان هنوز همه چیز فدای روابط است آقای رییس …. تخصصی در این باره دارد؟ …

 2. نویسنده دیدگاه: عاشقان ولایت
  آذر ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۹:۰۵

  با سلام وتقدیر وتشکر از برادرمون جناب اقای نظری که در گذشته (شورای شهر ) ثابت کردند شخصی خدمتگذار بودند. و به نظر بنده اگر بیطرفانه قضاوت کنیم کدام یا کدام یک مسئول گذشته کتابخانه به اندازه ایشان خدمت نموده اند که یکی از خدمات ایشان در این مدت کوتاه تهیه کردن همین زمین 500 متری برای کتابخانه در بهترین نقطه شهر میباشدو دیگر خدمات…و در اخر از وسئولین خصوصآ امام جمعه و فرماندار خواهش مندیم از این مسئول بومی و خدمتگذار و ولایتی نهایت حمایت خود را به عمل اورند ((و من ا… توفیق))

 3. نویسنده دیدگاه: دلسوز
  آذر ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۵۷

  سلام آقارضا از کامنت شما می فهمیم که خیلی خیلی ازریاست آقای نظری ناراحتی .دراین چهار دهه که شما فرمودید چه گلی به سر کتابخانه نزده اندکه ایشان بزنندآقای نظری باپیگری مداوم خودش توانسته که حودود500 متر زمین در خرم مسکن بتام کتابخانه شمار دو از طریقه شهرداری تهیه وبنام کتابخانه ثبت شود لازم باشد باایشان صحبت میکنم که عملکردش را رسانه ای کند. خدارحم کرد نورآبادی

 4. نویسنده دیدگاه: رضا
  آذر ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۳:۵۸

  سلام دلسوز. به احترام شما عدالت را اجرا کردن ونوشته مرا حذف کردن متشکرم از سانسور ها

 5. نویسنده دیدگاه: رضا
  آذر ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۴:۰۲

  دلسوز آگه منم تمجید میکردم وبفکر اصلاح امور نبود م مطمئناً با سانسور روبرو نمیشدم

 6. نویسنده دیدگاه: رضا
  آذر ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۵:۳۸

  نوشته من کشاورز شده مثل گیرند ه های تلویزیونی در نورآباد دیشب قطع شد الان. دوباره نصب شد دلسوز. آگه می خوای مورد بی لطفی دست اندرکاران سایت قرار نگیری اصلا انتقاد. نکن. به من چه کی چکاره است. مثلا اگر شنیدم ممیزی یه اداره اقتصادی شده رییس سازمان تبلیغات. فقط بگم به به چه حسن انتخابی این طور نه تنها مطلبم حذف نمیشه بلکه. تشویق هم میشم. مطلب منو حذف کردن جواب های شما…. اصلا معلوم نبود براچی ودر جواب کی نوشتید ولی احسن به دوستان مطالب اولی منواوردن. تا کلاف در سرگم نباشه…

 7. نویسنده دیدگاه: رضا
  آذر ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۵:۵۱

  میگم سانسور به این میگن. سوال بنده را پر از نقطه چین کردن ولی از جواب های دلسوز وپیرو ولایت محترم مشخص اصل سوال چیه اپراتور مگه خوابی کنترل کن 5

 8. نویسنده دیدگاه: دلسوز
  آذر ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۷:۳۸

  سلام اقا رضا بیایم ببینیم واندیشه کنیم اول خوبیها را وبعد بدیها راوتصمیم به قضاوت کنیم. ببخشیداز ایشان سوال کردم در باره مدرک تحصیلی اش گفتندلیسانس تربیت بدنی وفوق لیسانس مدیریت که بهمن ماه دفاع از مدرک کارشناسی ارشداش می باشد .قرن قرن آتش نیست قرن یک هوای تازه است

 9. نویسنده دیدگاه: رضا
  آذر ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۴۱

  ممنون از دعوت شما من در جایگاه قضاوت نیستم چون تخصص بنده کشاورزی وحشره شناسی زنبور داری میتونم اظهار نظر کنم.ولی اینو میدانم کار. فرهنگی مخصوصا کتاب وکتابخانه خودش مقوله جدا وتخصص خاص فرهنگی میطلبه. قضاوت با شما یک کشاورز میتونه مدیر موفق در امور شهری وترافیک بشه.

 10. نویسنده دیدگاه: بی طرف
  آذر ۱۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۵:۴۴

  سلام. جواب آقا رضا بله. اگه خواستی وشما هم خوب می دانی بیش از هزار نفرغیر تخصوصی بوده غیر تخصوصی اند ومثل این آقا موفق در کار. ببخشید از کلمات خوب استفاد کن حداقل بنویس کارشناس کشاورزی .جواب سوال آخرت بله در این شهرستان لیسانس ادبیات فارسی رئیس تربیت بدنی شده ومدیرکل تربیتبی ربطی به تربیت بدنی نداشت ولی موفق بودند .

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار