سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 43059
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۵ نظر
خانه » اخبار برتر » تعرفه گاز مصرفی در دلفان را با اقلیم یک محاسبه کنید
Print This Post

با وجود اینکه شهرستان دلفان یکی از مناطق کوهستانی کشور است و به سبب ارتفاع هزار و 800 متری از سطح دریا از مناطق سردسیر این به شمار می رود اما بر اساس تقسیم بندی شرکت گاز، در ردیف اقلیم دو کشوری قرار دارد.

به گزارش سلام دلفان ، شهرستان دلفان با بیش از101 روز در سال سرما و یخبندان دارد و کمینه دمای هوای آن در برخی از روزهای فصل زمستان به بیش از منهای 25 درجه زیر صفر می رسد اما در تقسیمات و اقلیم بندی شرکت گاز ایران شهرستان دلفان با توجه میزان سرما ومصرف گاز آن در زمره مناطق اقلیم شماره یک قرار نگرفته است و بهای گاز مصرفی آن همچون مناطق گرمسیر لرستان محاسبه می شود .

با اجرایی شدن قانون هدفمند کردن یارانه ها شرکت گاز شهرهای ایران را به 5 اقلیم آب و هوایی تقسیم کرده که اقلیم یک سردترین و اقلیم 5 گرمترین مناطق اعلام شده است.

تعرفه های گاز مصرفی براساس اقلیم و میزان سرما در شهرهای مختلف تعیین شده محاسبه می گردد و براین اساس تعرفه گاز مصرفی در مناطق سردسیر ارزان تر از دیگر مناطق محاسبه می شود.

شدت سرما این منطقه قابل قیاس با دیگر شهرهای استان نیست اما جای سوال دارد که چرا دلفان در اقلیم یک شرکت گاز قرار نگرفته است؟

* شهرستان دلفان را در ردیف مناطق اقلیم یک قرار دهند

فرماندار شهرستان دلفان در این باره گفت : این شهرستان بر اساس تقسیم بندی شرکت گاز، در ردیف اقلیم دو کشور قرار دارد و تعرفه گاز مصرفی آن نیز برهمین اساس محاسبه می شود.

وی افزود: این در حالی است که شهرستان های سردسیر کشور باید در ردیف اقلیم یک باشند که شهرستان دلفان نیز به واسطه شرایط جوی و سرمای هوا دراین حوزه قرار دارد.

به گفته وی، پیگیری های لازم دراین زمینه انجام شده که با توجه به تلاش مجموعه مدیریتی شهرستان و همچنین نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی، امید می رود شاهد تغییر اقلیم محاسبه تعرفه گاز شهرستان به منظور تامین رفاه مردم منطقه باشیم.

‘باقری’ گفت: درهمین راستا، از مجموع 440 روستای این شهرستان 38 روستا از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند و این در حالی است که بسیاری از روستاهای شهرستان در نزدیکی خطوط انتقال گاز قرار دارند.

رییس شرکت گاز شهرستان دلفان نیز می گوید : تغییر تعرفه ها از حیطه اختیارات شهرستان خارج است و باید از طریق شرکت گاز در مرکز پیگیری شود .

به گفته سعید زردان، براساس اقلیم بندی انجام شده قیمت گاز در مناطق سردسیر نسبت به دیگر مناطق ارزانتر محاسبه می شود امیدواریم شهرستان دلفان نیز با توجه به سردی و تعداد روزهای یخبندان آن در اقلیم یک قرار گیرد.

به هر روی با توجه به سردسیری منطقه دلفان قرار گرفتن این شهرستان در ردیف مناطق اقلیم یک شرکت گاز و اصلاح تعرفه ها یکی از خواسته های بحق و اساسی مردم این منطقه است .

منبع: ایرنا

 1. نویسنده دیدگاه: کرم رضا
  آذر ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۳:۵۶

  واقعا این دیگه شاهکاره انگار این شهر صاحب نداره؛ من خودم سال های تو شهر های بسیار سردی مثل همدان و اردبیل و خلخال و حتی زرینه اوباتو کردستان بودم به جرات می تونم بگم نورآباد یکی از سردترین شهر های کشوره بدون تردید اگه 5 منطقه سرد کشور رو نام ببریم حتما شهر ما جز یکی از اوناست حالا عزیزان مسئول که ماشالله در زمینه جذب سرمایه و امکانات به شهر ما در ناتوانی به سر می برند این هم گله ای نیست . نمی توانند داستان سرمای این شهر رو به مقامات تصمیم گیرنده منتقل کنند بابا به خدا خرجش فقط یه دماسنج و مقداری آمار و البته اندکی هم سر و زبان هست که عزیزان در مقابل مسئولان کشوری عاجز از حرف زدن هستند ولی فقط واسه خودمون شاخ و شونه می کشن

 2. نویسنده دیدگاه: رحمانی
  آذر ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۷:۱۴

  با سلام وسپاس از شما
  متاسفانه تعرفه گازنورآباد اقلیم 2 سرد محاسبه می شود که مردم بیچاره ومحرم دلفان مبالغ نجومی پول گاز را پرداخت می کنند بنده چندین بار مکاتبه کردم ولی کوگوش شنوا نهاوند کرمانشاه که هردو همجوار ما وگرمتر از نورآبادنداقلیم1سرد محسوب می شوند لطفا دادمظلومیت مردم این منطقه محروم را به گوش مسوولین برسانید

 3. نویسنده دیدگاه: ازاین شهر
  آذر ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۳۵

  اقای رییس اداره گاز نوراباد اقای امام جمعه محترم .اقای فرماندار بومی واقای نماینده شهرمادرمجلس شورای اسلامی لطفا خودرااززیردین مدیون بودن در قبال اینکه نوراباد شهری سردسیر واقلیم 1است دربیاورید به اقای استاندار بگیدنورابد قطب جنوب است این که واقعیته ماخیلی پول گاز میدیم بااینکه مشکل داریم به داد ندارها برسید

 4. نویسنده دیدگاه: شهروند
  آذر ۱۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۵۵

  جالب بود در یکی از کامنتها آمده ! نهاوند و کرمانشاه در اقلیم یک هستند اما نورآباد در اقلیم دو ! اگر این صحت داشته باشد واقعا برای مسئولین مرتبط در شهرستان متاسفم .فرماندار محترم و امام جمعه معزز هر دو شخصیت بومی ، آنوقت مردم از این حقوق حقه خود محروم باشند بخشودنی نیست آقایان محترم بجنبید که زود دیر می شود

 5. نویسنده دیدگاه: یه دلفانی
  آذر ۱۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۲:۰۱

  بایدمسئولینی که این ظلم رو در حق مردم مظلوم نوراباد روا داشته اند به نوراباد دعوت کرد تاسرمای نوراباد روبا گوشت واستخوان خود درک کنند وگرنه اقای .. واقای… شهرستان فقط به فکرحفظ صندلی خودهستند.خداروشاهدمی گیرم جناب اقای … چنان به به صندلی شون چسبیدن که هیچ وقت کاری نمی کنند که منافع شان به خطر بیفتد.شاید صدهابار برای پیگیری مشکلی که کارمندان وکارکنان اداره گاز به وجوداوردند به اداره گاز مراجعه کردم ولی ندیدم که اقای… از پشت میزشون برای یک ثانیه جداشن. وچنان فخرمی فروشندانگارهمه مردم قبلا برده ایشون بودند.اقای … اگه تونستیدنورابادروجزاقلیم یک ثبت کنید کاری کردید وگرنه….. کاری نداره

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار