سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 43067
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » ثبت محوطه “دره دیمه” به عنوان آثار ملی
Print This Post

این محوطه در جریان عملیات راه سازی طرح چهارخطه نورآباد به خرم آباد شناسایی و در آن استخوان های یک حیوان ناشناخته کشف شد.

به گزارش سلام دلفان- دکتر علی باقری بیان کرد: با مکاتبه ها و پیگیری های فراوان و اعزام کارشناسان میراث فرهنگی این اثر با شماره 31136 به ثبت ملی رسیده است.

وی افزود: این اثر مربوط به دوره پلیوسن – پلیستوسن و دوره پارینه سنگی است که ارزش تاریخی بسیاری دارد.

فرماندار دلفان بیان کرد: به دست آمدن فسیل­های مربوط به دوره پلیوسن – پلیستوسن در محوطه دره دیمه به شناخت زیست بوم و پوشش حیوانی منطقه کمک زیادی می ­کند.

پلیستوسن (Pleistocene) یکی از دوره های زمین شناسی است که از ۱٫۸ میلیون تا ۱۰ هزار سال پیش را پوشش می دهد.

پارینه سنگی یا پالئولیتیک (Paleolithic) قدیمی ترین دوران ماقبل تاریخ انسان و فرهنگ مادی انسانی و دورانی است که در آن انسان برای نخستین بار از ابزار سنگی دست ساز استفاده کرد.

محوطه دره دیمه با عرض 140 متر و طول 150 متر و ارتفاع تقریبی 15 متر از سطح جاده نورآباد به خرم­آباد واقع است.

این محوطه یک تپۀ آبرفتی تشکیل شده از لایه­ های مختلف دوره پلیوسن – پلیستوسن و دوره پارینه سنگی است که از شمال و غرب دارای شیب 15 درجه، از سمت جنوب متصل به یک تپۀ آبرفتی دیگر و از سمت شرق مشرف بر جاده آسفالته است.

بخش وسیعی از یال شرقی به دلیل فعالیت جاده سازی و خاک برداری­های زیاد به صورت پرتگاهی است که لایه­ های زمین­شناسی با دانه­ بندی­های مختلف در برش آن قابل ملاحظه است.

منبع:ایرنا

  1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
    آذر ۱۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۴۱

    باز هم گفتن خوبه

  2. نویسنده دیدگاه: براخاص
    آذر ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۰۴

    با سلام.لطفا اسم روستای گاوکش رو که در دیم (نه دردیمه)متعلق به این منطقه است رو بیارید.ماها بلد نیستیم از آثار ملی استفاده کنیم.این اثر الان داره خاک میخوره و نابود میشه.اگه مال تهرونیا بود دورشو طلا میگرفتن.براتون متاسفم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار