سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 4309
تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۳۹۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » یادداشت » تاثير آموزش برتوسعه اقتصاد شهری
Print This Post
با نگاهی به مفاهیم اقتصاد شهری می توان شهرهارا به عنوان مهم ترین مراکز اجتماعات بشری قلمداد کرد که اثرگذاری بسیاری   برعملکرد اقتصاد هر کشور دارند. امروزه  شهر به عنوان يك ...

با نگاهی به مفاهیم اقتصاد شهری می توان شهرهارا به عنوان مهم ترین مراکز اجتماعات بشری قلمداد کرد که اثرگذاری بسیاری   برعملکرد اقتصاد هر کشور دارند.

امروزه  شهر به عنوان يك چشم انداز ,  موجودي زنده وداراي هويتي است كه حياط ونشاطش در گرو توجه ,تفكر وكار بي وقفه است . مفهوم  شهر در كنار روند تغييرات شتابدار عرصه كنوني همانند ساير مفاهيم، معنايي تازه ونويني پيداكرده است .ازهمين رو هر شهرمي بايست با اولويت بندي تقاضاي منطقه اي وشرايط اقليمي , افزون برخدمات دهي روزانه درجريان روند تغييرات وتحولات جديد قرار بگيرد.

بدون ترديد آموزش به عنوان عامل مهم در انتقال و توسعه‌ي مهارت‌ها، يكي از محورهاي اصلي رشد وتوسعه اقتصادشهری است. حتي برخي عقيده دارند كه تكامل اين بخش است كه موجب تكامل ساير بخشها مي گردد.

 درهمين راستا،آموزش شيوه هاي نوين خدمت رساني گامي مؤثر در توسعه اقتصاد شهري و افزايش سرعت , كيفيت خدمات وارتقاء بهره وري  به شمار مي آيد.

 جايگاه شهرداري به عنوان يك نهاد محلي در مديريت وسياستگذاري شهري داراي اهميت فراواني است . بدون تردید ايفاي نقش مناسب شهرداري در اقتصاد ومديريت بهينه شهري نيازمند اهمیت دادن به مقوله آموزش  همه جانبه است. یکی از جنبه های مهم، ارائه آموزش  شیوه های نوین خدمت رسانی به کارکنان شهرداری است .

توسعه منابع انسانی و بکارگیری تكنولوژي های پيشرفته واستفاده از روشهاي مدرن در قالب اتوماسيون ومكانيزاسيون، توسعه درآمدهاي اقتصادي وصرفه جوئي در هزينه ها را به دنبال خواهد داشت .

یکی دیگر از مولفه های اقتصاد شهری وضعیت اقتصاد خانوارهاست که در چرخه فعاليتهاي اقتصادي در كنار دولت وبنگاهها , داراي نقش بسيار مهمي است .درآمد وهزينه خانوارها وتركيب آن , مهمترين شاخص تعيين كننده وضعيت خانوارهاي شهري است .

 درآمد خانوارهاي شهري به در آمدهاي پولي وغير پولي تقسيم مي گردد.وهزينه خانوار شهري  شامل هزينه هاي خوراكي و هزينه هاي غير خوراكي شامل: پوشاك , مسكن , لوازم واثاث , بهداشت ودر مان , حمل ونقل وارتباطات , تفريحات , سرگرمي ها وخدمات فرهنگي , كالاها وخدمات متفرقه خانوار می باشد.

درآمد وهزینه خانوارها خود متاثراز رشد جمعیت است .دردهه های اخیر درصد جمعیت شهرنشینی به شدت رو به افزایش بوده است . به طور مثال در کشورمان آمار ها نشان می دهد درصد جمعیت شهرنشینی دراوایل دهه پنجاه حدود 30 درصد بوده است که این میزان به حدود 70 درصد در حال حاضر رسیده است و پیش بینی ها نشان می دهد در ده سال آینده به حدود 78 درصد خواهد رسید.گسترش بیکاری وحاشیه نشینی در شهرها ،آلودگی محیط زیست ، فقر وفساد شهری ومساله مسکن تنها برخی از پیامدهای منفی شهر نشینی می باشد.به وجود آمدن اینگونه مسایل در کنار چگونگی تخصیص بهینه فضای شهری باعث شکل گیری مفهوم اقتصاد شهری شده است.

پیداست که مدیریت شهری جهت تأمين‌ هزينه‌هاي‌ زندگي‌ خانوارها‌ نقش اساسی دارد.یکی از مواردی که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد ایجاد انگیزه  و ارائه آموزش جهت مشارکت در فعالیتهای اقتصادی شهرداریها است که گام موثری در توسعه اقتصادی شهروندان محسوب می گردد .

از طرفی دیگر شهرداریها دارای امکانات ومنابعی برای آموزش شهروندا ن است که این مقوله خود می تواند منجر به ایجاد منابع درآمدزایی برای خانوارها گردد. به طور کلی علم اقتصاد به دنبال دستیابی به بهترین راه ها برای استفاده مطلوب از منابع محدود است از اینرو یکی از راهکارهای مناسب جهت ارتقاء درآمد خانوارها بکارگیری منابع وظرفیت های خاموش شهرداریها در آموزش مهارتهای موردنیاز شهروندان ا ست.که درادامه  به مواردی از این مهارتهای موردنیاز اشاره می گردد:

با توجه به تقاضای بالای  مهارتهای عمومی در بازار کار مهم ترین رویکرد، ارتقاء مهارتهای عمومی افراد خانواده ها است . كارفرمايان از طريق استخدام، كاركناني را كه داراي انواعي از مهارت‌ها، ويژگي‌هاي فردي و همچنين قابليت‌هاي فني هستند،جذب می نمایند.

 در اين زمينه، ترويج كارآفريني و همين طور خود‌اشتغالي، افراد جامعه را به انتخاب مسير شغلي مورد نظر خود مي‌كشاند. به عنوان مثال آموزش کسب وکار خانگی و صنایع دستی خانگی برای زنان  باعث می گردد آنها امكان اشتغال به كارهاي تخصصي را پيدا كنند.

آموزش خانواده هاجهت کارآفرینی فرزندان نیز نقش مضاعفی دارد با اين حال، شواهدي از مطالعات تجربي نشان مي‌دهد كه بيشتر كارآفرينان  كسب و كارشان را بدون حمايت و پشتيباني خانواده راه‌اندازي نمي‌كنند. مطالعه در زمينهء كسب و كارهاي خانوادگي نشان مي‌دهد كه بر خلاف50 سال پيش احتمال كم‌تري وجود دارد كه نسل كنوني كسب و كار پدرشان را به عنوان وظيفه  ادامه دهند.

یکی دیگر از زمینه هایی که علاوه بر افزایش منابع درآمد زایی می تواند باعث کاهش هزینه های خانوارهای شهری گردد، آموزش مهارتهای IT است .که در ادامه به مواردی از کاربرد آن اشاره می گردد:

امروزه فناوري اطلاعات و ارتباطات به عنوان يکي از بستر‌هاي نوين به سرعت در حال تأثير گذاري بر زندگي بشر است. از آن جمله تأثير شديد فناوري اطلاعات بر اقتصاد است. از شگفت انگيزترين پديده هاي دهه اخير، مي توان رشد فناوري اطلاعات و ارتباطات و به ويژه اينترنت را نام برد؛ به نحوي كه تمام عرصه هاي فعاليت اقتصادي را به تسخير خود در آورده است. استفاده از فناوري اطلاعات در تجارت (تجارت الکترونيکي ) همچون ساير کاربردهاي فناوري اطلاعات، موجب  کاستن از رفت وآمدهاوصرفه جویی در وقت وهزینه وضمنا یادگیری بهتر وآسانتر و افزايش کارايي خواهد شد. فروشندگان با هزينه هاي کمتر و سود بيشتر مواجه شده و مصرف کنندگان نيز با برخورداري از اطلاعات بيشتر، امکان انتخاب بهتر و خريد ارزانتر را تجربه مي کنند.

واژه اقتصاد ديجيتال گوياي يک تحول اقتصادي است، تحولي که در کليه مؤلفه‌هاي اقتصاد همچون محصولات، مصرف‌کنندگان، فروشندگان، واسطه‌ها، خدمات پشتيباني، بازار و فرآيندهاي آن مؤثر خواهد بود.بسياري از محصولات و خدمات بصورت ديجيتالي عرضه خواهد شد بعنوان مثال ميتوان به محصولات ذيل اشاره کرد:

 الف) محصولات اطلاعاتي و سرگرميها همچون: کتابها، روزنامه‌ها، کوپن‌ها، مقالات تحقيقاتي، اطلاعات تصويري همچون عکس‌ها، نقشه‌ها و تقويم‌ها، اطلاعات صوتي همچون نوارهاي موسيقي و سخنرانيها، فيلم‌ها و برنامه‌هاي تلويزيوني ونرم افزارهای سرگرمی

ب) سمبلها، بليط‌ها و رزروها در خصوص هتلها، کنسرتها، وقايع ورزشي، خطوط هوايي و حمل و نقل‌، دستورات مالي مثل چکها، کارتها و اسناد اعتباري

ج) خدمات و پيغامهاي الکترونيکي مثل خدمات الکترونیکی شهرداری ،نامه‌ها، تماسهاي تلفني و دورنگار، سفارش، انعقاد قرارداد، حراجها، آموزش از راه دور و پزشکي از راه دور.

بنابراين آموزش شهروندان نه تنها یک وظیفه اجتماعی ، بلکه وظیفه اقتصادی شهرداری ها است

  1. نویسنده دیدگاه: امید به زندگی
    خرداد ۱۳, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۷:۳۷

    خیلی استفاده کردیم ممنون

  2. نویسنده دیدگاه: مرتضی نمازی
    خرداد ۳۰, ۱۳۹۱ در تاریخ ۲۰:۳۱

    با تشکر به عرض می رسانم که آموزش باید در همه جنبه های شهری صورت پذیرد به عنوان مثال اگر عموم نسبت به مسائل ترافیکی آموزش صحیح ببیننددیگرنیازی به انجام هزینه برای ایجاد سرعت گیر نمی باشد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار