سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 43226
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » اژه‌ای:افرادی در حد رده دوم و سوم نظام تعقیب شدند
Print This Post

معاون اول قوه قضاییه گفت: افرادی که به یک فامیل و خانواده مشهور می رسیدند هم آنجایی که مشخص شد و ثابت شد با آنها برخورد شد. برخی افراد در حد رده دوم و سوم نظام هم تحت تعقیب قرار گرفتند و حکم صادر شد.

به گزارش سلام دلفان،  غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه امشب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری که درباره همایش مبارزه با فساد اداری و ارتقای سلامت اداری برگزار شد با اعلام این مطلب افزود: مسئله فساد در هر نظامی و به خصوص در نظام اسلامی بسیار حادز اهمیت است و اگر خدای نکرده فساد اعم از اداری و مالی به وجود بیاید می تواند نظام را آسیبب پذیر کند و می تواند راه نفوذ دشمن را باز کند.

وی ادامه داد: فساد در یک نقطه باقی نمی ماند و سرایت می کند و مثل خره قسمت های مختلف را در بر میگیرد فساد اثر وضعی دارد و اگر مسئولان و افرادی که امانت دار مردم هستند اگر الوده به فساد شوند زیانش بیشتر از افراد خارجی است.

وی گفت: فساد اگر در دستگاه حکومتی باشد مردم را بی اعتماد میکند و به خصوص در نظام اسلامی ما که سرمایه آن مردم است فساد می تواند امید و اعتماد مردم را کمرنگ کند و می تواند تولید را آسیب پذیر کند و فعالیتهای اقتصادی دچار اخلال شود.

وی افزود: فساد مسائل سیاسی را هم دچار مشکل میکند و خدای نکرده می تواند باعث حتی فروپاشی نظام شود و با توجه به اصل حفظ نظام و این مسائلی که بر شمردم ضرورت دارد که همه نسبت به ریشه کنی آن اهتمام کنند.

مقام رهبری به واسطه زیانهایی که می تواند داشته باشد از همان اوایل دوران رهبری در جلسات متعدد نسبت به این موضوع هشدار دادند که مراقب فساد باشید و در سال 80 هم دستورات لازم را در قالب فرمانی دادند و هر سه قوه نظام را مسئول رسیدگی کردند.

این همایش ها خوب است و به خصوص همایشی که از طریق هر سه قوه فردا برگزار می شود.

اژه ای افزود: این همایش اهمیت بالایی دارد اما حقیقتا اگر مسائل فقط به گفتن باشد ارزشی نخواهد داشت و تاثیری هم نخواهد داشت و کافی نیست.

وی افزود: باید بیش از حرف عمل کنیم و مردم هم همین را از ما توقع دارند که بیشتر از سخن گفتن عمل کنند و اگر عمل ببینند متوجه می شوند که قول و عمل برابری دارد.

معاون اول قوه قضاییه گفت: مردم در صحنه های مختلف یار و مددکار مسئولان بوده اند و در مورد فساد هم باید کمک کنند و زمانی کمک خواهند کرد که مطمئن باشند مسئولین عزم جدی برای برخورد با فساد دارند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه امشب در ادامه برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری که درباره مبارزه با فساد اداری و ارتقای سلامت اداری برگزار شد با اعلام این مطلب افزود: در تمام دوره ها و به خصوص رهبری مقام معظم رهبری دستگاه ها تلاش هایی کرده اند.

وی افزود: اما اینکه چند درصد موفق بوده ایم و چه انتظاری از نظام ما است متفاوت است و نمی توان مقایسه با کشورهای غربی و شرقی و حتی زمان قبل از انقلاب کرد. هر چند که در این مقایسه ها هم ما موفق تر هستیم و خیلی از فسادهایی که در نظام های غربی و شرقی است در نظام ما نیست.

وی افزود: اما زمانی که به توقعات از نظام جمهوری اسلامی بر میگردیم و موضوع برقراری عدالت می رسیم من حقیقتا می گویم که با اینکه کار زیاد شده اما نمره بالایی نمیدهیم.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در قوه قضاییه در طول این سالها تلاش شد بدون تبعیض و افرادی که به یک فامیل و خانواده مشهور بودند آنجایی که مشخص شد و ثابت شد با آنها برخورد شد.

برخی افراد در حد رده دوم و سوم نظام هم تحت تعقیب قرار گرفتند و حکم صادر شد.

وی افزود: افرادی در مسئولیت شهرداری تهران و در حد شهردار و معاون و حتی افراد پولدار بزرگ هم با آنها برخورد کرد و محاکمه شدند و زندانی شدند.

محسنی اژه ای گفت: به عنوان یک مسئول جز باید بگویم که در مبارزه با فساد اداری و مالی که مورد انتظار نظام است نمره خوبی نمی دهیم.

وی تصریح کرد: برنامه هایی هم برای افزایش این سطح داریم و باید مشخص شود.

وی گفت: ما یک مدیریت ضعیف و سو مدیریت هم داریم که باعث یک سری مشکلات جدی در مسائل اداری و مالی می شود و مردم زیان می بینند.

اژه ای تصریح کرد: برخی افراد با انگیزه خوب اما با استفاده از خلاهای قانونی و برای آنکه دستگاه خود را بگردانند کارهایی میکنند که فساد ساز است و برنامه ریزی برای برخورد با اینها متفاوت است.

وی افزود: البته هستند کسانی که لغزیده اند و فساد کرده اند که دستگاه قضایی در دوران آملی لاریجانی خواستند تا افراد فاسد و خائن با کسانی که سو مدیریت دارند و از خلاها استفاده میکنند تبعیض شوند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: البته موضوع پیشگیری هم اهمیت بالایی دارد که البته با یک قوه انجام نمیشود. البته در دوره اخیر ریاست جمهوری فعالیت ستاد مبارزه با فساد جلسات بهتری برگزار شده است.

وی در بحث برخورد با مفاسد هم گفت: ما تلاش میکنیم تا برخوردهایمان بدون تبعیض و بدون اغماض باشد و مجازات را اعمال میکنیم اما این را هم بگویم که یکی از راهکارهای مهم این است که هزینه فساد باید بالا برود و مردم باید مفسد را بشناسند و باید مردم بدانند که مفسد بوده است.

اژه ای افزود: بحث قانونی که دادگاه علنی برگزار می شود اما منتشر نمیشود که این موضوع صحیح نیست و باید با کسانی که فساد کردند و خیانت کردند باید معرفی شوند به مردم و باید در زمان محاکمه هم منتشر شود.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار