سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 43624
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » معرفی چشمه آب گرم دلفان و برتری آن نسبت به سایر چشمه های آبگرم
Print This Post

چشمه آبگرم شهرستان دلفان در استان لرستان به عنوان یک جاذبه گردشگری سلامت و درمان، همچون الماسی در دامنه‌های رشته کوه زاگرس می‌درخشد.

به گزارش سلام دلفان- این چشمه در60 کیلومتری غرب شهر نورآباد و در بین 2 رشته کوه «گله» و «سفیدکوه» در زاگرس و در محل تلاقی 3 رودخانه گاماسیاب، گیزه رود و سیمره، واقع شده است.

این جاذبه طبیعی به عنوان یک مکان در حوزه گردشگری درمانی، همه ساله پذیرای هزاران گردشگر و دوستدار طبیعت است.

وجود این چشمه زیبای طبیعی در این منطقه سرسبز با چشم‌انداز زیبای رشته کوه زاگرس به نحوی زیبا چشم هر بیننده را نوازش می‌دهد و دل هر نظاره‌گر را آرام می‌کند.

«محمد معین» در کتاب فارسی خود از این منطقه به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری و تنگه‌های ایران یاد کرده است.

چشمه آبگرم دلفان با آبدهی 30 لیتر در ثانیه و دمای 60 درجه سانتی‌گراد از دامنه کوه گله از اعماق زمین می‌جوشد و توسط اهالی این منطقه یک حوضچه کوچک سیمانی برای استفاده از آن احداث شده است.

به گفته کارشناسان بهداشتی و میراث فرهنگی، این چشمه طبیعی به لحاظ داشتن مواد معدنی در التیام دردهای مزمن موثر است و بسیاری از بیماران برای درمان با استفاده از این چشمه معدنی به این منطقه سفر می‌کنند.

این چشمه با غلظتی بیش از 700 میلی گرم در لیتر و ترکیبات سولفات کلسیم، گوگرد، سولفور، دی کربنات منیزیم در درمان بیماری‌های مفصلی عفونی و امراض جلدی اثربخش است.

این گوهر کم‌نظیر غرب کشور، با وجود تمامی جاذبه‌ها و ویژگی‌های گردشگری و درمانی خود همچنان در این منطقه ناشناخته مانده است.

نتایج آزمایشات چشمه آبگرم دلفان خوشحال کننده است

فرماندار دلفان گفت: در بازدید استاندار لرستان از منطقه چشمه آبگرم دلفان وی دستور لازم را جهت آزمایشات اولیه به سازمان زمین شناسی و آب و فاضلاب روستایی صادر کردند.وی بیان داشت: با ابلاغ دستور استاندار لرستان کارشناسان به محل اعزام شدند و با بررسی منطقه و انجام آزمایشات نتایج اولیه آنرا اعلام کردند.

باقری اظهار داشت: خوشبختانه آزمایشات اولیه نشان از میزان آبدهی و ترکیبات آن می دهد که این چشمه را نسبت به دیگر چشمه های آبگرم برتر کرده است.

وی ادامه داد: میزان دمای آب چشمه آبگرم شهرستان دلفان 37 تا 50 درجه متغیر و دبی آن نیز 30 لیتر در ثانیه اعلام شده است.

این مسوول خاطر نشان کرد: در آنالیز شیمیایی آب چشمه آبگرم شهرستان دلفان توسط کارشناسان آبفار وجود مقدار سولفات ، نیترات ، بیکربنات tds،ph، ec کلسیم،منیزیم فلوراید، سولفید و سرب به اثبات رسیده است.

نماینده عالی دولت در شهرستان دلفان یاد آور شد: مردم منطقه به سبب وجود برخی ترکیبات از این چشمه برای درمان برخی از بیماریها بخصوص پوستی استفاده می کنند .

‘باقری’ با بیان اینکه هم اکنون مهمترین مشکل دسترسی به این منطقه گردشگری نبود راه ارتباطی مناسب است اظهار داشت: خوشبختانه بازدید نماینده عالی دولت در لرستان برای اولین از این منطقه موجب شد وی دستور لازم را به سازمان گردشگری لرستان برای تهیه نقشه جامع گردشگری صادر نمایند.

وی اظهار امیدواری کردبا توجه به نتایج اولیه آزمازمایشات و توجه ویژه استاندار لرستان بتوانیم در سال آینده زیر ساخت های لازم را برای استفاده مطلوب گردشگران و علاقمندان در منطقه فراهم کنیم .

منطقه آبگرم شهرستان دلفان از سوی هیات دولت به عنوان منطقه نمونه گردشگری در این شهرستان تصویب شده است .

چشمه آبگرم شهرستان دلفان در 60 کیلومتری غرب شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان واقع شده است .

منابع: سیران و ایرنا

 1. نویسنده دیدگاه: آرمند
  آذر ۲۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۱:۱۹

  در نگاه آغازین نمای کناره رود سیمره در این تصور به شکل ببری است که در حال نوشیدن اب است سلام جان این را می دانستی یا نه ؟ واقعاخسته نباشید لذت بردم

 2. نویسنده دیدگاه: کارشناس آزمایشگاه
  آذر ۲۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۰۱

  سلام در جمله :
  “این مسوول خاطر نشان کرد: در آنالیز شیمیایی آب چشمه آبگرم شهرستان دلفان توسط کارشناسان آبفار وجود مقدار سولفات ، نیترات ، بیکربنات tds،ph، ec کلسیم،منیزیم فلوراید، سولفید و سرب به اثبات رسیده است.”
  ph یک شاخص میباشد که میزان اسیدی یا بازی بودن آب را نشان میدهد نه وجود ماده ای در آب !!!!!!

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار