سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 44230
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۵ نظر
خانه » اخبار برتر » رئیس جمهور حقوقدان، فرق رفراندم تقنینی و رفراندم اساسی را نمی‌داند!
Print This Post
ایراد حقوقی شریعتمداری به روحانی؛

حسین شریعتمداری در واکنش به اظهارات رئیس جمهور درباره برگزاری رفراندم برای مسائل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و… گفت:‌ متاسفانه رئیس جمهور حقوقدان، فرق رفراندم تقنینی و رفراندم اساسی را نمی‌داند!

به گزارش سلام دلفان، حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان در واکنش به اظهارات امروز رئیس جمهور حجت الاسلام روحانی گفت:‌ آقای رئیس جمهور طی سخنانی در اولین کنفرانس اقتصاد ایران می گوید “خوب است بعد از 36 سال یک بار هم که شده این اصل قانون اساسی را اجرا کنیم و برای مسائل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به جای آنکه قانونی در مجلس تصویب شود، ماده قانونی یا برنامه را مستقیم به آرای مردم و همه‌پرسی بگذاریم” این اظهار نظر رئیس جمهور محترم در حالی است که مراجعه به رفراندم در دو جای قانون اساسی آمده است که دو نوع متفاوت با یکدیگر است.

شریعتمداری در توضیح این مفهوم در قانون اساسی افزود: نوع اول، رفراندم تقنینی است که موضوع اصل 59 قانون اساسی است. این نوع از رفراندم اِعمال قوه مقننه است و از طریق مجلس صورت می‌پذیرد. با این توضیح که اصل 59 تصریح می‌کند در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی اجتماعی و فرهنگی می توان اِعمال قوه مقننه را از راه همه پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم انجام داد و همین اصل تاکید دارد درخواست مراجعه به آرای عمومی (رفراندم تقنینی) باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسد. بنابراین بر خلاف آنچه رئیس جمهور محترم اعلام کرده‌اند، با این نوع از رفراندم نمی توان مجلس را دور زد.

مدیرمسئول کیهان درباره نوع دوم رفراندم در قانون اساسی گفت:‌اما نوع دیگر رفراندم یعنی رفراندم قانون اساسی در اصل 177 آمده و موضوع آن، فقط تجدید نظر یا بازنگری در قانون اساسی است. این رفراندوم است که منوط به فرمان رهبری است و اجرای آن از مجلس نمی گذرد. بنابراین باید گفت اگر منظور آقای رئیس جمهور، همانگونه که اعلام کرده اند، مسائل فرهنگی و اجتماعی و… است که راهکار آن باز هم از مجلس می گذرد. درباره نوع دوم نیز بعید است منظور آقای رئیس جمهور تغییر قانون اساسی باشد که موضوع اصل 177 است و به تصویب مجلس نیازی ندارد. اگرچه آن نیز مقدمات خاص خود را دارد و منوط به فرمان رهبری است.

منبع: فارس

 1. نویسنده دیدگاه: ....
  دی ۱۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۴:۴۶

  یه نظر سنجی بزارید که مشخص شود چند درصد خوانندگان راضی به خوندن سخنان شریعت مداری هستند

  خوانندگان خودتون رو از دست ندهید

  • نویسنده دیدگاه: hhhh
   دی ۱۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۰۲

   الحق و الانصاف اقای شریعتمداری خوب تحلیل کردن
   نکنه فوق دیژلمتو از حلمی کاربردی گرفتی حالا داری یک مدیر مسئول روزنامه مهم مملکت را نقد میکنی
   بابا تو دیگه کی هستی
   خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
   ای خندیدم
   ضمنا این بنده خدا ها (سلام دلفونیها هم میخوان نون بخورن اگر تو ساتشونو نخونی نونشون اجر مشه

 2. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  دی ۱۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۱۵

  حقوقدان بیسواد ،

 3. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  دی ۱۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۵۹

  من نمیدانم چرا وقتی بحث مراجعه به آرای عمومی می شود عده ای دلواپس می شوند من فکر کنم منظور رییس جمهور در مورد مسائلی مثل حصر و حوادث سال 88 بود که نظر اکثریت مردم با نظراتی که در رسانه های حکومتی اعلام میشه متفاوت است

 4. نویسنده دیدگاه: ۴:۴۶ ق.ظ
  دی ۱۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۴۰

  انتظار نداشتم نظرم رو تایید کنید!
  واقعاً مچکرم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار