سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 44593
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » انتقاد قالیباف از لایحه بودجه ۹۴
Print This Post
شهردار تهران گفت: در حالی که درآمدهای هر یک از شهرداری‌ها باید برای همان شهر هزینه شود، بر اساس لایحه بودجه سال آینده ۳۰۰۰ میلیارد تومان از سهم کلانشهرها برداشته ...

شهردار تهران گفت: در حالی که درآمدهای هر یک از شهرداری‌ها باید برای همان شهر هزینه شود، بر اساس لایحه بودجه سال آینده ۳۰۰۰ میلیارد تومان از سهم کلانشهرها برداشته و به دیگر شهرها پرداخت خواهدشد.
به گزارش سلام دلفان به نقل از مهر، نشست دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با شهرداران کلانشهرهای کشور به منظور بررسی مسایل مربوط به مدیریت شهری در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۴، روز سه شنبه در محل ساختمان مشروطه خانه ملت برگزار شد.

در جریان این نشست دکتر محمد باقر قالیباف شهردار تهران به همراه شهرداران کلانشهرهای کرج، تبریز، قم، مشهد، اهواز، اصفهان و ارومیه مسائل و مشکلات مربوط به بودجه شهرداری ‌ها در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۴ را مورد بررسی قرار دادند.

شهردار تهران در ابتدا با تقدیر از رئیس مجلس شورای اسلامی برای تشکیل این جلسه با بیان اینکه امیدواریم موارد مطرح شده در این جلسه در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس پیگیری شود، گفت: متاسفانه طی ۱۰ سال گذشته یک نوع ذهنیت غلط نسبت به کلانشهرها ایجاد شده است که در حال از بین بردن کارآمدی شهرها است و مشکلات زیادی را برای آنها به وجود آورده است.

قالیباف تصریح کرد: مجموعه دولت چه در گذشته و چه در حال حاضر احساسشان این است که کلانشهرها، شهرهای بزرگ و شهرهای پرپول، شهرهای بدون مشکل و مرفهی هستند که نمی‌دانند این منابع را چطور خرج کنند و در کنار آنها شهرهای کوچک، پرنیاز و فقیری وجود دارد.

شهردار تهران با اشاره به اینکه نتیجه این نوع ذهنیت و نگاه غلط نسبت به کلانشهرها این است که بخشی از قوانین متقن که در برنامه و بودجه تصویب شده اجرایی نمی‌شود، تصریح کرد: عدم پرداخت عوارض شهرداری که در خزانه داری کل کشور واریز شده و همچنین درآمدهای حاصل از جرایم راهنمایی و رانندگی به شهرداری‌ها از مشکلات پیش روی شهرداران است.

وی تاکید کرد: رویکرد دولتی کردن شهرداری‌ها از ۶ سال پیش آغاز شده ، بطوریکه مجموعه دولت در قوانین و لوایحی که به مجلس ارائه می‌کند، همین نگاه را دنبال می‌کند.

قالیباف با یادآوری اینکه برخی نمایندگان چون نگاه قشری و محلی دارند گاها از مسائل و مصالح ملی غافل می‌شوند، افزود: این نوع نگاه و ذهنیت غلط نسبت به کلانشهرها آسیب‌های بسیاری را به دنبال دارد که باید هر چه زودتر اصلاح شود.

شهردار تهران با بیان اینکه عوارضی که شهرداری‌ها از مردم می‌گیرند باید برای خدمات رسانی به مردم و حل مشکلاتی مثل آلودگی هوا در کلانشهرها هزینه شود، اضافه کرد: ما هم معتقد هستیم شهرهای کوچک مهم‌ هستند، اما باید در نظر داشت نباید حقوق مردم کلانشهرها به بهانه توجه به شهرهای کوچک ضایع شود و در پیش گرفتن چنین نگاهی مفاسد اداری و سیاسی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه به علت شفاف نبودن برخی از قوانین، شهرداران با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند، گفت: اجرایی نشدن برخی از قوانین مصوب یکی دیگر از دغدغه‌های شهرداران است که امیدواریم برای رسیدگی به این موضوع اقدامات لازم انجام گیرد.

قالیباف با اشاره به اینکه در لایحه بودجه سال ۹۴ حدود ۷ هزار میلیارد ریال از عوارض و ارزش افزوده کلانشهرها برای خرید ماشین آلات به شهرهای کوچک اختصاص داده شده است،‌ افزود: اختصاص ۶۰۰ میلیارد ریال از عوارض شهرداری‌ها به سازمان محیط زیست یکی دیگر از بندهای مورد نقد شهرداران کلانشهرهاست که امیدواریم با درایت رئیس مجلس شورای اسلامی اینگونه بندها که منافع ملی را نادیده می‌گیرند در کمیسیون تلفیق مطرح و اصلاح شود.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه قیمت تمام شده اوراق مشارکت اصلا به نفع شهرداری‌ها نیست، تصریح کرد: در حالی که درآمدهای هر یک از شهرداری ‌ها باید برای همان شهر هزینه شود، بر اساس بندهای پیشنهاد شده لایحه بودجه سال ۹۴ که مربوط به حوزه شهرداری‌ ها است ۳ هزار میلیارد تومان از سهم کلانشهرها برداشته و به دیگر شهرها پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به ضرورت اصلاح دیدگاه قوای سه‌گانه نسبت به نهاد عمومی شهرداری‌ها ادامه داد: نگاه فعلی حاکم در قوای سه‌گانه این است که صددرصد شهرداری‌ها را دولتی کنند.

قالیباف در جمع بندی نهایی دغدغه‌های شهرداران کلانشهرهای کشور، گفت: اصلاح بندهایی از لایحه بودجه ۹۴ در کمیسیون تلفیق و اجازه حضور یک نماینده از طرف شهرداری‌های سراسر کشور در جلسات این کمیسیون و همچنین در صحن علنی مجلس یکی از خواسته‌های شهرداری‌ها است.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار