سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 44652
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » برخورد با سفیر سعودی بخاطر بوسیدن هاشمی!
Print This Post
يكی از روش‌هايی كه از سوی برخی افراد براي بهبود رابطه با آل سعود و جلوگيری از كاهش قيمت نفت پيشنهاد شده،‌ فعال شدن آقای هاشمی رفسنجانی است و ديدار ...

يكی از روش‌هايی كه از سوی برخی افراد براي بهبود رابطه با آل سعود و جلوگيری از كاهش قيمت نفت پيشنهاد شده،‌ فعال شدن آقای هاشمی رفسنجانی است و ديدار او با مقامات عربستانی است.

اين ادعا در حالی مطرح می‌شود كه عربستان چند ماه پيش سفير خود را به دليل بوسيدن پيشانی هاشمي و تكريم كردن وی از ايران فراخواند.

اميرعبدالهيان معاون وزارت خارجه چندی پیش در گفتگو با روزنامه شرق به سؤالاتی در این باره پاسخ داده است:

آقای «عبدالرحمن غرمان‌شهری» هشت‌ماه پیش تهران را ترک کرده‌اند. علتش چه بود؟

منظورتان سفیره…؟ ‌

منظورم سفیر عربستان است.

سفیر عربستان بعد از معرفی، استوارنامه خودشان را گرفتند و وارد کشور شدند و کارشان را شروع کردند. آنچه مقامات عربستان در مورد ترک تهران توسط ایشان به‌طور رسمی به ما گفتند، این بود که ایشان برای ماموریت دیگری تعیین شدند و از این تاریخ ماموریتشان در تهران خاتمه پیدا می‌کند.

این عجیب نبود؟ ‌

رفتارشان، رفتار متعارفی نبود. ضمن اینکه برخی از سفرای کشورهای عربی در تهران همچنین برخی از مقامات کشورهای عربی در منطقه از چندهفته قبل مطالبی به ما منعکس کرده بودند که سفیر عربستان در تهران به‌دلیل عدم‌رعایت پروتکل‌های کشور خودش و سوالاتی که برای مقامات کشورش ایجاد شده به ریاض فراخوانده شده. ظاهرا سفیر عربستان که دیدار خوب و مثبتی با آقای هاشمی‌رفسنجانی داشتند، در پایان این‌دیدار، گویا پیشانی آقای هاشمی‌رفسنجانی را بوسیدند. آن سفرا یا مقامات کشورهای عربی برای ما توضیح ‌دادند که این اقدام سفیر، در حوزه پروتکلی‌شان و حفظ شوونات کشورشان سوالاتی در ریاض ایجاد کرده، به این دلیل این فرد را برگرداند‌ه‌اند.

یعنی بوسیدن پیشانی در بین کشورهای عربی رفتاری خارج از عرف دیپلماتیک است؟

در حوزه کشورهای عربی وقتی در کشوری برای تبریکی به حضور مقام اول آن کشور می‌رسند، روی بینی او را می‌بوسند و بالاتر از بینی، یعنی پیشانی را نمی‌بوسند و بوسیدن پیشانی، نشان‌دهنده جایگاه ویژه و بالایی است که برای برخی از آنها قایل می‌شوند. البته اینها چیزهایی است که در افواه گفته ‌شد و در برخی سایت‌ها دیدیم تصاویری از این دیدار گذاشتند. بعد از آن ملاقات هم سفیر عربستان دیداری با من داشت و از محتوای آن گفت‌وگو خیلی به نیکی یاد کرد. این ملاقات تاثیر مثبتی در ذهن سفیر عربستان برجای گذاشته بود. مقامات عربستان‌سعودی صرفا به این بسنده کردند که چون ایشان برای ماموریت دیگری عازم است به ماموریتش در تهران خاتمه داده شده که البته رفتار متعارفی نبود و طبیعی‌تر این بود که حتی اگر قرار بود این سفیر به ماموریت دیگری اعزام شود، فرصت پیدا می‌کرد که با مقامات کشورمان به‌طور رسمی و در چارچوب پروتکل‌های موجود خداحافظی و به‌طور طبیعی کشور را ترک کند.

***

گفتني است چندي پيش آقای هاشمی رفسنجانی نامه‌ای به پادشاه عربستان فرستاد كه برخي روزنامه هاي اصلاح طلب آن را دليل اصلی اجرا نشدن حكم اعدام آيت الله باقر النمر قلمداد كردند!

سايت آقای هاشمی رفسنجانی نيز در مطالبي تحت عنوان “پیام هاشمی، آبی بر آتش عصبانیت عربستان” و “برکات پیام هاشمی برای ایران و عربستان” و … سعي در مطرح كردن دوباره وي در عرصه سياسي داشت.

روزنامه آرمان كه در محافل رسانه‌ای به عنوان ارگان مطبوعاتی خانواده هاشمی شناخته می‌شود نيز بارها تيتر اصلی صفحات خود را خرج تبليغ تاثيرگزاری هاشمی رفسنجانی در عربستان كرد!

البته القای اين باور كه ارتباط هاشمی با پادشاه عربستان و دوستی آنها شرايط ويژه‌ای دارد، از زمان‌های گذشته مرسوم بوده اما روايت “بوسه هاشمی” از سوی مقامات وزارت خارجه نشان می‌دهد در حال حاضر،  تا چه حد اين ارتباط صحت دارد.

به گزارش جهان، اين اقدامات نمايش‍ی از سوی اطرافيان هاشمی‌رفسنجانی، در حالی صورت می‌گيرد كه كارشناسان علت اصلی توقف حكم آيت‌الله نمر را ترس آل سعود از سرانجام اين اقدام می‌دانند. به طور مثال در حاشيه راهپيمانی عظيم بيست ميليونی اربعين، طوماری در حمايت از آيت الله نمر امضا شد كه تاثير بسياری بر همبستگی عليه جنايات آل سعود داشت.

گفتنی است،‌ مناطق نفت‌خيز عربستان عمدتا شيعه‌نشين هستند و هراس آل‌سعود از شعله‌ورتر شدن اعتراضات و در نتيجه كندشدن روند صادارت نفت اين كشور، درست در زمانی كه حال عمومی پادشان اين كشور خوب نيست، دليل اصلی اين ماجراست.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار