- سلام دلفان | اخبار شهرستان دلفان| نخستین سایت خبری تحلیلی در دلفان - http://salamdelfan.ir -

اقدام فرهنگی که می تواند ضد فرهنگ باشد!

سلام دلفان- اخیراً از سوی شبکه بهداشت شهرستان دلفان و همکاری برخی نهادهای فرهنگی مراسمی تحت عنوان “محفل انس با قرآن” در مسجدجامع این شهرستان برگزار شد. این نخستین بار نیست که شبکه بهداشت اقدامات پسندیده ای از این قبیل را انجام می دهد و پیش تر نیز مراسمات مذهبی به مناسبت های مختلف از سوی ایشان برگزار گردیده است که باید قدردان آن ها بود.

ضمن اینکه باید اینگونه اقدامات را به فال نیک گرفت و آنها را اقداماتی در راستای ترویج فرهنگ قرآنی دانست امّا در این بین نکته ای وجود دارد که غفلت از آن باعث می شود اثرات مثبت اینگونه اقدامات پسندیده نه تنها کم رنگ شود بلکه از بین برود.

برگزاری این محفل در ساعت 11 صبح که معمولاً احتمال حضور مردم در چنین ساعتی بسیار کم است باعث شد که کارکنان ادارات مختلف و به طور مشخص شبکه بهداشت به این مراسم کشانده شوند تا بدینوسیله مشکل کمبود جمعیت حلّ گردد. اقدامی که خود، یک خطا و غفلت آشکار محسوب می شود. متأسفانه مسئولین برگزار کننده مراسم فکر این مسئله را نکرده بودند که تکلیف مردمی که برای رفع مسائل و مشکلاتشان به این ادارات مراجعه کنند چه می شود. در حالی که کارکنان دولت وظیفه دارند تا آخرین لحظه ساعات اداری به مردم خدمت کنند و در دین اسلام نیز هیچ امری به اندازه خدمت به مردم مهمّ و با ارزش شمرده نشده است چرا باید محفل انس با قرآن باعث شود که مردم از ارائه خدمت برخی ادارات محروم شوند؟  به راستی، آیا اینگونه اقدامات خود ضد فرهنگ محسوب نمی شوند؟! آیا از این طریق می شود به قرآن خدمت نمود و فرهنگ قرآنی را ترویج داد؟!

در هر صورت هر چند که اصل این اقدام، امری ضروری و مبارک است و کارکنان محترم ادارات نیز نیازمند اینیچنین محافلی هستند، امّا همانگونه که ذکر شد اتخاذ چنین روش هایی، نه رضایت خداوند متعال را در پی دارد و نه خلق خدا را.

به امید آنکه از این پس مسئولین محترم و دست اندرکاران امورات فرهنگی، در برگزاری برنامه ها و مراسمات فرهنگی و مذهبی به چند و چون آنها و اثرات و عواقب آنها توجه داشته باشند.