سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 44777
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » زن عامل انتحاری کلانتری استانبول+عکس
Print This Post
زن روس تبار مظنون حمله انتحاری که ششم ژانویه در استانبول به کشته شدن یک مامور پلیس منجر شد بیوه یک داعشی نروژی بود که با او در جنگ سوریه ...

زن روس تبار مظنون حمله انتحاری که ششم ژانویه در استانبول به کشته شدن یک مامور پلیس منجر شد بیوه یک داعشی نروژی بود که با او در جنگ سوریه حضور داشته است.
به گزارش سلام دلفان، زنی که از جمهوری داغستان روسیه آمده و در روز ۶ ژانویه یک حمله انتحاری در مرکز استانبول انجام داده بود، بیوه یک تروریست نروژی با اصالت چچنی بود.

این دو پیش‌تر ۳ ماه در استانبول بوده‌اند و سپس از مرز ترکیه عبور کرده و وارد سوریه شده بودند.

پس از اینکه رسانه‌های ترکیه هویت مهاجم را زنی به نام «دیانا رمضانوف» گزارش کردند، یک سایت خبری روسی زبان، نوشت که وی شهروند روسیه و اهل جمهوری داغستان بوده است که به واسطه ایدئولوژی وهابی به افراط گرایی روی آورده است.

این زن بیوۀ ابو الوویچ ادیلبیچف Abou Alouevitch Edelbijev بود، یک شهروند نروژی چچنی تبار، که به صورت آنلاین به هم آشنا شده و در سال ۲۰۱۴ در یک مراسم مذهبی اسلامی با هم ازدواج کردند، اما مشخص نیست که مراسم کجا برگزار شده است.

پیش‌تر در جولای ۲۰۱۴ حکومت نروژ برای ابو الوویچ اعلان قرمز و حکم بازداشت صادر کرده بود. به گفته دادستان نروژی مسئول پرونده این افراطی، پلیس امنیتی ترکیه از سال ۲۰۱۳ تحقیق درباره وی را آغاز کرده بود. گمان می‌رود ابو الوویچ به داعش پیوسته باشد، بنابراین در اکتبر ۲۰۱۴ همه دارایی‌ها و حساب‌های بانکی وی به خاطر اتهام ترور مسدود شدند.

این زوج سه ماه را در استانبول سپری کردند. دیانا رمضانوف با یک ویزای توریستی از روسیه وارد ترکیه شد اما هیچ سابقه ورودی برای ادلبیف یافت نشد که احتمالاً به این معنی است که وی به صورت غیر قانونی وارد ترکیه شده است.

زن عامل انتحاری استانبول+عکس
براساس اطلاعات منابع اطلاعاتی ترکیه و نروژ این زوج در جولای ۲۰۱۴ با نام‌های جعلی «سومیرا» و «ادریس» برای پیوستن به داعش به سوریه رفته‌اند.

پس از کشته شدن ابو الوویچ، رمضانوف یک بار دیگر و این بار به صورت غیر قانونی در تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۱۴ از مرز استان جنوبی غازی عنتاب وارد ترکیه شده است.

وی سپس در روز ۶ ژانویه به ایستگاه پلیس توریستی سلطان احمد، یکی از جذاب‌ترین مناطق توریستی استانبول، حمله کرده و مهمات همراه خود را منفجر کرد که به هلاکت خودش و یک پلیس به نام کنان کوماش انجامید. هنوز مشخص نیست که وی نارنجک‌هایی را که برای انفجار به کار برده از کجا تهیه کرده است.

در صورت تایید این اطلاعات، این نخستین دلیل از دست داشتن داعش در حمله انتحاری استانبول خواهد بود.

منبع: ابنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار