سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 44925
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۴ نظر
خانه » اخبار برتر » ملک عبدالله مُرد/ سلمان، شاه سعودی شد + واکنش ها
Print This Post

تلویزیون عربستان خبر مرگ شاه سعودی را اعلام کرد و دربار پادشاهی هم شاهزاده سلمان را پادشاه جدید و شاهزاده مقرن را ولیعهد اعلام کرده است.

ساعاتی پیش ملک عبدالله، سرسلسله وهابیت عربستان مرد.

تلویزیون عربستان در ساعت های اولیه امروز جمعه، پس از پخش آیاتی از قران خبر مرگ ملک عبدالله را اعلام کرد.

دقایقی پیش نیز شبکه خبری سی.ان.ان در گزارشی مبسوط از وضعیت کنونی عربستان سعودی مرگ این پیرمرد وهابی را تایید کرد.
ملک عبدالله بن عبدالعزیز، ششمین شاه سعودی و دهمین فرزندِ عبدالعزیز آل سعود، بنیانگذار عربستان جدید بود. وی به تاریخ اول اوت ۱۹۲۴ میلادی (۱۰ مرداد ۱۳۰۳ خورشیدی) در شهر ریاض متولد شد و بیست و سوم ژانویه ۲۰۱۵، برابر با سوم بهمن ۱۳۹۳ در ریاض مرد. ملک عبدالله پس از مرگ برادرش فهد بن عبدالعزیز، و از تاریخ اول اوت ۲۰۰۵ به‌مدت (۹ سال) پادشاه عربستان بود.

ملک عبدالله از سال ۱۹۷۵ معاون دوم نخست وزیر بوده‌است پستی که در عربستان به ولیعهد بعدی تعلق می‌گیرد. از سال ۱۹۸۲ میلادی ولیعهد عربستان شد. البته وی از سال ۱۹۹۵ و پس از بیماری و زمین‌گیر شدن ملک فهد عملاً تمامی اختیارات یک پادشاه را در دست گرفت. وی همچنین ریاست هیأت وزیران و فرماندهی گارد ملی عربستان سعودی را نیز عهده دار بود.ملک عبدالله ۹۰ سال داشت كه درگذشت دارد و برادر ناتنی و ولیعهد او شاهزاده سلطان بن عبدالعزيز ۸۰ سال داشت که زودتر از او در گذشت. کسی که بعد از شاهزاده سلطان توانست به ولیعهدی برسد، شاهزاده نايف بن عبدالعزيز بود که ۲ سال از شاهزاده سلطان جوان‌تر بود. اما شاهزاده نایف، دومین ولیعهد عبدالله نیز در شانزدهم ژوئن ۲۰۱۲ میلادی درگذشت. پس از مرگ نایف برادرش، سلمان بن عبدالعزيز به عنوان ولیعهد پادشاهی سعودی انتخاب شد.

ملک عبدالله در چند هفته اخیر به علت ابتلا به عفونت ریه در بیمارستان بستری و از آن زمان هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود. «خبرگزاری رویترز» نیز خبر داد ، خبر مرگ  «عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود» قبلا بارها به صورت شایعه مطرح می‌شد اما این‌بار با اعلام اخبار مرگ وی از تلویزیون دولتی عربستان به شایعات پایان داد.

براساس این گزارش، دربار پادشاهی سعودی شاهزاده سلمان را پادشاه جدید و شاهزاده مقرن را ولیعهد اعلام کرده است.

به گزارش سی.ان.ان جسد وی روز جمعه خاک خواهد شد.

در این راستا، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به مرگ ملک عبدالله پادشاه سعودی واکنش نشان داد و گفت: امروز روز غم‌انگیزی است. ایالات متحده دوستی را از دست داد. پادشاهی عربستان سعودی، خاورمیانه و جهان، یک رهبر قابل احترام را از دست داد.

ملک عبدالله، شاه سعودی مُرد

ملک عبدالله، شاه سعودی مُرد

ملک عبدالله، شاه سعودی مُرد / سلمان، شاه سعودی شد + عکس

ملک عبدالله، شاه سعودی مُرد / سلمان، شاه سعودی شد + عکس
سلمان بن عبدالعزیز آل سعود؛ شاه جدید سعودی

سران کشورهای غربی و عربی درپی مرگ ششمین پادشاه عربستان، مرگ وی را به مقامات سعودی تسلیت گفتند.

اردن چهل روز عزای عمومی اعلام کرد

 شبکه تلویزیونی العربیه لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: دربار پادشاه اردن به مناسبت مرگ عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه عربستان چهل روز عزای عمومی اعلام کرد.

بان کی مون : میراث پادشاه عربستان راه را به سوی صلح در خاورمیانه هموار خواهد کرد

شبکه تلویزیونی العربیه لحظاتی پیش در خبری فوری اعلام کرد : بان کی مون دبیر کل سازمان ملل محد گفت میراث عبد الله بن عبد العزیز پادشاه عربستان راه را به سوی صلح در خاورمیانه هموار خواهد کرد.

رئیس امارات مرگ پادشاه عربستان را تسلیت گفت 

شبکه تلویزیونی لحظاتی پیش در خبری فوری اعلام کرد : رئیس امارات عربی متحده مرگ عبد الله بن عبد العزیز پادشاه عربستان را تسلیت گفت و اعلام کرد او از مسائل عربی و اسلام صادقانه و مخلصانه دفاع کرد.

پادشاه بحرین به مناسبت مرگ پادشاه عربستان 40 روز عزای عمومی اعلام کرد

شبکه تلویزیونی لحظاتی پیش در خبری فوری اعلام کرد پادشاه بحرین با تسلیت مرگ عبد الله بن عبد العزیز پادشاه عربستان ، چهل روز عزای عمومی در بحرین اعلام کرد.

اردوغان به عربستان می رود

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز جمعه با لغو سفر خودش به سومالی، برای حضور در مراسم تشییع ملک عبدالله راهی عربستان می شود.

علاوه بر اردوغان جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا و عبدالله دوم پادشاه اردن هم راهی عربستان می‌شود تا در مراسم تشییع پادشاه که قرار است عصر امروز برگزار می‌شود، حضور پیدا کند.

شبکه تلویزیونی العربیه ساعاتی پیش اعلام کرد که پادشاه عربستان که در بستر بیماری به سر می برد، درگذشت.

ملک عبدالله 90 ساله که پیشتر شایعاتی درباره مرگ وی منتشر شده بود، در هفته های اخیر به علت بیماری تحت مراقب بود و بامداد امروز جمعه بالاخره درگذشت.

ملک عبدالله از سال 2005 پس از مرگ شاه فهد پادشاه عربستان بوده و پس از 10 سال سلطنت بر این کشور درگذشت.

عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه 90 ساله عربستان، چهارشنبه 31 دسامبر، در آخرین روز سال میلادی گذشته، به دلیل مشکل تنفسی به بیمارستان منتقل شد.

دیوان پادشاهی عربستان با اعلام این خبر گفت که پادشاه به بیمارستان شهرک پزشکی «ملک عبدالله» منتقل شده است و به جزئیات بیشتری اشاره نکرد اما دو روز بعد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که او به دلیل التهاب ریه و مشکل تنفسی در بیمارستان بستری شده است.

محمود عباس سه روز عزای عمومی اعلاکم کرد

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، در پی مرگ ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان، سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

تلویزیون رسمی عربستان سعودی بامداد گذشته اعلام کرد ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه این کشور در ساعت یک بامداد جمعه (به وقت محلی) درگذشته است.

در پی مرگ پادشاه عربستان اردن 40 روز، بحرین 40 روز، و امارات 3 روز عزای عمومی اعلام کردند.

جان کری:آمریکا دوست خو درا از دست داد

 جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به مرگ ملک عبدالله پادشاه سعودی واکنش نشان داد و گفت: امروز روز غم‌انگیزی است. ایالات متحده دوستی را از دست داد و پادشاهی عربستان سعودی، خاورمیانه و جهان یک رهبر قابل احترام را از دست داد.

 1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  بهمن ۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۵۰

  سه روز عزای عمومی فلسطین:-)شما هم کاسه داغتر از آش

 2. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  بهمن ۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۶:۱۶

  الله تبارک تعالی روح این خادم حرمین شریفین را غرق رحمت و مغفرت واسعه خود گرداند

 3. نویسنده دیدگاه: امیر
  بهمن ۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۲۸

  خادم حرمین شریفین.ههههههههههههههه
  اینا با گرز زدن تو کمر اسلام.دارن اسلامو ریشه کن میکنن.
  چرت نگو عمو
  خدا لعنتش کنه این پیر سگ وهابی رو.خدا نسلشونو منقرض کنه

 4. نویسنده دیدگاه: سلام
  مهر ۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۵:۰۳

  خدا این سگ وهابی رو لعنت کنه بهتر که مرد

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار