سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 45128
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » اصلاح طلبان در سال 84 درباره سقوط بورس چه گفتند؟
Print This Post
در یک سال اخیر، وضعیت بورس تقریبا مشابه سال 1384 بوده است. سقوط حدودا 30 درصدی شاخص بورس، فصل مشترک بازار سرمایه در سال 1384 و یک سال اخیر است. به ...

در یک سال اخیر، وضعیت بورس تقریبا مشابه سال 1384 بوده است. سقوط حدودا 30 درصدی شاخص بورس، فصل مشترک بازار سرمایه در سال 1384 و یک سال اخیر است.
به گزارش سلام دلفان به نقل از  مشرق-شاخص بورس طی یک سال اخیر حدود 25 هزار واحد کاهش پیدا کرده است. روند نزولی بورس در حالی رخ داده که دولت یازدهم وعده رونق اقتصادی خصوصا پس از توافق هسته ای ژنو را داده بود و و یکی از پارامترهای اقتصاد پویا نیز بورس است.درباره سقوط بورس، علل متعددی بیان شده است؛ از تداوم رکود اقتصادی در کشور تا ناامید شدن سهامداران به وعده های دولت یازدهم برای رفع تحریم های اقتصادی و بازگشت رونق و کاهش قیمت نفت و ……

با این حال، بررسی علل سقوط بورس، موضوع این گزارش نیست؛ آنچه در این گزارش به آن پرداخته می شود، مواضع دوگانه جریان های اصلاح طلب و حامیان دولت فعلی نسبت به تحولات بازار سرمایه در دو مقطع زمانی 1384 و 1393 است.

مواضع دوگانه درباره سقوط بورس در سال های 1384 و 1392

در سال 1384 اصلاح طلبان از این که رئیس جمهور برگزیده مردم از جناح آنها نیست، ناراضی بودند و این نارضایتی را در بزرگنمایی مشکلات و پیامدهای اقتصادی کشور نشان می دادند. در آن دوران، پس از روی کار آمدن دولت نهم، تا مدت ها رونق به بازار سرمایه بازنگشت و شاخص بورس روند پرنوسانی داشت.

همین موضوع، دستمایه پروپاگاندای عظیم رسانه ای جریان منتقد دولت نهم شده بود که سقوط بورس را نتیجه مستقیم بی تدبیری دولت نهم قلمداد کرده و آن را تا حد سقوط مملکت جا می زدند.

مثلا سایت آفتاب نیوز که نزدیک ترین رسانه به تیم حسن روحانی محسوب می شد، در آبان سال 1387 در مطلبی نوشته بود: «در این میان توجه دولتمردان را به یک نکته مهم جلب می کنیم و آن اینکه بورس در حکم دماسنج اقتصاد کشور است و عکس العمل در آن بدلیل نقدشوندگی بالاتر نسبت به دیگر بازارها سریعتر اتفاق می افتد. عکس العمل منفی بورس به تحولات سیاسی اخیر در صورت عدم تغییر وضعیت موجود بزودی به دیگر بخشهای اقتصادی هم خواهد رسید و شاهد سقوط قیمتها در آنها نیز خواهیم بود که علائم اولیه چنین وضعیتی در بازار مسکن در حال مشاهده است. اگر دومینوی سقوط بازارها آغاز شود به سختی می توان جلوی آن را گرفت.»

مواضع دوگانه درباره سقوط بورس در سال های 1384 و 1392

این در حالی است که در یک سال اخیر، وضعیت بورس تقریبا مشابه سال 1384 بوده است. سقوط حدودا 30 درصدی شاخص بورس، فصل مشترک بازار سرمایه در سال 1384 و یک سال اخیر است.

اما در حالی که رسانه های اصلاح طلب و حامی دولت فعلی، کاملا نسبت به سقوط یک سال اخیر بورس، سیاست سکوت پیشه کرده اند، در سال 1384 به شدت به این موضوع می پرداختند.

مواضع دوگانه درباره سقوط بورس در سال های 1384 و 1392مواضع دوگانه درباره سقوط بورس در سال های 1384 و 1392

مواضع دوگانه درباره سقوط بورس در سال های 1384 و 1392

مواضع دوگانه درباره سقوط بورس در سال های 1384 و 1392

مواضع دوگانه درباره سقوط بورس در سال های 1384 و 1392
اصلاح طلبان در سال 84 درباره سقوط بورس چه گفتند؟

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار