سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 45189
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » 14 هزار مصدوم قربانی خشونت و درگیری در استان متمدن؛ لرستان تشنه فرهنگ صبر و خویشتن‌داری
Print This Post
«اولویت فرهنگ لرستان تنبک و تار نیست»

لرستان به گواه تاریخ یکی از خواستگاه‌های اصلی تمدن در ایران است و تاریخ معاصر، شاهد وفاداری مردم این منطقه در وقایع مختلف کشور بوده، اما ظهور بعضی ناهنجاری‌های اجتماعی، دیگر ابعاد فرهنگ ناب قوم لر را تحت تأثیر قرار داده است.

14 هزار مصدوم قربانی خشونت و درگیری در استان متمدن؛ لرستان تشنه فرهنگ صبر و خویشتن‌داری

به گزارش سلام دلفان به نقل از  لرستان خبر، فرهنگ صبر و خویشتن‌داری بارها در آموزه‌های اسلام برجسته و مورد تأکید قرارگرفته و از امامان معصوم (ع) داستان و احادیث بسیاری در این مورد روایت‌شده است که جای تفکر و تأمل دارد.

یکی از معروف‌ترین این روایات، داستان مرد مسافر شامی است، این شخص وقتی متوجه حضور امام حسن مجتبی (ع) می‌شود شروع به ناسزا، فحش و بدگویی می‌کند، اما امام (ع) سکوت در مقابل سکوت می‌کند تا مرد مسافر دشنام‌گویی خویش را به پایان ببرد و آنگاه با مهربانی لبخندی بر لب می‌آورد و سخن را شروع می‌کند.

 امام (ع) می‌فرماید: ای پیرمرد به گمانم غریبی، گویا دچار اشتباه شده‌ای؛ اکنون اگر از ما رضایت و حلالیت بطلبی تو را عفو خواهیم نمود، اگر چیزی بخواهی عطایت می‌کنیم، اگر طالب رشد و هدایت باشی ارشادت می‌کنیم، اگر مرکب بخواهی آن را به تو می‌بخشیم، اگر گرسنه هستی غذایت می‌دهیم، اگر برهنه باشی تو را می‌پوشانیم، اگر حاجتمندی حاجتت را روا می‌سازیم، اگر از وطن رانده‌شده باشی پناهت می‌دهیم، اگر نیازی داشته باشی نیازت را برآورده می‌سازیم.

جملات محبت‌آمیز امام حسن مجتبی (ع) ادامه داشت تا اینکه مروارید اشک بر گونه‌های مرد شامی پی‌درپی می غلطید.

وقتی چنین پیشوایانی سکان‌دار هدایت هستند آیا رواست استان ولایی لرستان که محبتشان به اهل‌بیت (ع) مثال‌زدنی است در مناسبات اجتماعی، کم‌ترین نشانی از اخلاق اسلامی نباشد و با هر تشری در روابط عمومی، باید منتظر حادثه‌ای جرحی در لرستان بود.

دراین‌بین نقش مسئولان و دست‌اندرکاران فرهنگی استان باید بسیار پررنگ باشد که متأسفانه نیست و سالانه ده‌ها میزگرد، کنفرانس و مراسم تدارک دیده می‌شود که کمترین توجهی به بزرگ‌ترین مشکل فرهنگی لرستان در آن نمی‌شود و جای خالی همایش‌های متعدد برای چگونگی پررنگ کردن نقش دین در مناسبات اجتماعی به‌خوبی احساس می‌شود.

طبق آمار دادگستری و قوه قضائیه استان لرستان، در سال 92 تعداد 14 هزار نفر در خشونت‌ها و درگیری‌های لرستان مصدوم شده‌اند، این آمار تکان‌دهنده نشانه آن است که در طول 35 سال گذشته مسئولان مرتبط با این موضوع، به‌ویژه دست‌اندرکاران فرهنگی برنامه جامعی برای اصلاح وضع موجود نداشته‌اند.

هرساله شهرهای تابعه استان ازجمله خرم‌آباد شاهد برگزاری انواع همایش‌ها در باب موسیقی و آلات آن هستند و این در حالی است که مشکل و اولویت فرهنگی لرستان کمانچه، تنبک، دوتار و سه‌تار و سنتور نیست بلکه باید علل و دلایلی باشد که به‌واسطه آن به‌اندازه یک جنگ در لرستان، سالیانه مصدوم روانه بیمارستان‌ها می‌شود.

بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از ناهنجاری‌های اخلاقی در لرستان زائیده فقر، اشتغال و مشکلات اقتصادی است و درگیری‌های منجر به مصدومیت نیز علاوه بر تحت تأثیر قرار دادن بسیاری از زندگی و شئون اجتماعی و شخصی، دارای بار مالی نیز هست که امید است با همکاری دستگاه‌های مرتبط با موضوع فرهنگ و اشتغال، گام‌های عملی برای به حداقل رساندن این مشکل ضد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شود.

نویسنده: محمد دولتشاهی

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار