سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 45594
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » وقایع 20 بهمن 57 شهرستان دلفان
Print This Post
روزهای انقلاب در دلفان(1)

ماشین ها نفراتی را از روستاهای اطراف، برای ایجاد درگیری به داخل شهر می آورد تا تظاهرات را به درگیری محلی تبدیل کنند. نیروهای ژاندارمری با گاز اشک آور به مردم حمله کردند و جمیعت متفرق شد.

اولین درگیری جدی همین بود که در 20 بهمن سال 57 رخ داد. بعد از ظهر قرار شد تجمع از سه راهی محمدصفی(شهدا کنونی) شروع شود و به سمت بالا حرکت کنیم.

ژاندارمری نیروهایش را در همه جا از جمله سه راهی محمدصفی مستقر کرده بود. ماشین نیسان با پرچم شیر و خورشید شاهنشاهی، همان جا پارک شده بود.

ماشین ها نفراتی را از روستاهای اطراف، برای ایجاد درگیری به داخل شهر می آورد تا تظاهرات را به درگیری محلی تبدیل کنند. به همین خاطر، در هر خیابان و سر هر سه راهی تعدادی از این افراد را پیاده کرده بودند. نیروهای ژاندارمری با گاز اشک آور به مردم حمله کردند و جمیعت متفرق شد، البته بدبخت های روستایی که برای درگیری اجیر شده بودند، جایی را نداشتند که فرار کنند. گاز اشک آور باعث شد، حسابی صدمه ببینند.

فردای همان روزبیست و یکم بهمن شنبه بود، جرات مردم بیشتر شد. تجمع جدی تری شکل گرفت. در حین تظاهرات، از کنار خانه یکی از بزرگ های شهر رد شدیم. یکی از اقوام پدری، با یک سنگ بزرگ ضربه محکمی به در خانه زد. صاحبخانه هم که از وضیعت تظاهرات، ناراضی بود روی پشت بام رفت. با اسلحه دولول شکاری خانه حاج احمد امیدیان را که پایگاه تظاهرکنندگان و مخالفان شاهنشاهی بود، نشانه گرفت. شروع به تیراندازی کرد. به اقوامش هم اشاره کرد که آنها هم تیراندازی کنند. تظاهرات به نوعی به درگیری محلی تبدیل شد. با تعدادی از بچه ها فرار کردیم و از کوچه پس کوچه ها، خودمان را به خانه رساندیم. هوا تاریک شده بود خانواده نگرانم شده بودند.

خانه ما از یک طرف، به رودخانه بادآور منتهی می شد. پدرم از این بابت، احسای ناامنی می کرد، بنابرین به عمویم گفته بود که مقداری سنگ روی پشت بام جمع کنند که اگر کسی خواست به زور وارد خانه بشود، بتوانیم از خودمان دفاع کنیم.

برگرفته از کتاب خط به خط خاطرات “علی محمد نظری”

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار