سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 45686
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
خانه » اخبار برتر » دعا یکی از ضروری ترین وظایف منتظران/ وقتی که امام زمان(عج) می گوید برای فرج من دعا کنید
Print This Post
جمعه های انتظار(3)

اگر همه ی شیعیان هم صدا و یکدل برای ظهور امام زمان عجل الله فرجه دعا کنند و همه ظهور آن یار بی قرینه را از خداوند بخواهند قطعاً ظهور حضرت خیلی زودتر محقق خواهد شد

به گزارش سلام دلفان- هفته قبل گفته شد که اولین و مهمترین راه برای اینکه جامعه ما یک جامعه مهدوی و منتظر باشد این است که افراد جامعه وظایف خود را در قبال امام زمان عج بشناسند و تا حد توان آنها را انجام دهند چونکه اگر افراد جامعه رنگ و بوی امام زمان عج را بگیرند میتوانند جامعه را امام زمانی کنند.پس باید اول وظایف منتظران ظهور را بدانیم و با انجام آنها خود را امام زمانی کنیم تا بتوانیم جامعه ای منتظر را تشکیل دهیم و مقدمات ظهور حضرت مهدی عجل الله فرجه را مهیا کنیم.
هفته قبل در مورد یکی از وظایف منتظران که متناسب با انقلاب اسلامی ایران داشت رو براتون گفتم اکنون یکی دیگه از وظایف رو براتون تا حد توان توضیح میدم.

البته قبل از اون این نکته رو باید بگم که اولین وظیفه یک منتظر شناخت امام زمان عج است چونکه بدون شناخت امکان ندارد بتواند یک منتظر باشد.چرا در روایت داریم که امام علی علیه السلام فرمود به یکی از یارانش که چنین دعا کن(…خدایا حجتت را به من بشناسان که اگر او را به من نشناسانی از دین خود گمراه میشوم)پس عدم شناخت امام زمان عج باعث گمراهی انسان میشود و یک گمراه نمیتواند یک منتظر ظهور باشد.پس اولین وظیفه ما شناخت امام زمان عج است که در بخش ضرورت طرح مباحث مهدویت به آن پرداخته شد.

اکنون در مورد دعا که یکی دیگر از ضروری ترین وظایف منتظران است بحث کوچکی را انجام میدهم.

سه مقدمه ی کوتاه:

۱- دعا از نظر لغوی به معناى خواندن، حاجت خواستن و استمداد گفته شده است. و در اصطلاح اهل شرع در میان گذاشتن حاجت و حلّ مشکلات در نزد پروردگار که به صورت مناجات و ذکر اوصاف جلال و جمال ذات پاکیزه او انجام می شود. دعا به منزله عبادت و چه بسا از بهترین آن به شمار می رود.

۲-دعا در آیات و روایات خیلی مورد تاکید قرار گرفته است.
من جمله این آیه که میفرماید(و قال ربکم ادعونی استجب لکم…”خدای شما میفرماید مرا بخوانید تا اجابتتان کنم)
یا در آیاتی مثل ۸ زمر و…در مورد دعا و کسانی که گاه گرفتاری دعا میکنند بحث کرده است و کار آنها را تایید نمیکند.
و نیز احادیث زیبایی در مورد دعا داریم من جمله:
۱-امیر المؤمنین على بن ابى طالب (علیه السّلام) فرمود: «أَحَبُّ الْأَعْمَالِ إِلَى اللَّهِ فِی الْأَرْضِ الدُّعَاءُ وَ أَفْضَلُ الْعِبَادَهِ الْعَفَافُ قَالَ وَ کَانَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام رَجُلًا دَعَّاء». محبوبترین کارها در روى زمین، نزد خداوند متعال، دعاست. و برترین عبادت، عفاف مى‏باشد. بعد حضرت صادق- علیه السّلام- فرمود: امیر المؤمنین- علیه السّلام- بسیار اهل دعا بود)
۲-فردى به نام سُدَیرِ بن حَنان مى‏گوید: به امام باقر علیه ‏السلام عرض کردم: أیّ العباده أفضل؟ فقال: «ما من شی‏ء أفضل عند اللّه عزّ و جلّ من أن یسأل و یطلب ما عنده‏». کدام عبادت بهتر است؟ فرمود: چیزى نزد خداى ارجمند بهتر از این نیست که از او درخواست شود و از آنچه نزد اوست خواسته شود و بدترین فرد نزد خدا کسى است که از عبادت او تکبّر ورزد و آنچه نزد اوست، درخواست نکند)
۳-از امام صادق علیه السلام نقل شده که فرمود: بر شما باد به دعا؛ زیرا با هیچ چیز مانند آن، به خدا نزدیک نمى‏شوید و دعا را براى هیچ حاجت کوچکى به خاطر کوچکى‏اش رها نکنید، زیرا آن کس که حاجتهاى بزرگ را بر آورده مى‏کند، حاجتهاى کوچک هم به دست اوست. مقصود از اینکه احتیاجات و نیازهای بزرگ و کوچک را از خداوند بخواهیم این است که انسان همیشه و همه زمان متوجه پروردگار عالم باشد و براى سبب ها هیچ استقلالی قایل نداند و تمام اشیاء و موجوداتی که در راستاى رفع نیازهاى خود می باشد به عنوان امداد الهى قلمداد کند. از اینرو، سفارش شده است که هر چه مى‏خواهید از خدا بخواهید و اینگونه رفتار و منش است که انسان را بنده خدا و عزیز در نزد پروردگار قرار مى‏دهد. و انسانی که به خداوند معتقد است باید همانند انسان غیر معتقد به خدا، در رفع مشکلات زندگى‏ خود تلاش کند اما تفاوت بین آنها اینگونه است که انسانِ غیر معتقد به خدا اسباب را به طور مستقل نمی پندارد)
۴-پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرماید:«الدُّعَاءُ سِلَاحُ الْمُؤْمِنِ وَ عَمُودُ الدِّینِ وَ نُورُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ”دعا اسلحه مؤمن و عمود دین و روشنى ‏بخش آسمان ها و زمین است)
۴-پیامبر فرمود: «أَ لَا أَدُلُّکُمْ عَلَى سِلَاحٍ یُنْجِیکُمْ مِنْ أَعْدَائِکُمْ وَ یُدِرُّ أَرْزَاقَکُمْ قَالُوا بَلَى یَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ تَدْعُونَ رَبَّکُمْ بِاللَّیْلِ وَ النَّهَارِ فَإِنَّ سِلَاحَ الْمُؤْمِنِ الدُّعَاء”مى‏خواهید که شما را به سلاحى رهبرى کنم که شما را از دشمنان محفوظ نگهدارد، و روزیتان را فراوان سازد؟ گفتند آرى یا رسول اللَّه، فرمود آفریدگار خود را شب و روز بخوان که سلاح مؤمن دعا است)
۵-از حسین بن على علیه السلام روایت است که: «کَانَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله یَرْفَعُ یَدَیْهِ إِذَا ابْتَهَلَ وَ دَعَا کَمَا یَسْتَطْعِمُ الْمِسْکِین‏”پیغمبر (صلی الله علیه و آله) به هنگام گرفتارى و ناراحتى دست به دعا برمیداشت و مانند مسکین و گرسنه‏اى که از کسى طعام مى‏طلبد دعا میکرد و از خدا مسألت مینمود)
۶-حضرت علی امیر المومنین علیه السلام می فرماید: «الدُّعَاءُ تُرْسُ الْمُؤْمِنِ وَ مَتَى تُکْثِرْ قَرْعَ الْبَابِ یُفْتَحْ لَک”‏دعا، سپر مؤمن است، اگر باب رحمت الهى را زیاد بکوبى (و نا امید نشوى، عاقبت) آن در، به رویت گشوده خواهد شد)
۷-على علیه‏السلام می فرماید: «الدُّعاءُ مِفْتاحُ الرَّحْمَهِ»‌. دعا کلید (نزول) رحمت است)
۸-امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود(الدُّعَاءُ مَفَاتِیحُ النَّجَاحِ وَ مَقَالِیدُ الْفَلَاحِ وَ خَیْرُ الدُّعَاءِ مَا صَدَرَ عَنْ صَدْرٍ نَقِیٍّ وَ قَلْبٍ تَقِیٍّ وَ فِی الْمُنَاجَاهِ سَبَبُ النَّجَاهِ وَ بِالْإِخْلَاصِ یَکُونُ الْخَلَاصُ فَإِذَا اشْتَدَّ الْفَزَعُ فَإِلَى اللَّهِ الْمَفْزَع‏” دعاء کلیدهاى نجات و گنجینه‏هاى رستگاریست، و بهترین دعاء آن دعائیست که از سینه پاک و دلى پرهیزکار برآید، و وسیله نجات در مناجات است، و خلاصى با خلاص آید، و چون فزع و بى‏تابى سخت شود مفزع و پناه‏گاه خدا است)
۹-امام صادق علیه‏السلام فرمود:«الدُّعَاءُ یَرُدُّ الْقَضَاءَ بَعْدَ مَا أُبْرِمَ إِبْرَاماً فَأَکْثِرُوا مِنَ الدُّعَاءِ فَإِنَّهُ مِفْتَاحُ کُلِّ رَحْمَهٍ وَ نَجَاحُ کُلِّ حَاجَهٍ وَ لَا یُنَالُ مَا عِنْدَ اللَّهِ إِلَّا بِالدُّعَاءِ وَ لَیْسَ بَابٌ یُکْثَرُ قَرْعُهُ إِلَّا یُوشِکُ أَنْ یُفْتَحَ لِصَاحِبِه”دعا قضاء خداوند را پس از آنکه حتمى شده باشد بر میگرداند بسیار دعا کنید که دعا کلید همه رحمت ها و وسیله رسیدن به همه خواسته‏ها است و به فیوضات حق نتوان رسید مگر بوسیله دعا، که هر درى که زیاد کوبیده شود بروى انسان گشاده خواهد شد)

۳-کلا انسانها در برابر دعا سه دسته اند؛
۱-گروهی کلا به اینکه دعا بتواند در عالم واقع تاثیر گذار باشد اعتقادی ندارند بنابراین هیچگاه دست به دعا نمیشوند.

۲-گروهی دیگر به تاثیر دعا در عالم واقع معتقد هستند ولی هر گاه احتیاجی داشته باشند و مشکلی برایشان پیش بیاید دست به دعا میشوند اما اگر مشکلی نداشته باشند دعا و راز و نیاز را فراموش میکنند.
که آیه ۸ سوره زمر و برخی دیگر از آیات در مورد نهی رفتار نادرست همین افراد آمده است.

۳-گروهی دیگر،هم به دعا معتقد هستند و هم همیشه دست به دعا هستند و همیشه خداوند را میخوانند.که این گروه به اصطلاح کثیرالدعا نام دارند.

اکنون که این مقدمه را بیان کردم و با اهمیت والای دعا در آیات و روایات آشنا شدیم با آگاهی بیشتر و دیدگاه زیباتری میتوانیم به این و ظیفه ی مهم بپردازیم لذا باید بگویم که یکی از مهمترین وظایف منتظران ظهور امام زمان عجل الله فرجه دعا کردن برای ظهور است.و البته خود حضرت ما را امر کرده که مانند گروه سومی که گفتم کثیرالدعا باشیم و همیشه و هر جا و هر گاه دست به دعا باشیم و از درگاه احدیت ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را خواستار باشیم.
پس ما وظیفه داریم که همیشه برای ظهور امام زمان عج دعا کنیم و به اصطلاح کثیرالدعا باشیم.

(دستور امام زمان عجل الله فرجه به دعا برای ظهور ایشان):
در کتاب شریف کمال الدین صفحه ۴۸۵ آمده است که خود امام زمان عج فرمودند:
(اکثروا الدعاء بتعجیل الفرج فان ذالک فرجکم”برای تعجیل در فرج(من)خیلی دعا کنید(کثیرالدعا باشید)چرا که فرج شما(گشایش کار شما)در همین(دعا برای فرج است).
این یعنی اینکه امام زمان عجل الله فرجه میفرماید برای ظهور من زیاد دعا کنید و علت را هم اینگونه میفرماید که اگر زیاد دعا کنید گشایش و پیروزی شما که همان امر فرج امام زمان عج است زودتر محقق خواهد شد.

نکته:در اینکه دعا میتواند تاثیرات شگرفی در عالم واقع داشته باشد تردیدی نیست ولی اگر همه ی شیعیان هم صدا و یکدل برای ظهور امام زمان عجل الله فرجه دعا کنند و همه ظهور آن یار بی قرینه را از خداوند بخواهند قطعاً ظهور حضرت خیلی زودتر محقق خواهد شد ولی مع الاسف اکثریت شیعیان دعا گوی برای ظهور امام زمان عجل الله فرجه نیستند.در این مورد توجه شما را به داستانی جالب جلب میکنم.

داستان:
مرحوم آیت الله مجتهدی میفرمود:پشت سر آیت الله مدنی مشغول نماز بودیم که ایشان بعد از نماز به شدت گریه کردند،جلو رفتم و علت را جویا شدم فرمود”لحظه ای امام زمان عج را بعد از نماز زیارت کردم که با حزن و اندوه زیادی فرمود فلانی شیعیان ما بعد از نماز سریع و بدون دعا سجاده ها را ترک میکنند انگار نه انگار که امام زمانشان در غیبت است.

نکته:اگر دعا همراه با شرایط استجابت دعا باشد مثل صلوات قبل و بعد از دعا و دعا در دل شب و در نماز شب و دعا هنگام افطار یا بعد از نماز خالصانه و…قطعا تاثیرش بیشتر خواهد بود.

نتیجه:این شد که ما اگر بخواهیم منتظر واقعی ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف باشیم باید کثیرالدعا برای ظهور امام زمان عج باشیم،که این وظیفه ما است.

شعری در مورد امام زمان عجل الله فرجه:
عشق یعنی با تو بودن آه ای دلدار من/
زندگی مرگست بی تو ای عزیز ای یار من//

حضرت باران دمی بر جسم بی جانم ببار/
خشک می میرد ببین باغ دل بیمار من//

یا مرا لایق نمی دانی جوابم را دهی/
یا نمی آید به گوشت صوت ناهنجار من//

آه پوسیدم در این زندان گرد ای عشق من/
رحم کن آقای ما بر حال رقت بار من//

باز از عشقت سرودم دلبرا شعری جدید/
رنگ و بویت را گرفت این بار هم اشعار من//

علی گلی حسین آبادی”غمکده

 1. نویسنده دیدگاه: منتظر
  بهمن ۲۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۲۱

  سلام بر امام زمان عج و بر تمامی فعالان سایت سلام دلفان. احسنت بحث کامل و جالبی بود اجرتون با امام زمان)عج(.

 2. نویسنده دیدگاه: دلتنگ کربلا
  بهمن ۲۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۲۸

  السلام علیک یا صاحب الزمان.

 3. نویسنده دیدگاه: داریوش علی زاده
  بهمن ۲۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۰۳

  سلام بر عاشقان اهل بیت دعای فرج به سلامتی گل نرگس مهدی صاحب زمان بخوانید.التماس دعا

  ………………………

  بخوان دعای فرج را، دعا اثر دارد! ….. دعا کبوتر عشق است و بال و پر دارد

  بخوان دعای فرج را و عافیت بطلب ….. که روزگار بسی فتنه زیر سر دارد

  بخوان دعای فرج را و ناامید مباش ….. بهشت پاک اجابت هزار در دارد

  بخوان دعای فرج را که صبح نزدیک است ….. خدای را، شب یلدای غم سحر دارد

  بخوان دعای فرج را به شوق روز وصال ….. مسافر دل ما، نیت سفر دارد

  بخوان دعای فرج را که یوسف زهرا ….. ز پشت پرده ی غیبت به ما نظر دارد

  …………………..

  آرزویی بکن …

  گوش های خدا پر از آرزوست و دستهایش پر از معجزه …

  آرزویی بکن …

  شاید کوچکترین معجزه اش بزرگترین آرزوی تو باشد !

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار