سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 45848
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۴ نظر
خانه » اخبار برتر » صنعت در شهرستان دلفان به خواب رفت؛ تغییر کاربری یا تعطیلی دائم
Print This Post

بیش از ۱۵ سال از تعطیلی صنایع دلفان می‌گذرد و از ۲۹ واحد صنعتی این شهرستان ۲۴ واحد آن تعطیل است.

به گزارش سلام دلفان، استان لرستان ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه بخش صنعت دارد اما به این بخش توجهی نشده است به‌طوری‌که این استان ازنظر صنعت رتبه چهاردهم کشور را دارد.
صنعت شهرستان دلفان  با مشکل جدی مواجه شده ،چراکه صاحبان این صنایع راکد که بیشتر غیربومی بوده‌اند بعد از مدت کوتاهی صنایع را به حال خود رها کرده‌اند.139311081151366244617313


24 واحد صنعتی شهرستان دلفان تعطیل است
شهرک صنعتی دلفان دارای 29 واحد است که تنها پنج واحد از آن فعال است، مابقی واحدهای صنعتی که تملک آن‌ها در اختیار بانک است سال‌ها بی تکلیف رهاشده‌اند.
‌عباس زاده یکی از صنعتگران دلفان با اشاره به مشکلات صنایع این شهرستان اظهار داشت: چند سال پیش افراد غیربومی برای راه‌اندازی شهرک صنعتی دلفان به این شهرستان آمدند و از تسهیلات بدون وثیقه بانک استفاده کردند که البته 90 درصد آن‌ها درواقع به‌قصد کار نیامده بودند چون‌که درجاهای دیگر سرمایه‌گذاری کردند.

وی در رابطه با نوع فعالیت این واحدهای صنعتی افزود: کنتور سازی، قطعات بدنه خودرو، فرقان سازی، تولید فولاد، الکترود سازی، تولید طناب‌های دریایی، ریل لوکوموتیو، تولید میل‌گرد و پروفیل ازجمله واحدهای صنعتی تعطیل شهرستان دلفان است.
صنایع راکد شهرستان دلفان به مخروبه تبدیل‌شده است
عباس زاده عنوان کرد: صاحبان این صنایع بعد از مدت کوتاهی این املاک را رها کردند و رفتند و از طرفی هیچ گون وثیقه ملکی درگرو بانک نداشتند.
وی بیان کرد: اکنون این صنایع سال‌ها تعطیل هستند و عوامل طبیعت آن‌ها را نابود کرده و از طرفی دیگر چون رهاشده‌اند اموال آن‌ها به سرقت می‌رود و درواقع چیزی از آن‌ها نمانده که برای بانک پول بشود.
عباس زاده با اشاره به اینکه یکی دو تا از صنایع راکد شهرستان دلفان به مخروبه تبدیل‌شده است گفت: هر واحدی از این صنایع حدود دو میلیارد بدهی دارند اما به دلیل اینکه خراب‌شده‌اند 50 میلیون هم ارزش ندارند و از طرفی مجری آن‌ها هم دیگر برنمی‌گردد.
وی تصریح کرد: راکد بودن این صنایع به حدود 15 سال می‌رسد و کمترین تعطیلی آن‌ها به 10 سال می‌رسد.

صنعت‌گر دلفانی افزود: از ابتدا راه‌اندازی این صنایع کمتر از یک سال بود، به‌طوری‌که برخی از آن‌ها قبل از بهره‌برداری رها شدند برای مثال فولاد لرستان یکی از همین صنایع بود که به دلیل عدم سرمایه کافی دوامی نداشت و بعد از یک سال تعطیل شد.

139311081148521984617274
ارزش صنایع تعطیل‌شده دلفان بیش از 500 میلیارد ریال بود
عباس زاده اظهار داشت: سرمایه این صنایع حدود 500 میلیارد ریال بوده است که البته الآن ارزش آن‌ها به این مبلغ نمی‌رسد بنابراین از مسئولان می‌خواهیم که این صنایع را هرچه زودتر تعیین تکلیف کنند چون هرچه بانک‌ها دیر اقدام کنند مقدار ارزشی هم که دارند از بین می‌رود و املاک آن‌ها به سرقت می‌رود.
وی خاطرنشان کرد: بانک‌ها می‌توانند این صنایع را به مزایده بگذارند چون کسانی هستند که به دنبال زمین و سوله هستند و از این‌رو با فروش آن‌ها می‌توانند بخشی از پول را زنده کنند.
شرکت اوژن خودرو صنعت 13 سال تعطیل بود, از این‌رو بانک ملی آن را به مزایده گذاشت و با عنوان پوشش بام غرب  توسط مدیر عامل بومی آقای مرادی که مدیر عامل کارخانه ایزوگام  ،یکی از معدود کارخانه های فعال شهرک صنعتی دلفان است ،ساخت‌وساز و آباد شد.

139311081151008684617304

حجت‌الاسلام جعفر هاشمی نژاد امام‌جمعه شهرستان دلفان   در رابطه با تعطیل بودن صنایع این شهرستان اظهار داشت: حدود 20 سال پیش «شهرک علی میرزایی» احداث شد و فرصتی بود تا جوانان بیکار این شهرستان شاغل شوند اما در فاصله کوتاهی این شهرک تعطیل شد.
صنایع شهرستان دلفان به دلیل سوء مدیریت و نظارت ضعیف تعطیل شد
وی افزود: صاحبان این صنایع که همه از خارج از شهرستان آمده بودند برای گرفتن وام‌هایی شروع به کارکردند اما در مدتی کوتاه این صنایع رها شدند به‌طوری‌که اکنون بیش از 20 صنعتی که در این شهرک وجود دارد الآن حدود چهارتا از آن‌ها فعال است و بقیه کامل تعطیل هستند.
‌هاشمی نژاد عنوان کرد: صنایع شهرستان دلفان به دلیل سوء مدیریت و نظارت ضعیف تعطیل شد بنابراین انتظار می‌رود که این صنایع که بخشی از سرمایه ملی است توسط بانک‌ها تعیین تکلیف شوند.
وی بیان کرد: اگر این شهرک احیاء شود سبب توسعه و اشتغال جوانان این می‌شود بنابراین با توجه به آمار بالای بیکاری جوانان این شهرستان می‌طلبد که علاوه بر فعال شدن این صنایع حتی شهرک جدیدی احداث شود چراکه سبب حل بخشی از مشکلات مردم این شهرستان می‌شود.

139311081150127264617294

فرزاد محمدی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان اظهار داشت: هشت واحد از مجموع 17 صنعت شهرستان دلفان با شرکت شهرک صنعتی قرارداد دارد که از این تعداد پنج واحد فعال است.
وی افزود: مابقی صنایع راکد شهرستان دلفان ارتباطی با شرکت شهرک صنعتی ندارند، صاحبان آن‌ها معلوم نیست و در تملک بانک هستند.
‌علی باقری فرماندار شهرستان دلفان  در رابطه با صنایع تعطیل‌شده شهرستان دلفان اظهار داشت: چندین سال است که بیشتر صنایع دلفان تعطیل هستند به‌طوری‌که از 29 صنعت این شهرستان فقط چهار یا پنج واحد فعال‌اند و مابقی کلاً تعطیل هستند.
وی افزود: حدود 18 سال پیش صاحبان صنایع شهرستان دلفان که همه غیربومی بودند با گرفتن وام‌های بدون وثیقه، معاف از مالیات و نرخ پایین این صنایع را احداث کردند اما بیشتر کسانی که وام گرفتند حتی بدون راه‌اندازی صنعت موردنظر از شهرستان دلفان رفتند یعنی درواقع صنعتی به بهره‌برداری نرسید و برخی از آن‌ها به خاطر بدهی به بانک متواری هستند.
باقری عنوان کرد: متأسفانه به خاطر اینکه‌این صنایع تعطیل به حال خود رهاشده‌اند خیلی از لوازم این واحدها به سرقت رفته است.

‌وی بیان کرد: مالکان اصلی صنایع تعطیل‌شده شهرستان دلفان به دلیل بدهی به بانک فرار کردند ازاین‌رو تملک این صنایع اکنون در اختیار بانک است ولی بانک‌ها هم کوتاهی کرده‌اند و انگیزه‌ای برای راه‌اندازی این صنایع راکد ندارند.
بانک‌ها تکلیف صنایع تعطیل‌شده دلفان را مشخص کنند
فرماندار دلفان اظهار داشت: چند سال پیش برای اشتغال در این صنایع نزدیک دو هزار نفر ثبت‌نام کردند اما یک‌دفعه همه‌چیز رها شد که البته رها کردن این صنایع غیرعقلانی است چون چیزی جزء استهلاک ناشی از سرما، گرما و سرقت اموال نصیب بانک‌ها نمی‌شود.
وی تصریح کرد: این املاک رهاشده که بر زمین‌مانده‌اند ارزش اقتصادی میلیاردی دارند بنابراین بانک‌ها از طریق فروش و مزایده می‌توانند تکلیف ان صنایع راکد را مشخص کنند.
باقری تأکید کرد: حداقل ارزش این صنایع رها شده 40 میلیارد تومان است که رهاشده‌اند پس با فروش این صنایع به بخش خصوصی می‌توان هم ایجاد اشتغال کرد وهم بازگشت سرمایه به بانک انجام شود.
وی افزود: با توجه به بیکاری جوانان این شهرستان بانک‌ها به‌عنوان مالک این صنایع ضروری است که تکلیف آن‌ها را مشخص کنند و یا به دنبال فروش آن‌ها به افراد متقاضی باشند چراکه برای خرید آن‌ها افرادی متقاضی هستند.
139311081149321194617284منبع:تسنیم

 1. نویسنده دیدگاه: شهروند
  بهمن ۲۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۹:۴۸

  تابلوی شهرک صنعتی غلط املایی داردد که بیش ازیک دهه است این تابلوبنام شهرک صنتعی علی میرزایی نوشته شده آن رااصلاح نمایید

 2. نویسنده دیدگاه: رضا
  بهمن ۲۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۰۱

  باسلام از امام جمعه محترم تقاضا داریم ازکارخانه آرد یاور دلفان حمایت کنه که این کارخانه هم مثل شهرک صنعتی نشه.

 3. نویسنده دیدگاه: نورآبادی
  بهمن ۲۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۳:۴۵

  از این بهتر هیچی نمیشه

 4. نویسنده دیدگاه: نگاه
  تیر ۳۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۵۱

  سلام …… از 29 کارخانه موجود 24 کارخانه تعطیل یعنی مشکلات فراوان در این شهرک صنعتی است یعنی جوان های منطقه تن به کار وگرفتن آموزش های فنی حرفه ای نیستند یعنی با زور می خواهند مال مردم را بناحق چپاول کنند یعنی حتی لیاقت قبر شستن ورفتگری را هم ندارند ………!!!!!!! اینجاست که کارخانه ها یکی پس از دیگری تعطیل وتبدیل به گورستان شد ضمنا امنیت سرمایه گذار جانی ومالی فراهم نبود وبانک..خودش با مردم بومی آنجا توی یک کاسه بود که این شهرک ها به این روز افتاد …..

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار