سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 46043
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » وظایف منتظران:امام زمان(عج)را به عنوان گوش و چشم و دست و قدرت الهی شاهد و ناظر بر اعمال خود می بیند و کاری مخالف با میل آن حضرت را انجام نمی دهد
Print This Post
جمعه های انتظار(4)

یاد امام زمان عجل الله فرجه فقط ذهنی نیست بلکه یک عبادت است که در عمل ظاهر باید گردد.

(یاد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف)
یکی دیگر از وظایف منتظران ظهور امام زمان عج یاد امام زمان است.
بر هر منتظری واجب است که در زمان غیب امام زمان عج به یاد آن امام غایب و غریب باشد و از یاد او غافل نگردد.
به نقل از آیت الله سید محمد موسوی اصفهانی در کتاب شریف مکیال المکارم مراتب شیعیان در یاد کردن از امام زمان عج به تفاوت مراتب ایمان و معرفتشان تفاوت دارد و هر کسی که ایمان و معرفت بیشتری به امام زمان عج دارد بیشتر به یاد اوست.
بنابراین یک منتظر واقعی هر گاه و هر مکان به یاد امام زمان عجل الله فرجه است و هیچگاه از یاد او غافل نمیگردد.

(معنای یاد امام زمان عجل الله فرجه):

سوال:آیا به یاد امام زمان عج بودن به این معناست که در ذهن خود امام زمان را یاد کنیم و او او حرف بزنیم و برایش دعا کنیم؟

جواب:اگر چه یاد امام زمان به این معنا خوب است امام این اصلا و ابدا کافی نیست بلکه یاد امام زمان عجل الله فرجه فقط ذهنی نیست بلکه یک عبادت است که در عمل ظاهر باید گردد.
در این مورد توجه شما را به عبارتی زیبا از کتاب شریف مکیال المکارم جلب میکنم:
(چون صبح کنی پس بدان که این زندگی که خدا به تو داده به برکت آن حضرت است پس او را سپاس بگزار و خدا را به این نعمت شکر کن و مواظب خودت باش که مبادا این نعمت را در غیر رضای او صرف کنی که مایه تیره روزی تو خواهد شد . پس چنانچه در معرض گناهی قرار گیری به یاد آور که مولایت در این حالت زشت تو را می بیند ، پس به پاس احترام او گناه نکن . و اگر کار خوبی پیش آید به انجام آن سبقت کن . و بدان که آن نعمتی است الهی که خدا آن را به برکت مولایت به تو بخشیده است و در هر بامداد و شامگاه بر آن جناب سلام کن ، سلام غلامی که مشتاق دیدار اوست و از فراقش در سوز و گدار است ، سلام مخلصی که اشکهایش بر گونه هایش سرازیر است و باور دارد که در خدمت مولایش ایستاده است .
و چون هنگام نماز خواندنت فرا رسد حال مولایت را در وقع ایستادنش در پیشگاه خدای بزرگ متذکر شو . و با حضور قلب و خشوع جسم و چشم پوشی از غیر خدا به آن بزرگوار تاسی کن و بدان که توفیق یافتنت به این امر ، جز به برکت مولایت نیست . و این عبادت جز به موالات و پیروی آن حضرت از تو پذیرفته نمی شود و چون از نماز فارغ شدی آن حضرت را به سوی خدا وسیله و شفیع قرار ده که آن نماز را از تو قبول فرماید و پیش از هر دعایی به دعا کردن برای او آغاز کن و هرگاه حاجتی برایت پیش آید آن را بر حضرتش معروض دار و به درگاهش زاری کن تا او به درگاه خدا در بر طرف کردن آن از تو شفاعت کند).
آری یاد امام زمان عجل الله فرجه این است که در هر زمان و مکان هر کاری که بخواهیم انجام دهیم امام زمان عجل الله فرجه را به جای خود تصور کنیم که اگر امام زمان عج به جای ما بود این کار را میکرد یا نه؟اگر میکرد ما هم انجام دهیم و الا ترک کنیم.پس یک منتظر واقعی آن کسی است که یاد امام زمان عجل الله فرجه فقط در ذهنش نیست بلکه به اعمال او هم سرایت کرده است و هنگام اعمال خود امام زمان را ناظر بر اعمال خود میداند و آن عمل را در جهت رضایت خداوند و جانشین او یعنی امام زمان عجل الله فرجه ترک میکند.

(ما چقدر به یاد امام زمان عجل الله فرجه هستیم)
متاسفانه باید عرض کنم که یاد امام زمان عجل الله فرجه در زندگی ما به این معنا خیلی درصد پایینی دارد و حتی یاد امام زمان عجل الله فرجه را در ذهن خود هم کم داریم با اینکه طبق روایات نشستن و یاد کردن و حرف زدن از امام زمان عجل الله فرجه عملی است که امام زمان آن را دوست دارد، ولی این عمل در زندگی ما بسیار کم رنگ است،اما نباید فراموش کنیم که امام صادق (علیه‌السلام) به یکی از یاران خود به نام فُضیل فرمود:(آیا می نشینید و با یکدیگر گفت و گو می کنید؟فضیل گفت: آری فدایت شوم. امام صادق(علیه‌السلام) فرمود:همانا من آن مجالس را دوست می دارم، پس امر ما را احیا کنید. ای فُضیل! خدا رحمت کند کسی را که امر ما را احیا نماید)
(بحار الانوار جلد ۴۴ صفحه ۲۸۲)

و نیز نباید فراموش کنیم که امام رضا (علیه‌السلام) فرمود:(هر کس در مجلسی بنشیند که در آن مجلس امر ما زنده می گردد، روزی که دل ها می میرد، دلش نخواهد مرد)
(۲٫صدوق، مجالس، مجلس ۱۷، حدیث ۴٫)

اکنون هم قطعا امام زمان عج دوست دارد که ما بنشینیم و ایشان را یاد کنیم و برای ایشان دعا کنیم ولی ما…!چه باید گفت از این همه کم کاری از این همه نمک خوردن و نمکدان شکستن از این همه غربت آقایمان که یاد او را در حد حرف و در ذهن هم احیا نمیکنیم چه رسد به مقام عمل.

نتیجه:این شد که یک شیعه و منتظر واقعی ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف همیشه امام زمان عجل الله فرجه را به عنوان جانشین خداوند متعال بر روی زمین و به عنوان گوش و چشم و دست و قدرت الهی شاهد و ناظر بر اعمال خود میبیند و کاری مخالف با آن را انجام نمیدهد.
مهمان سر سفره ی رنگین تو هستیم/
ما گوش به دستور و فرامین تو هستیم//

از بس که نشستی به پس پرده ی غیبت/
هر لحظه و هر جا همه غمگین تو هستیم//

آقا همگی شیعه ی اثنی عشریم ما/
ای حجت حق پیرو آیین تو هستیم//

مجنون و همه مست توییم یار خدایی/.
می خورده از آن کاسه ی زرین تو هستیم//

عمریست که ما میشکنیم آقا دلت را/
ای داد که ما شیعه ی ننگین تو هستیم//

امثال من و ما همه بیچاره و عاصی/
ما دور فراوان از آن دین تو هستیم//

p[j hghsgh علی گلی حسین آبادی

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار