سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 46187
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » رقابت نان و مرغ برای فرار از سفره مردم لرستان
Print This Post

در آستانه عید نوروز قیمت بعضی از کالاها و نیازمندی های مردم لرستان به نرخ های نگران کننده ای رسیده است و در این بین سبد مصرفی مردم استان با توجه به معدل درآمد پایینی که نسبت به استان های دیگر دارند نسبت به نوسان قیمت کالاهای اساسی حساس تر است…

به گزارش  سلام دلفان به نقل از لرستان خبر ، هر ساله در ایام نوروز شاهد افزایش قیمت بعضی از کالاها در سطح ملی و استانی هستیم که این افزایش قیمت با توجه به تفاوت معدل درآمد در استان های کشور، تاثیر آن نیز به طور قطع متفاوت است.
لرستان یکی از استان های کشور است که به دلایل فراوان معدل درآمدی مردم آن نازل است و در حقیقت بسیاری از آن ها سطح معیشتشان زیر خط فقر است، بنابراین زندگی خانواده های لرستانی نسبت به نوسان قیمت ها بسیار حساس است.
با توجه به اینکه هنوز یک ماه به عید نوروز مانده، اما صعود ۱۰۰ درصدی قیمت بعضی از کالاهای اساسی مردم لرستان را بیش از پیش تحت فشار قرار داده و این درحالی است که این افزایش قیمت، محصول راهبردی سفره مردم لرستان یعنی نان را نیز هدف قرار داده است.

قیمت مرغ لرستان

با وجود درآمد کم مردم لرستان، نزدیکی ایام عید، فقیر و غنی را مجبور و محتاج خرید گوشت مرغ می کند، محصولی که این روزها افزایش کم سابقه قیمت را تجربه می کند و در عمده فروشی های استان، که قیمت حداقلی است به کیلویی ۷۵۰۰ تومان رسیده است.

این افزایش قیمت ناگهانی مرغ در حالی است که این محصول تا چند ماه پیش به کیلویی ۴۵۰۰ تومان در مغازه های خرد هم تنزل پیدا کرده بود و جای تعجب است که چگونه عرض چند ماه قیمت آن نزدیک به ۸۰ درصد در لرستان رشد داشته است.

در این زمینه ایرج سپهوند معاون سابق بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان، گفت: در روزهای پایانی سال به علت تقاضای بالا، با کمبود مرغ در استان مواجه میشویم.

وی با بیان اینکه در روزهای عادی سال، مرغ تولید شده در استان جوابگوی نیاز لرستان بوده و حتی مقدار قابل توجهی نیز به خوزستان صادر می‌شود، افزود: تنها در ایام پایانی سال و آن هم به علت تقاضای بالا، با کمبود مرغ در سطح استان مواجه میشویم.

وی ادامه داد: به منظور خودکفا شدن استان در تولید مرغ، طرح‌های با ظرفیت ۴ میلیون قطعه به بانک کشاورزی معرفی شدهاند که با به بهره برداری رسیدن آنها از لحاظ تولید گوشت مرغ کاملاً خودکفا و به یکی از قطبهای تولید گوشت مرغ در کشور تبدیل می شویم.

 افزایش قیمت مرغ در ماه آخر سال در استان لرستان منحصر به گوشت مرغ نیست و نان یکی دیگر ار محصولاتی است که بعضی از انواع آن تا نزدیک به ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است، به عنوان نمونه قیمت نان سنگگ در بعضی از نانوایی های لرستان از ۵۵۰ تومان به قیمت باورنکردنی ۱۰۰۰ تومان رسیده است.

به نظر می رسد شعارهای خوش رنگ و لعاب مسئولان اجرایی کشور در افزایش قیمت های این روزهای کشور و به ویژه استان لرستان رنگ باخته است و نمی دانیم با کدام تدبیر و امید و یا با کدام شیب ملایم و فرمول اقتصادی می توان نرخ یک محصول را تا نزدیک به ۱۰۰ درصد افزایش داد.

  1. نویسنده دیدگاه: فوق لیسانس ژنتیک و اصلاح نژاد دام
    اسفند ۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۳۵

    آقای کدخدا ایرج سپهوند معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان به جای طرح جدید در این استان خراب شده مرغداری های غیر فعال استان را فعال کن که به جای مرغداری شدن موش داری.شما نمی تونید مرغداری 20 هزار قطعه ای رو سر پا نگهدارید چطور مرغداری میلیون قطعه ای رو اداره میکنید. بجای طرح جدید دنبال طرح آمیخته گری گوسفند رو بگیر که تو کل کشور نتایج درخشانشان نصیب مردم شد و دامدارهای ما هیچ خیری ندیدن.اونوقت میری مرکز اصلاح نژاد کل کشور و میگی ما سهمیه نمی خواهیم

  2. نویسنده دیدگاه: عدالت
    اسفند ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۰۲

    خوشم امد بعضی چه به درو غ امار وارقابرا خود شیرینی تحویل مردم میدن !! برواقای سپهوند به کامنت فوق لیسانس فکر کن !!!!!!!

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار