سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 46279
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » سرنوشت صدقات واریزی به صندوق‌ها چه می شود!؟/ هوشمند سازی صندوق‌های صدقات در آینده+تصاویر
Print This Post

وقتی در شهر گشت و گذار می‌کنید شاید یکی از المان هایی که همیشه و همه جا جلوی چشمانتان هستند و هر روز از کنار آن رد می‌شوید صندوق‌های صدقات است،صندوق‌هایی که با هدف کمک رساندن به افراد کم بضاعت سالهای زیادی است که در سطح شهر نصب شده است.

به گزارش سلام دلفان، وقتی در شهر گشت و گذار می‌کنید شاید یکی از المان هایی که همیشه و همه جا جلوی چشمانتان هستند و هر روز از کنار آن رد می‌شوید صندوق‌های صدقات است. صندوق های آبی رنگی به شکل دودست که بینشان نوشته شده “صدقه هفتاد نوع بلا را رفع می کند” حالا دیگر جزئی از هویت شهری اند و اگر نباشند شاید بسیاری از ما که به عادت هر روزه مان صدقه ای کنار می گذاریم تا به دست نیازمندی برسد و بلا از سرمان دور شود سردرگم بشویم و احساس کنیم چیزی را گم کرده ایم.

صندوق‌هایی که با هدف کمک رساندن به افراد کم بضاعت سالهای زیادی است که در سطح شهر نصب شده و بر اساس اعلام کمیته امداد امام خمینی (ره)، به صورت میانگین سالانه 600هزار صندوق صدقه جدید در ایران نصب می‌شود و اکنون به بیش از هفت و نیم میلیون صندوق در کشور رسیده است. در این گزارش فارغ از بررسی همه ابعاد و اهداف ایجاد صندوق های صدقات و مصارف خیری که دارد، پا به یک کارگاه بازسازی صندوق های صدقات گذاشتیم و سپس نحوه جمع آوری کمک های مردمی را جویا شدیم.

ابتدا به کارگاه بازسازی صندوق‌ها سری زدیم تا از نحوه بازسازی این صندوق ها آشنا شویم، صندوق‌های فرسوده بعد از رجوع به کارگاه ابتدا تفکیک می‌شوند و آن دسته از صندوق‌هایی که قابلیت بازسازی مجدد دارند ابتدا به کارگاه آهنگری سپس به کارگاه رنگ سوزی و در آخر نیز به کارگاه رنگ آمیزی ارجاع داده می‌شوند.
در ادامه مسیر و بعد از کارگاه نوسازی به واحد جداسازی و شمارش صدقات سری زدیم مسئول این واحد گفت: هر روز صبح هفت اکیپ سه نفره به مسیرهای مشخص شده در شهر اعزام می‌شوند و تا ساعت دو بعد از ظهر به تخلیه صندوق‌ها می‌پرداختند.

وی ادامه داد: اکیپ‌ها بعد از تخلیه کیسه‌های حاوی پول را که به تفکیک هر صندوق پلمپ شده است به مسئول واحد شمارش پول تحویل می‌دهند و سپس مبالغ هر کیسه از یکدیگر جدا و تفکیک می‌شوند.

 

یک مسئول واحد شمارش صدقات افزود: در میان این پول‌ها بعضا پول‌ها یا سکه‌هایی دیده می‌شود که از سیستم مالی کشور خارج شدند که در این قسمت نیز این پول‌ها تفکیک و در خزانه انبار می‌شوند و سپس جهت تبدیل آن به پول‌های رایج کشور به بانک مرکزی ارسال می‌شوند.

البته مسئولین کمیته امداد برای در امان ماندن صدقات واریزی مردم از دست متکدیان و معتادان دست به ابتکار عمل جدیدی زده است و با ساخت صندوق‌های صدقات هوشمند که این روزها در ایستگاه‌های مترو شاهد آن هستیم و قرار است در آینده در سطح شهر نصب شوند از سوء استفاده این افراد سودجو جلوگیری می کنند تا امانت دار خوبی برای مردم و افراد بی بضاعت باشند.

بعد از تعریف مراحل تخلیه صندوق‌های صدقات حتما برای شما این سوال مطرح می‌شود که وجوه واریزی به این صندوق‌ها از کجا سر در می‌آورد!؟
مددجویانی در سطح کشور هستند که با همین پول‌ها امروز به خودکفایی رسیده‌اند و برای خودشان یک کارآفرین شده ‌اند و با تاسیس کارگاه‌هایی زمینه اشتغالزایی افراد دیگر را نیز فراهم کرده‌اند.

3005147_215 3005151_334 3005153_623

منبع : باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار