سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 46312
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » وظایف منتظران/ ساختن خود و جامعه بر اساس فرهنگ نجات بخش مهدویت به منظور آماده کردن افکار و اعمال مردم برای ظهور امام زمان(عج)
Print This Post
جمعه های انتظار(5)

بعد از خودسازی نوبت به ساختن یک جامعه خواهد رسید که هر دوتای اینها با هم برای یک منتظر لزوم دارند و هیچگاه یک منتظر نمیتواند نسبت به جامعه اش بی اهمیت باشد و فقط به خودسازی اکتفاء کند،وگرنه اصلا و ابدا نمیتواند یک منتظر ظهور باشد.

محیا کردن شرایط ظهور امام زمان عجل الله فرجه:

به گزارش سلام دلفان، یکی دیگر از وظایف منتظران ظهور امام زمان عج آماده کردن بهترین شرایط برای آمدن امام زمان عج است،چرا که تا آن شرایط محقق نشوند امام زمان نخواهد آمد،همانطور که اگر انسان تشنه نباشد آب نخواهد نوشید.
البته در توضیح بیشتر این مطلب لازم به ذکر است که آماده کردن شرایطی برای ظهور امام زمان عج به دو بخش فردی و اجتماعی تقسیم میشود که اول بخش فردی را توضیح مختصری خواهیم داد به این دلیل که تا انسان خود را نسازد نمیتواند دیگران را و جامعه را دستخوش تغییرات فکری و عملی قرار دهد.و نمیتواند انسان دیگری را امر و نهی کند به این دلیل که خود کاذب است و کردارش با گفتارش نمیخواند بنابراین نمیتواند در دل دیگری نفوذ معنوی داشته باشد،حتی امیر المومنین یعسوب الدین مولا علی علیه السلام فرمود(خداوند لعنت کرده است امر به معروف کنندگانی را که خودشان آن معروف را انجام نمیدهند و نهی از منکر کنندگانی را که خودشان انجام دهنده ی آن منکر هستند)بر این اساس یک انسان که ملعون درگاه حق باشد و به اصطلاح از رحمت خداوند فاصله گرفته باشد نمیتواند دیگری را به خداوند نزدیک کند،به اصلاح اهل منطق(فاقد شیء معطی شیء نیست؛یعنی کسی که خود چیزی ندارد نمیتواند به دیگری بدهد)چون خودش دارای آن چیز نیست.بنابراین ابتدا در مورد خودسازی باید بحث کرد بعد تاثیر در دیگران یا همان جامعه سازی.

۱-خودسازی:
اولین گام در خودسازی بیداری است یعنی اینکه انسان به اصطلاح عرفا به مقام (یقظه:بیداری)برسد چرا که انسانی که در خواب است متوجه نخواهد بود و انسان بی توجه و بی علم هم راه به جایی نخواهد برد.
بعد از آن که انسان بیدار شد باید علم و آگاهی پیدا کند و بداند که وظیفه اش چیست و چکار باید بکند اصلا برای چه منظوری ساخته شده است،اینجاست که مولانا میگوید:

روزها فکر من این است و همه شب سخنم
که چرا غافل از احوال دل خویشتنم

از کجا آمده ام آمدنم بهر چه بود
به کجا میروم آخر ننمایی وطنم

مانده ام سخت عجب کز چه سبب ساخت مرا
یا چه بوده است مراد وی از این ساختنم

آری زمانی که انسان فهمید از کجا آمده است و برای چه آمده است(یعنی به چه منظوری خلقت یافته است و هدف از خلقت او چیست)و وظایف خود را شناخت و دانست که عاقبت به کجا خواهد رفت،آنگاه است که میتواند خود را بسازد،و بعد به خداوند متعال و عرفان و یقین برسد لذا مولا علی علیه السلام فرمود(من عرف نفسه فقد عرف ربه:هر کسی که خود را بشناسد خداوند را هم خواهد شناخت).
اینک سخن در این است که اگر انسان بخواهد یک منتظر واقعی برای امام زمان عجل الله فرجه باشد باید خود را به واجبات دینی آراسته کند و از زشتی گناهان بپرهیزد چرا که یک انسان بی نماز هیچگاه نمیتواند منتظر و یار امام زمان عج باشد یا یک انسانی که اهل خمس و زکات نیست و بخشی از مالش حرام است اما با بی باکی کامل آن بخش حرام را میخورد هیچگاه نمیتواند یک منتظر و یار برای امام زمان عج باشد بلکه در مقابل امام زمان عجل الله فرجه خواهد ایستاد چرا که خوردن حرام به گفته امام شهیدمان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در روز عاشوراء عامل اصلی دشمنی با امام معصوم است.و یا اگر کسی اهل رباخواری،ظلم به مردم،خوردن مال یتیم،انجام اعمال زشت و منافی عفت و…باشد هیچگاه نمیتواند یار و منتظر امام زمانش باشد و هیچگاه نمیتواند شرایطی مناسب را برای آمدن امام زمانش آماده کند.
بنابراین مطالب مختصر،گام اول در داشتن یک جامعه منتظر و آماده کردن شرایط مناسب با ظهور امام زمان عجل الله فرجه خودسازی و تادیب به آداب و احکام اسلامی است.

۲-جامعه سازی:
ساختن یک جامعه مهدوی و منتظر برای محیا شدن شرایط ظهور امام زمان عجل الله فرجه از وظایف یک منتظر است.
همانطوری که عرض شد بعد از خودسازی نوبت به ساختن یک جامعه خواهد رسید که هر دوتای اینها با هم برای یک منتظر لزوم دارند و هیچگاه یک منتظر نمیتواند نسبت به جامعه اش بی اهمیت باشد و فقط به خودسازی اکتفاء کند،وگرنه اصلا و ابدا نمیتواند یک منتظر ظهور باشد.

(ساختن افکار عمومی،همسو با فرهنگ مهدویت:)
اولین گام در ساختن یک جامعه مهدوی ساختن افکار مردم بر طبق فرهنگ مهدویت است.چرا که جامعه ابتدا باید امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را بشناسد بعد در مقام عمل جامعه ای مهدوی باشد،بنابراین طرح همه جانبه و کامل مباحث مهدویت و فرهنگ مهدویت از اساسی ترین وظایف منتظران ظهور است.
باید توجه داشت که دشمن به خوبی نقطه قوت شیعیان را میداند و میداند که تمام قوت شیعه در اعتقاد راسخ به امام زمان عجل الله فرجه است و رمز پیروزی و ماندگاری شیعه در طول تاریخ تا کنون فرهنگ مهدویت بوده است،بنابراین تمام تلاش خود را برای اینکه امام زمان عجل الله فرجه را از یاد ما ببرد به کار گرفته است و ما را با خیلی چیزهای بچه گانه و غیر ضروری به بازی گرفته است و انصافا هم ما به خواسته دشمن لبیک گفته ایم و خیلی خوب و جدی در راستای تحقق افکار و اهداف دشمن داریم تلاش میکنیم،اینجاست که باید یک مرحبا به خودمان بگوییم که امام زمان خود را فراموش کرده و دشمن را یاری میکنیم،مرحبا بر چنین جامعه ای و بر چنین شیعیانی!!!و در این میان امان از دل تنگ امام فراموش شده ی و تنها و آواره و بی یار و مظلوم ما یعنی آخرین فرزند از فرزندان حضرت زهرا سلام الله علیها و امام حسین علیه السلام که در ایام عزا سنگش را بر سینه میزنیم.چه باید گفت…جز سکوتی سنگین و پر از شرمندگی.
آری بر هر کسی که خود را منتظر امام زمان عجل الله فرجه میداند واجب است که فرهنگ مهدویت را تا میتواند ترویج کند و تا میتواند مردم ساده و گول خورده را متوجه ضرورت امر کند و آنها را از خواب بیدار کند.
گلایه:چه میشد در کتاب دانش آموزان ابتدایی،راهنمایی،دبیرستان،و حتی پیش دانشگاهی و حتی دانشگاهی ما در کنار صدها کتاب دیگر،کتابی در مورد امام زمان عجل الله فرجه تدریس میشد؟!
چه میشد اگر پایگاه هایی در آموزش و پرورشها در مورد امام زمان عجل الله فرجه ایجاد میشد؟!هر چه داد میزنیم صدایمان به جایی نمیرسد(امام زمان خودت شاهد باش).

(برگزاری دعاهای مربوط به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف):
یکی دیگر از کارهایی که میشود کرد این است که یاد امام زمان عجل الله فرجه را به وسیله جلسات دعا به جامعه تزریق کنیم مثل دعای ندبه،دعای عهد،دعای غریق(اللهم عرفنی نفس. ..)،دعای فرج امام زمان عجل الله فرجه(الهی عظم البلاء و برح الخفاء…)،دعای سلامتی امام زمان عج(اللهم کن لولیک الفرج…)و زیارت جامعه کبیره و زیارت آل یاسین و…اما مع الاسف در خیلی از مناطق کشور ما برگزاری این دعاها کم رنگ است و تنها و تنها برای مذهبیهاست.

نکته:برخی بر این باورند که تا جامعه پر از فساد و ظلم نشود امام زمان عجل الله فرجه نخواهد آمد پس باید فساد و ظلم را در جامعه زیاد کنیم تا امام زمان عج بیاید غافل از اینکه:
اولا-چه ما بخواهیم چه نخواهیم فاسدان و گردنکشان و مخالفان با امام زمان عجل الله فرجه ظلم و فساد را بسیار ترویج خواهند کرد پس وظیفه ما ساخت افکاری متناسب با ظهور امام زمان عج و ترویج فرهنگ مهدویت است.
و دوما- اگر کسی به ظلم و فساد آلوده شود خودش هم دشمن امام زمان عجل الله فرجه خواهد بود.نه اینکه یار او باشد و برای آمدن او ظلم و فساد کند.
مگر میشود کسی ظلم و فساد کند و بعد یار امام زمان عج گردد و امام زمان عج هم از او تشکر کند و به او بگوید که بسیار از ظلمها و فسادهای تو ممنونم که شرایط را برای آمدن من محیا کردی؟!
اگر چنین باشد که امام زمان نه تنها نباید با ظالمان و فاسدان بجنگد بلکه باید از آنان تشکر ویژه نیز به عمل بیاورد!!!
اگر چنین باشد که امام زمان عج باید تمام خوبها و مومنین را از دم تیغ بگذراند که چرا با کارهای خوب خود ظهور مرا به تاخیر انداختید؟!!!!
انسان میماند که کسانی با چنین تفکراتی آیا واقعا شیعه اند؟اصلا آیا چیزی به اسم عقل در وجود اینها پیدا میشود؟!

نتیجه:این شد که ساختن خود و جامعه بر اساس فرهنگ نجات بخش مهدویت به منظور آماده کردن افکار و اعمال مردم برای ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و برای محیا کردن شرایط ظهور یکی از مهمترین وظایف منتظران ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است.و یک منتظر اگر در این راستا کم کاری کند ابدا نخواهد توانست که منتظر ظهور امام زمان عجل الله فرجه باشد.

(شعری در مورد امام زمان عجل الله فرجه):

ابا صالح دگر برگرد آقا/
گرفتم از غمت سردرد آقا//

پر است از بی تو بودن کل عالم/
پریشان است آقا بی تو حالم//

حجاب ابرها را پاره بنما/
به در آ دیگر ای خورشید زیبا//

دو چشمم همچو ابر فصل پاییز/
ببین آقا که از اشکست لبریز//

دلیل اشک و آه ندبه خوانان/
تمنای تو را دارم فراوان//

تو را با هر نفس میخوانم آقا/
که جا وا کرده ای در جانم آقا//

اگر چه روی ماهت را ندیدم/
ولی از عشقت ای آقا بریدم//

خوشا آنکس که برپایت سر آورد/
لباس تنگ دنیا را در آورد//

تو ای آقای خوبی ها کجایی/
جدایی درد بی درمان جدایی//

لبم هر لحظه میخواند سرودی/
اباصالح چه میشد گر که بودی؟//

دگر مردم از این چشم انتظاری/
صدایت می زنم با بی قراری//

به جمع شیعیان برگرد مولا/
دگر مردیم از این امروز و فردا//

علی گلی حسین آبادی”غمکده

  1. نویسنده دیدگاه: عسل
    اسفند ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۳۸

    با سلام عالی بودد.ممنون

  2. نویسنده دیدگاه: عسل
    اسفند ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۴۰

    با سلام عالی بود.ممنون

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار